Яку інформацію замовник може зазначати замість місцезнаходження сторін закупівельного процесу та/або місця поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг з 09.07.2024
Під час проведення будь-якої закупівлі замовник повинен забезпечити дотримання принципу відкритості та прозорості на всіх стадіях такої закупівлі. Разом з тим, в умовах воєнного стану оприлюднення інформації про місцезнаходження сторін закупівельного процесу та/або місця поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг може нести загрозу безпеці замовника та / або постачальника. Тому вже доволі довгий час Особливості дозволяли замовнику відображати таку інформацію узагальнено, вказуючи лише населений пункт.
Однак, маємо чергові зміни. Так, згідно із Постановою Кабміну від 05.07.2024 № 782 (далі - Постанова № 782) внесено зміни до Особливостей, зокрема:
- у тексті особливостей слова “населеного пункту” замінити словами “адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село)”.
Норма Особливостей (в редакції з 09.07.2024 включно) | Зміст норми |
Абзац 4 пункту 4 Особливостей | У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено Законом та/або цими особливостями) несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), така інформація в звіті про виконання договору про закупівлю, укладеному відповідно до пункту 10 цих особливостей, може зазначатися як назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село) місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село), в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги). |
Абзац 2 пункту 10 Особливостей | За результатами здійснення закупівлі шляхом застосування відкритих торгів або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до цього пункту в електронній системі закупівель замовником оприлюднюється договір про закупівлю та додатки до нього відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей. У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено Законом та/або цими особливостями) несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника, така інформація в договорі про закупівлю, який оприлюднюється в електронній системі закупівель, може зазначатися як назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село) місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село), в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги). |
Передостанній абзац пункту 13 Особливостей | У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено Законом та/або цими особливостями) несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника, така інформація в договорі про закупівлю, який укладається відповідно до цього пункту та оприлюднюється в електронній системі закупівель, може зазначатися як назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село) місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село), в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги). |
Пункт 27 Особливостей | У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено Законом та/або цими особливостями) несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника, така інформація може зазначатися як назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село) місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село), в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги). |
Пункт 20 Особливостей | Повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю повинно містити таку інформацію: …. Повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю може містити іншу інформацію. У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено Законом та/або цими особливостями) несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника, така інформація в повідомленні про внесення змін до договору про закупівлю може зазначатися як назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село) місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село), в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги). |
Далі пропонуємо розібратися, що ж змінюється при новій редакції Особливостей відносно до попередньої, коли поняття “населеного пункту” замінили поняттям “адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село)”? А також чи потрібно наразі замовнику вказувати одночасно і область, і район, і місто…?
Населений пункт - компактно заселене місце проживання людей, що утворилося внаслідок історичних традицій, господарської та іншої діяльності, має сталий склад населення, власну назву та відокремлену територію із встановленими у передбаченому законом порядку межами. Міста, селища, села за містобудівними та соціально-економічними характеристиками є категоріями населених пунктів (стаття 1 Закону України «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України»).
Адміністративно-територіальна одиниця - область, район, місто, район у місті, селище, село (стаття 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Тобто, “населений пункт” та “адміністративно-територіальна одиниця (область, район, місто, район у місті, селище, село)” не тотожні поняття, проте фактично населений пункт (до прикладу, місто) може бути одночасно і адміністративно-територіальною одиницею.
Доречно також навести визначення поняття територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр (стаття 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Витяг із рішення Конституційного Суду у справі про адміністративно-територіальний устрій № 11-рп/2001 від 13.07.2001
Територія України поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, які складають систему адміністративно-територіального устрою України.
Адміністративно-територіальна одиниця - це компактна частина єдиної території України, що є просторовою основою для організації і діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
У частині першій статті 133, частинах четвертій, п'ятій статті 140 Конституції України і відповідно в абзаці третьому статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", у частині першій статті 2 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" район і район у місті визначаються як окремі адміністративно-територіальні одиниці, які мають різний правовий статус та інші відмінні ознаки.
.. правовий режим адміністративно-територіальних одиниць як окремих складових адміністративно-територіального устрою України (в тому числі визначення порядку утворення, ліквідації, зміни меж районів у містах) повинен визначатися законами України.
Під термінами "район", що використовується в пункті 29 частини першої статті 85 Конституції України, і "район у місті", що вживається в частині першій статті 133, частині п'ятій статті 140, частині першій статті 142 Конституції України і відповідно в абзаці третьому статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ), частині першій статті 2 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" ( 401-14 ), треба розуміти різні за своїм значенням адміністративно-територіальні одиниці в системі адміністративно-територіального устрою України, правовий статус яких повинен визначатися законом.
Далі звернемося до Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 № 290, яким затверджений Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (КАТОТТГ).
Кодифікатор складається з кодів та назв усіх адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, які згруповані за ознаками територіальної спільності й адміністративної підпорядкованості.
Об’єкти кодування розподілені за територіальною ознакою та адміністративною підпорядкованістю на чотири рівні (основні) та один підрівень (додатковий рівень) ієрархічної класифікації
1. "Перший рівень" - Автономна Республіка Крим, області, міста, що мають спеціальний статус;
2. "Другий рівень" - райони в областях та Автономній Республіці Крим;
3. "Третій рівень" - території територіальних громад в областях, територіальні громади Автономної Республіки Крим;
4. "Четвертий рівень" - міста, селища міського типу, села, селища (населені пункти);
5. "Додатковий рівень" - райони в містах (в тому числі, в містах, що мають спеціальний статус);
До прикладу,
- UA74000000000025378 (КАТОТТГ такої адміністративно-територіальної одиниці як область) — Чернігівська область,
- UA32120070080094229 (КАТОТТГ такої адміністративно-територіальної одиниці як село )— село Нові Безрадичі,
- UA80000000000210193 (КАТОТТГ такої адміністративно-територіальної одиниці як район у місті) — Дарницький район міста Києва.
З аналізу вказаних норм законодавства щодо визначення та кваліфікації поняття “адміністративно-територіальна одиниця” розуміємо, що і область, і район, і місто, і район у місті, і селище, і село є адміністративно-територіальною одиницею, при цьому кожне окремою.
Згідно з Особливостями (у редакції з 09.07.2024) Замовник може вказати саме адміністративно-територіальну одиницю в певній інформації (детально в Табл 1), що несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника (виконавця робіт, надавача послуг)
За таких умов та враховуючи той факт, що за потреби замовник може мінімізувати висвітлення інформації про своє місцезнаходження та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або про місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг, видається, що замовнику не потрібно вказувати одночасно область, район, місто, район у місті, селище, село, а достатньо вказати необхідну адміністративно-територіальною одиницю.
Приклади, як замовник може оприлюднити інформацію в електронній системі закупівель щодо місця поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг в оголошенні про проведення відкритих торгів:
або
пов'язані статті