Очікувана вартість: як визначити та що врахувати
Визначення очікуваної вартості - основа будь-якої закупівлі. Це той етап, який не можливо пропустити чи недбало до нього відноситися. Чому? Причин насправді декілька. Заниження очікуваної вартості призведе до відміни закупівлі або неможливості подальшого здійснення закупівлі, а завищення до порушення принципів здійснення публічних закупівель та в окремих випадках навіть до кримінальної відповідальності. Крім того, в сучасних умовах прозорого здійснення закупівель та пильної уваги громадськості до питання ефективного витрачання публічних коштів, вартість закупівлі це перше на що звертається увага. За таких умов, питання визначення замовником очікуваної вартості та її обгрунтування стає все більш актуальним.
Цікаві ситуації та проблемні моменти
Дедалі частіше замовник задається питанням доцільності документального підтвердження очікуваної вартості, адже законодавство не містить таких вимог. Але в даному питання є й інші аспекти, які варто врахувати, про що і розмірковуємо у статті:
Річний план містить мінімальну, але основну інформацію щодо закупівлі. Зокрема, замовник повинен зазначити розмір бюджетного призначення та/або очікувану вартість предмета закупівлі. Коли та що має зазначати замовник розглядаємо у статті:
Одним із досить проблемних питань при плануванні та оголошенні закупівель є (не)включення в очікувану вартість податку на додану вартість:
- Як розрахувати очікувану вартість з чи без ПДВ, якщо замовник підпадає під дію постанови від 2 березня 2022 р. № 178
- Закупівлі без ПДВ: в яких випадках це можливо?
Замовники формують свої кошторисні видатки виходячи із своїх потреб у закупівлі товарів, робіт і послуг. Але чи повинна очікувана вартість бути ідентичною із сумою кошторису розглядаємо у статті:
Кожен замовник був у ситуації, коли сума укладеного договору не співпадає із очікуваною вартістю. Чи є в даному питанні “підводні камені” пропонуємо переглянути у статті:
Практика ДАСУ та суду
В умовах відсутності одностайної позиції контролюючих органів та суду важливо відслідковувати актуальну ситуації, аналізувати на що ж звертають увагу при перевірці закупівель. Тому ми підібрали практику моніторингу та суду щодо порушень, які допускають замовники при визначенні очікуваної вартості:
- Як Держадитслужба перевіряє очікувану вартість закупівлі
- Якої думки дотримуються аудитори та суди в питаннях визначення очікуваної вартості
Визначення очікуваної вартості для найбільш поширених та специфічних предметів закупівель
Електрична енергія. Визначення очікуваної вартості електричної енергії, як показує практика, справа не із легких. У даному матеріалі розбиралися як визначити очікувану вартість електричної енергії та інших супутніх послуг:
Теплопостачання. Ще однією типовою закупівлею, яку замовник проводить із року в рік є закупівля теплопостачання, при якій етап визначення очікуваної вартості теж доволі специфічний та потребує врахування декількох факторів:
Продукти харчування. В даному предметі закупівлі найцікавішим є те, що при визначенні очікуваної вартості закупівель харчування замовникам слід враховувати обов’язок (не) включення податку на додану вартість, з огляду на вимоги податкового законодавства:
Пальне. Згадаємо про нестабільність ринку пального. Тому тут важливо проаналізувати і закупівельні ціни попередніх років, і здійснити порівняльний аналіз ринкових цін поточного періоду. Якими способами це зробити йшлося у статті:
Поточний ремонт. Визначати очікувану вартість предмета закупівлі послуг з поточного ремонту замовники можуть кількома способами, кожен з таких способів передбачає певний алгоритм дій, з яким можна ознайомитися у статті:
Закупівля робіт. До найскладніших предметів закупівель належать роботи, при визначенні очікуваної вартості яких потрібно враховувати не тільки наказ Мінекономіки від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», а й інші нормативно-правові акти. У статті розглядали особливості визначення очікуваної вартості розроблення проєктної документації:
Відео-урок
Ще більше корисної інформації зібрано у відео-уроці Як правильно визначити очікувану вартість предмета закупівлі та що має врахувати закупівельник. Тут ви дізнаєтеся, крім основної інформації багато цікавого: зручні інструменти, які допоможуть визначити очікувану вартість закупівлі (про деякі ви точно не здогадувалися), чи варто збирати свою базу постачальників, чому інколи варто визначити очікувану вартість знову тощо.
пов'язані статті