Статті

Алгоритми дій закупівельників

8

Книга
4967

В онлайн-книзі ми зібрали алгоритми, які стануть в нагоді кожному закупівельнику. Перевага цієї книги в зручному форматі, коли кожен матеріал містить свого роду інструкцію, чіткий покроковий опис вказівок дій. При цьому ми звернули увагу на ситуації, з якими найчастіше може зустрітися замовник.

Закупівельна діяльність замовника з року в рік розпочинається та базується на плануванні закупівель та визначенні потреби в товарах, роботах, послугах, очікуваної вартості закупівлі, планування обсягів і джерел видатків. Тож в матеріалі ви знайдете алгоритм процесу планування закупівель:

Планування закупівель за Особливостям

Наразі замовники керуються Законом України «Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) та відповідно здійснюють закупівлі шляхом проведення:

  • «допорогових» закупівель;
  • закупівель через електронний каталог;
  • закупівлі за виключеннями, визначеними пунктом 13 Особливостей;
  • відкритих торгів у порядку, визначеному Особливостями.

Звичайно, що кожна така закупівля містить свої нюанси, на які треба звернути особливу увагу. Адже, як показує практика, замовники допускають порушення незалежно від складності закупівлі чи її виду.

Тому, у наведеному матеріалі ми надали рекомендації, як здійснити навіть «просту» закупівлю відповідно до вимог законодавства шляхом укладення прямого договору:

Закупівля без використання електронної системи: алгоритм дій замовника для укладання «прямого» договору

Далі перейдемо до закупівлі через електронний каталог. У цих матеріалах ви знайдете не просто  алгоритми її проведення, але і відповіді на поширені запитання закупівельної спільноти:

Закупівлі товарів через електронний каталог до 100 тис. грн за Особливостями

Алгоритм здійснення закупівель товарів через електронний каталог, якщо вартість предмета закупівлі на рік ≥ 100 тис. грн

Але не поспішаємо переходити до відкритих торгів, адже одним із видів «допорогових» закупівель із використанням електронної системи закупівель, у разі якщо вартість предмета закупівлі на рік менша ніж 100 тис. грн (товари та послуги), 200 тис. грн (поточний ремонт) та 1,5 млн грн (роботи) є закупівля у порядку аналогічному до порядку проведення спрощеної закупівлі. Попри визначено право, замовника використовувати «спрощену» закупівлю є випадки коли у замовників внутрішніми розпорядчими документами застосування даного виду закупівлі є обов’язковим, тому у цій статті проаналізуємо хто має проводити таку закупівлю, розберемо її покроковий алгоритм та надамо рекомендації замовникам щодо порядку проведення такої закупівлі:

Закупівлі у порядку аналогічному спрощеній закупівлі до 100 тис. грн (товари та послуги), 200 тис. грн (поточний ремонт) та 1,5 млн грн (роботи) за Особливостями

А от стосовно проведення основної процедури закупівель - відкритих торгів, складно обмежитися одним матеріалом. Адже проведення процедури закупівлі це багатоетапний процес, який починається з річного плану та завершується звітуванням про виконання договору. При цьому кожен окремий етап містить свої законодавчі особливості, на які ми і звернемо вашу увагу.

Узагальнений механізм проведення відкритих торгів з розставленням основних акцентів наведено у матеріалі:

Оновлений алгоритм проведення відкритих торгів за Особливостями з 19.05.2023

Окремої уваги заслуговує закупівля електричної енергії - необхідний товар, який закуповується щорічно кожним замовником для забезпечення своїх об’єктів. І кожного року замовник зустрічається із необхідність внесення змін до договору про закупівлю. Тому в матеріалі пропонуємо алгоритм підняття ціни регульованої складової електричної енергії та які дії замовник має здійснити, в тому числі з врахуванням технічної реалізації майданчику через який замовник здійснює свої закупівлі:

Алгоритм підняття регульованого тарифу на послугу з розподілу та / або з передачі

Процедура закупівлі завершується укладанням договору про закупівлю. Тож, в наведеному матеріалі  пропонуємо загальні правила встановленні чинним законодавством щодо внесення змін до істотних умов договору про закупівлю та порядок їх зміни:

Порядок внесення змін до істотних умов договору про закупівлю за Особливостями

Не завжди відкриті торги завершуються успішно та в замовника виникає необхідність відмінити відкриті торги. Тому у даному матеріалі розглянемо положення Особливостей та визначимо алгоритм дій замовника у разі відміни відкритих торгів:

Алгоритм відміни відкритих торгів

У замовника виникають складнощі при визначенні своєї потреби на весь рік. При цьому важливо зрозуміти, що можна вважати додатковою потребою у розумінні Особливостей та в яких випадках це є новим предметом закупівлі. Цьому питанню й присвячено даний матеріал:

Додаткова потреба: як визначати, алгоритм дій та приклади

Жодна уповноважена особа не застрахована від оскарженням умов тендерної документації або власного рішення. У відеоуроці ми розклали усе по поличках, проаналізували алгоритм дій уповноваженої особи, розібрали питання відповідальності та відповіли на усі запитання щодо даної темі:

Оскарження в публічних закупівлях: дії замовника та рекомендації

Ще одна причина хвилювань уповноваженої особи -  моніторинг процедури закупівлі. В відеоуроці ми розбірали та проаналізували дії уповноваженої особи під час такого виду контролю з боку ДАСУ та, звичайно, ж надали свої рекомендації:

Дії замовників під час проведення моніторингу процедури закупівлі

Також враховуємо зміни у процедурі моніторингу публічних закупівель.

І наприкінці згадаємо «улюблене» питання аудиторів щодо обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі шляхом розміщення на власному веб-сайті (або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, суб’єкта управління об’єктами державної власності). Тож  в матеріалі розберемо, як  забезпечити виконання вимог пункту 4-1 Постановою Кабінету Міністрів України «Про ефективне використання державних коштів» від 11.10.2016 № 710:

Алгоритм дій замовника у разі відсутності власного сайту

#алгоритми закупівель#відкриті торги#додаткова потреба#допорогові закупівлі#закупівлі через електронний каталог#моніторинг закупівель#планування закупівель#практика оскарження#спрощена закупівля

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard