Статті

Алгоритм відхилення тендерної пропозиції та обрання підстави

2
675

Замовники доволі часто зустрічають у своїй практиці неякісно підготовлені тендерні пропозиції. І здавалося б, чого перейматися коли законодавець передбачає механізм відхилення таких учасників. Проте, у замовника складається хибна думка, що учасник може виправити практично будь-які помилки, якщо це не стосується технічної специфікації. При цьому, Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) містять аж 11 підстав для відхилення і це до моменту визначення переможця.

Причини некоректного обрання підстави для відхилення різні, але наслідки як правило однакові: оскарження таких дій замовника до АМКУ або виявлення порушення під час моніторингу закупівлі.

І якщо через розгляд скарги АМКУ замовник свого роду отримує новий досвід, то за результатами моніторингу уповноважена особа може отримати хіба що штраф.

Неправомірне відхилення тендерної пропозиції або невідхилення тендерної пропозиції, яка підлягає відхиленню згідно чинного законодавства тягне за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від тисячі п’ятсот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 25 500 - 51 000 грн (частина 3 статті 164-14 КУпАП).

Відразу варто зазначити, що пункт 44 Особливостей розділяє окремо підстави для відхилення для учасника та для переможця.

Так, суб’єкт господарювання чи фізична особа, що приймають участь у закупівлі протягом проведення такої закупівлі змінює свій статут:

  • учасник процедури закупівлі - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об’єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію;
  • переможець - це учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю.

Дещо складніша ситуація із учасником, адже проблеми виникають зазвичай із необхідністю надання 24 годин для усунення невідповідностей. Але, не забувайте, що в окремих випадках замовник має пряму підставу для відхилення, а в інших зобов'язаний надати учаснику можливість усунення порушень.

Алгоритм відхилення «учасника»

пов'язані статті