Як приборкати зубастих постачальників
Замовник здійснює забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад шляхом проведення закупівель. Іншою стороною закупівельного процесу є постачальники товарів, надавачі послуг чи виконавці робіт. Ринок суб'єктів, які хочуть співпрацювати із замовником та виконати його “замовлення” переповнений. В окремих випадках процедура закупівлі стає полем для жорсткого конкурування між постачальниками. Здавалося б тут немає нічого погано, проте методи такої конкуренції не завжди коректні, але наслідки часто є негативним для замовника: оскарження кожного кроку замовника протягом всієї процедури закупівлі (що призводить до затягування закупівлі), демпінг цін на етапі подання тендерної пропозиції (що означає подальший тиск на замовника з метою підвищення цін у договорі), відсутність необхідного обсягу товару або матеріалів, необхідних для виконання робіт (що означає подальший тиск на замовника для продовження строків виконання зобов'язань). Є й інші типові ситуації, але найгірше, що постачальники переважно впевнені, що замовники не будуть їм протистояти. Тож, відповідь на питання: “Як приборкати зубастих постачальників?” є більш, ніж актуальним. А віднайти її можна в цій онлайн-книзі.
Взаємодія із постачальником товарів / надавачами послуг / виконавцями робіт відбувається на різних етапах закупівлі, починаючи від періоду подання тендерних пропозицій до моменту виконання договору. Тому далі будемо розглядати проблемні моменти кожного такого етапу.
Але почати пропонуємо із цікавого. Певно, кожен замовник мав досвід взаємодії із надокучливим постачальником, який краще знає як провести закупівлю та наполегливо пропонує свої поради, а далі відверто вдається до погроз. А чи є в потенційного учасника дійсно дієві інструменти завадити проведенню закупівлі розбирали у статті:
Постачальник погрожує скаргою, зверненням до ДАСУ: чи варто перейматись замовнику
Які вимоги варто передбачити в тендерній документації, щоб убезпечитися від ненадійних учасників
Ефективність закупівлі багато в чому залежить від продумано складеної тендерної документації. Адже це свого роду інстукція не лише для потенційного постачальника, але й для замовника. Оскільки будь-яку проблему краще передбачити, ніж потім її вирішувати. Саме на етапі формування тендерної документації варто передбачити умови, які унеможливлюють участь сумнівних суб'єктів, при цьому не обмежуючи конкруренцю:
Пов’язані особи в публічних закупівлях: хто це та як виявити
Проблемні ситуації, з якими замовник зіштовхуєтья на етапі розгляду
Незалежно від проведеної кількості закупівель етап розгляду учасників певно завжди буде найскладнішим для замовника. Адже тут важливо не помилитися при виборі майбутнього переможця не лише через наявність адміністративної відповідальності, а й для ефективного виконання договору в подальшому, отримання якісного предмета закупівлі. Проте, інколи бувають нестандартні ситуації, які пропонуємо розглянути далі
Замовник визначив переможця та готується до підписання договору, не маючи на думці що щось може піти не так. Але переможець передумав або ж просто не виходить на зв'язок. Не варто панікувати, є певний алгоритм дій, які допоможуть замовнику завершити закупівлю в правовому полі
Переможець не підписує договір про закупівлю: як зафіксувати відмову та правомірно відхилити
Аномально низька ціна тендерної пропозиції - інструмент, який повинен допомогти замовнику протистояти демпінгу цін, хоча на практиці все трохи інакше. Адже відхилення через неналежне обґрунтування, є досить дискусійним поняттям та носить доволі великий ризик, оскільки в законодавстві не визначено значення «належне» чи «неналежне» – це суб’єктивна аргументація замовника. Більше про це у статті:
Аномально низька ціна: у яких закупівлях може бути визначена та як діяти замовнику
Проблемні ситуації, з якими замовник зіштовхуєтья на етапі виконання договорів
Основною проблемою на даному етапі є той факт, що постачальники не вважають за потрібне виконувати умови договорів, при тому, що вони їх вже погодили шляхом підписання. Чому так відбувається? Постачальники, особливо ті, що вже довгий час працюють із державними замовника, розуміють, що їм за це нічого не буде. На жаль, часто замовники не мають в штаті юриста, який зміг би в законодавчому полі протистояти недобросовісному постачальнику. І хоча до функцій уповноваженої особи не належить відслідковування умов виконання договору, часто це лягає на її плечі. Тому пропонуємо підбірку статтею на найгарячіші питання, які містять рекомендації та допоможуть уникати небажаних ситуацій:
Що думає суд про випадки, коли постачальник відмовляється відпускати пальне за поставленими талонами
Отримано неякісний товар / роботу / послуги: дії замовника
Наслідки виявлення недоліків під час виконання договору про закупівлю у товарах / роботах / послугах
Як розірвати договір в односторонньому порядку та зняти з реєстрації бюджетні зобов’язання
Штрафні санкції в господарських договорах при здійсненні публічних закупівель
Приходячи на закупівлю із бюджетною установою постачальник добре розуміє ризики затримання фінансування, особливо в умовах воєнного стану. Але така ситуація не зупиняє постачальника стягнути із замовника штрафи за невиконання своїх зобов'язань в частині затримки оплат. Як попередити таку ситуацію розглядали у статті:
Затримка фінансування замовника: як успішно завершити закупівлю
Якщо ж ви плануєте більш детально заглибитися в тему виконання договорів, маємо профільне навчання, де адвокат та експерт у сфері публічних закупівель детально розповідає про необхідність контролювати виконання договору про закупівлю, як запобігти порушенням строків поставки та механізми стягнення заборгованості постачальниками (виконавцями):
відео-урок Виконання договору про закупівлю: що необхідно знати закупівельнику
пов'язані статті
03 груд.
Хто така уповноважена особа03 груд.
ДАСУ зобов’язує замовника розірвати договір / договір про закупівлю, але такий договір уже повністю виконаний26 листоп.
10 тестів щодо оприлюднення тендерної документації, змін до неї та розгляду тендрних пропозицій13 листоп.
Як побудувати взаємодію із внутрішнім замовником, щоб в наступному році менше працювати12 листоп.
Чи можливе покращення якості робіт в договорі про закупівлю