Статті

Як розірвати договір в односторонньому порядку та зняти з реєстрації бюджетні зобов’язання

4
608

Ведення господарської діяльності під час війни має свої особливості, зокрема, в частині виконання умов договірних зобов’язань. В результаті обстрілів, пошкодження інфраструктури, окупації тощо обставини можуть скластися так, що суб’єкт господарювання в певний момент втрачає можливість виконувати свої договірні зобов’язання, та ще гірше – можливість повідомити про таку ситуацію іншу сторону, з якою укладено договір про закупівлю.

Якщо виникає ситуація коли за укладеним договором про закупівлю постачальник (виконавець) втрачає можливість далі виконувати договірні зобов’язання, то в такому разі замовника хвилює:

  1. яким чином правильно розірвати договір про закупівлю з постачальником (виконавцем), який не виходить на зв’язок та не може підписати додаткову угоду про розірвання;
  2. які документи необхідно подати до органів Казначейства в якості підтвердження підстав для зняття бюджетних зобов’язань за договором, що розірвано в односторонньому порядку.

Особливості розірвання договору в односторонньому порядку ми розглядали раніше у статті «Одностороннє розірвання договору про закупівлю в публічних закупівлях». Отже, в цьому матеріалі більше увагу буде приділено взаємодії замовника з органами Казначейства у разі необхідності зняття зобов’язань з договором, розірваним в односторонньому порядку.

Якими можуть бути умови про одностороннє розірвання договору про закупівлю та як передбачити не отримання повідомлення постачальником (виконавцем)?

Частиною 3 статті 651 ЦКУ передбачено, що договір може вважатися розірваний або зміненим у випадку односторонньої відмови від виконання умов договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом. Це означає, що для того, щоб сторони могли скористуватися нормою вищезазначеної статті ЦКУ, а саме в односторонньому порядку розірвати договір про закупівлю, то попередньо в цьому договорі про закупівлю має бути визначено таку можливість.

Тому в період воєнного стану радимо замовникам у договорах про закупівлю, виконання яких може опинитися під загрозою воєнних подій, визначати відповідні умови щодо права на односторонню відмову від його виконання.

пов'язані статті