Додатки

[книга] Відкриті торги

2
727

Основною процедурою закупівель є відкриті торги. Проведення такої процедури закупівлі це багатоетапний процес, який починається з річного плану та завершується звітуванням про виконання договору про закупівлю. При цьому, кожен окремий етап містить свої законодавчі особливості, які потребують не тільки їх детального розбору, але й підкріплення практикою контролюючих органів.

Онлайн-книга “Відкриті торги” це потужне джерело інформації, адже тут зібрано всі законодавчі вимоги та зміни, які відбуваються в галузі публічних закупівель, практика контролюючих органів та розбір реальних ситуацій замовника. 

Отже, як і будь-яка закупівлю, відкриті торги починаються із планування та річного плану закупівель:

З чого розпочати рік уповноваженій особі

Які дії потрібно зробити закупівельнику, щоб налагодити процес планування

Технічні та механічні помилки в плануванні та при оголошенні відкритих торгів

Річний план закупівель: особливості підготовки, етапи та рекомендації 

Обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі ще один важливий етап організації проведення відкритих торгів. А також це те питання, яке завжди перевіряє ДАСУ, тож вартує окремої уваги у цій книзі:

(Не)належне обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі згідно Постанови № 710. Позиція суду

Чи є обов’язковими вимоги Постанови №710 для органів місцевого самоврядування? Позиція ВСУ

Алгоритм дій замовника у разі відсутності власного сайту

відео-урок Виконання Постанови № 710 щодо обґрунтування: аналіз, практика застосування та рекомендації

Наступним кроком буде підготовка основної інструкції для учасника  - тендерної документації. Не варто применшувати її важливість, адже коректно та правильно складена тендерна документація це вже половина успішної закупівлі. В наступному матеріалі ми зібрали максимум необхідної інформації для того, щоб замовник зміг сформувати ідеальну тендерну документації:

онлайн-книга Тендерна документація

На етапі оголошення процедури закупівлі замовник може зустрітися із деякими проблемними ситуаціями, щоб їх уникнути варто переглянути наступні матеріали:

Оголошення про проведення відкритих торгів не містить аналогічної інформації, яка міститься в ТД: порушення? Позиція суду

Чи може замовник внести зміни до оголошення про проведення відкритих торгів?

Замовник в ТД не зазначив кінцевий строк подання ТП, але зробив посилання на оголошення: чи є такі дії правомірними? Позиція ВСУ

Загальна інформація щодо забезпечення виконання договору про закупівлю. Бонус: приклад встановлення вимог в ТД

Суперечності у застосуванні заборон та підстави для відхилення тендерної пропозиції учасника

Розгляд та оцінка тендерних пропозицій є одним із найбільш ключових етапів закупівель, при якому уповноважені особи оцінюють тендерну пропозицію на відповідність її умовам тендерної документації. Так, важливості цьому етапу надає також адміністративна відповідальність за неправомірну кваліфікацію. 

Отож, важливим є розуміння в яких випадках замовники повинні відхиляти тендерні пропозиції, коли надати 24 год, а коли учасник повністю відповідає вимогам замовника:

Перевірка учасника закупівлі згідно з пунктом 47 Особливостей

Алгоритм відхилення тендерної пропозиції та обрання підстави

В яких випадках замовники повинні відхиляти тендерні пропозиції учасників? Практика АМКУ та ДАСУ

Чи існує відповідальність в разі, коли замовник не перевірить учасника на наявність підстав для відмови в участі в процедурі закупівлі згідно пункту 47 Особливостей

Наявність формальних помилок в тендерній пропозиції. Практика ДАСУ та АМКУ

Практика АМКУ, ДАСУ та суду при розгляді тендерної пропозиції щодо невідповідності/відсутності інформації та/або документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі

Чи може замовник змінити своє рішення на етапі кваліфікації?

відео-урок Відхилення тендерних пропозицій: розбираємо на практиці

відео-урок 24 години на виправлення: аналіз актуальної практики та рекомендації

відео-урок Підстави для відмови в участі у відкритих торгах

Закупівля майже завершилася і замовник визначив переможця - здавалося час видихнути із полегшенням, але на практиці  все зовсім інакше. По-перше, не забуваємо про окремі підстави для відхилення переможця та як їх  правильно реалізувати:

Практика ДАСУ та АМКУ щодо відхилення переможця процедури закупівлі з підстав, визначених у підпункті 3 пункту 44 Особливостей

В учасника тимчасово відсутній керівник і призначено особу, яка тимчасово виконує його обов’язки: на кого мають надаватися документи переможця?

Переможець не підписує договір про закупівлю: як зафіксувати відмову та правомірно відхилити

Відміна відкритих торгів на перший погляд здається простим етапом уповноваженим особам, проте у публічних закупівлях нічого не буває легко та однозначно. Особливо це розуміють ті закупівельники, які мають досвід оскарження відміни відкритих торгів, так як Орган оскарження має свій погляд на доцільність таких дій:

Алгоритм відміни відкритих торгів

Чи можна відмінити закупівлю під час оскарження?

Рано чи пізно кожна уповноважена особа зіштовхується з оскарженням умов тендерної документації або власного рішення. Хвилюватися не варто, важливо розуміти алгоритм своїх дій на можливі наслідки:

Чи може замовник паралельно оголосити ще одні торги, оскільки учасником подана скарга до АМКУ розгляд якої може затягнутися, а предмет закупівлі вже потрібен 

відео-урок Оскарження в публічних закупівлях: дії замовника та рекомендації

Договір про закупівлю - це фінальний етап проведення закупівлі. Проте тут є є безліч важливих нюансів: як укласти, як та коли можна вносити зміни тощо. Про все описуємо в онлайн-книзі:

Договір про закупівлю

Однією з обов’язкових вимог закупівельного законодавства, з якою зіштовхуються замовники на початку кожного року (інколи і протягом року) є звітування про виконання договорів про закупівлю. Це саме остаточна крапка у проведенні закупівлі, тому важливо все зробити вчасно та враховуючи всі нюанси:

Звітування про виконання договорів про закупівлю: відповідаємо на основні питання

Але, якщо вам потрібен короткий гайд по проведенню відкритих торгів, скористайтеся наведеним матеріалом:

Оновлений алгоритм проведення відкритих торгів за Особливостями з 19.05.2023

Задля вдалого проведення процедури відкритих торгів пропонуємо повний перелік документів для проведення такої закупівлі:

Пакет прикладів документів для проведення відкритих торгів

пов'язані статті