Цьогоріч в червні набули чинності зміни, передбачені в постанові Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо закупівлі лікарських засобів та медичних виробів» від 27.05.2026 № 680 (далі - Постанова № 680). При цьому частина з них досить радикально відобразилась на етапі планування та здійснення закупівлі замовником. А тому пропонуємо розібрати перелік основних питань щодо аналізу впливу вищезгаданих змін на закупівельний процес.
Щодо набрання чинності змін, визначених Постановою № 680
Питання: з якої дати набрали чинності внесені зміни до пункту 11-1 Особливостей?
Пунктом 3 Постанови № 680 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім підпункту 2 пункту 2 змін, затверджених цією постановою, який набирає чинності через 20 днів з дня опублікування цієї постанови.
Враховуючи, що Постанову № 680 опубліковано в газеті Урядовий кур’єр від 02.06.2026 № 115, то основна частина передбачених у ній змін набула чинності з 02.06.2026.
Питання: з якої дати набрали чинності зміни, внесені до Додатку 1 до Особливостей?
Відповідно до пункту 3 Постанови № 680, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім підпункту 2 пункту 2 змін, затверджених цією постановою, який набирає чинності через 20 днів з дня опублікування цієї постанови.
А отже зміни, що стосуються Додатку 1 до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості), набули чинності з 22.06.2026.
Питання: яких замовників стосуються зміни до Особливостей, передбачені Постановою №680?
Дані зміни стосуються замовників, які є закладами охорони здоров’я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій.
Щодо змін, внесених до Додатку 1 до Особливостей
Питання: які товари передбачені в Додатку 1 до Особливостей?
Враховуючи зміни, передбачені Постановою № 680, назву Додатку 1 до Особливостей змінено на «Перелік лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, медичних виробів та дезінфекційних засобів, закупівля яких здійснюється закладами охорони здоров'я, структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій з використанням електронного каталогу».
А отже Додаток 1 до Особливостей передбачає перелік таких товарів, як:
- лікарські засоби;
- медичні вироби;
- дезінфекційні засоби.
Питання: які лікарські засоби додано до Додатку 1 до Особливостей Постановою № 680?
Додаток 1 до Особливостей доповнено відповідним переліком лікарських засобів:
І. Підрозділ «Лікарські засоби, що впливають на травну систему»:
- A03AD01 Папаверин (Papaverine);
- A02BC05 Езомепразол (Esomeprazole);
- A03AX Платифілін (Platyphylline);
- A07AX03 Ніфуроксазид (Nifuroxazide);
- A03FA03 Домперидон (Domperidone);
- A02BX05 Вісмуту субцитрат (Bismuth subcitrate);
- A02BA03 Фамотидин (Famotidine);
- A03AA04 Мебеверин (Mebeverine);
- A02BC02 Пантопразол (Pantoprazole).
ІІ. Підрозділ «Лікарські засоби, що впливають на коагуляцію»:
- B02BX01 Етамзилат (Etamsylate);
- B02AA01 Амінокапронова кислота (Aminocaproic acid);
- B02AB01 Апротинін (Aprotinin).
ІІІ. Підрозділ «Лікарські засоби для парентерального застосування»:
- B05XA07 Кальцію хлорид (Сalcium chloride);
- B05AA06 Препарати желатину (Gelatin agents).
ІV. Підрозділ «Лікарські засоби для лікування захворювань серцевосудинної системи»:
- G04BE03 Силденафіл (Sildenafil);
- C09BB03 Лізиноприл + Амлодипін (Lisinopril + Аmlodipine);
- C09D B02 Олмесартан медоксоміл + Амлодипін (Olmesartan medoxomil + Аmlodipine);
- C09DA08 Олмесартан медоксоміл + Гідрохлортіазид (Olmesartan medoxomil + Hydrochlorothiazide);
- C09DA03 Валсартан + Гідрохлортіазид (Valsartan + Hydrochlorothiazide);
- C09DA06 Кандесартан + Гідрохлортіазид (Candesartan + Hydrochlorothiazide);
- C10AA07 Розувастатин (Rosuvastatin);
- C03DA04 Еплеренон (Eplerenone);
- C02CA06 Урапідил (Urapidil);
- C07AB12 Небіволол (Nebivolol);
- C01CA07 Добутамін (Dobutamine);
- C09AA05 Раміприл (Ramipril);
- B01AC24 Тикагрелор (Ticagrelor);
- C10AA05 Аторвастатин (Atorvastatin);
- C09AA04 Периндоприл (Perindopril);
- C08CA13 Лерканідипін (Lercanidipine).
V. Підрозділ «Лікарські засоби для лікування сечостатевої системи та статеві гормони»:
- G03DA04 Прогестерон.
VІ. Підрозділ «Лікарські засоби гормонів для системного використання»:
- H01CB02 Октреотид (Octreotide).
VІІ. Підрозділ «Антибактеріальні лікарські засоби»:
- J01GB01 Тобраміцин (Tobramycin)
- J01DD62 Цефоперазон/Сульбактам (Cefoperazone and betalactamase inhibitor).
VІІІ. Підрозділ «Протигрибкові лікарські засоби»:
- J02AX05 Мікафунгін (Micafungin);
- J02AX04 Каспофунгін (Caspofungin).
ІХ. Підрозділ «Анальгетики та протизапальні лікарські засоби»:
- N02AX Тримеперидин (Trimeperidine);
- N02AX02 Трамадол (Tramadol);
- N02BG06 Нефопам (Nefopam);
- M01AE03 Кетопрофен (Ketoprofen);
- M01AB15 Кеторолак (Ketorolac);
- M01AE17 Декскетопрофен (Dexketoprofen);
- M01AC05 Лорноксикам (Lornoxicam);
- M01AC06 Мелоксикам (Meloxicam);
- M01AX17 Німесулід (Nimesulide).
Х. Підрозділ «Міорелаксанти та інгібітори холіноестерази»:
- M03BX04 Толперизон (Tolperisone).
ХІ. Підрозділ «Місцеві анестетики»:
- N01BB09 Ропівакаїн (Ropivacaine);
- N01BA02 Прокаїн (Procaine).
ХІІ. Підрозділ «Лікарські засоби, що застосовуються під час психічних та неврологічних захворювань»:
- N05AF05 Зуклопентиксол (Zuclopenthixol);
- N03AX16 Прегабалін (Pregabalin);
- N06AX21 Дулоксетин (Duloxetine);
- N03AX12 Габапентин (Gabapentine).
ХІІІ. Підрозділ «Лікарські засоби для лікування захворювань нервової системи»:
- N05CM18 Дексмедетомідин (Dexmedetomidine);
- N06AX16 Венлафаксин (Venlafaxine);
- N07CA01 Бетагістин (Betahistine).
ХІІІ. Підрозділ «Лікарські засоби, що впливають на функцію органів дихання»:
- R05CB01 Ацетилцистеїн (Acetylcysteine);
- R03AK08 Формотерол + Беклометазон (Formoterol + Beclometasone);
- R05CB06 Амброксол (Ambroxol).
ХІV. Підрозділ «Протиалергічні лікарські засоби»:
- R06AA02 Дифенгідраміну (Diphenhydramine).
Питання: які медичні вироби додано до Додатку 1 до Особливостей Постановою № 680?
Додаток 1 до Особливостей доповнено відповідним переліком медичних виробів:
І. Медичні вироби, витратні матеріали та розчини для проведення гострої ниркової замісної терапії та плазмотерапії:
- набори для проведення безперервної ниркової замісної терапії;
- набори для проведення безперервної ниркової замісної терапії у дітей;
- набори для проведення терапевтичного плазмообміну (плазмаферезу);
- мішок для збору фільтрату;
- діалізатори (фільтри) для проведення гострого гемодіалізу та гемодіафільтрації;
- кровопровідні магістралі для проведення гострого гемодіалізу;
- системи для ультрафільтрації при гострій нирковій недостатності;
- розчини для подовженого діалізу;
- розчини для регіонарної антикоагуляції для подовженого діалізу;
- плазмофільтр.
ІІ. Медичні вироби та витратні матеріали для офтальмологічних хірургічних втручань:
- інтраокулярна лінза;
- матеріал віскоеластичний для офтальмології;
- губка хірургічна офтальмологічна;
- розчин для іригації ока;
- зонд лазерний;
- інжектори для складних лінз одноразового використання;
- інтракапсулярне кільце;
- картридж для введення інтраокулярної лінзи;
- комплект для вакуумної факоемульсифікації;
- офтальмологічний барвник для ока.
Питання: яким чином до Додатку 1 до Особливостей додано позицію Дезінфекційні засоби?
Додаток 1 до Особливостей доповнено розділом такого змісту: Дезінфекційні засоби із зазначенням позиції з ідентичною назвою.
З цього випливає, що Додатком 1 до Особливостей не уточнено жодної окремої позиції відповідного розділу, окрім загальної назви категорії товарів. З цього видається, що під вимоги підпадає перелік товарів, якщо такі є дезінфекційними засобами.
Щодо закупівлі лікарських засобів після набрання чинності змін, визначених Постановою № 680
Питання: яким чином зміни впливають на етап планування та здійснення закупівель лікарських засобів?
Звертаючись до норм пункту 11-1 Особливостей, у разі коли замовники, які є закладами охорони здоров'я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, здійснюють закупівлі лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, та медичних виробів за переліком згідно з додатком 1, вартість яких становить або перевищує 50 тис. гривень, такі закупівлі здійснюються з використанням електронного каталогу відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 75, ст. 2407), з урахуванням положень, визначених цими особливостями.
У разі коли сукупна очікувана вартість закупівель лікарського засобу з використанням електронного каталогу за однією міжнародною непатентованою назвою протягом бюджетного року становить або перевищує 200 тис. гривень, закупівля такого лікарського засобу здійснюється шляхом формування окремого запиту пропозицій постачальників.
Відповідно коли мова йде про придбання лікарських засобів у відповідності до пункту 11-1 Особливостей, замовник зобов’язаний здійснювати окремий запит пропозицій постачальників у разі, якщо водночас наявні всі наступні ознаки:
- предметом закупівлі є лікарські засоби, наявні в Додатку 1 до Особливостей;
- такі лікарські засоби є зареєстровані в Україні в установленому законом порядку;
- такі лікзасоби об’єднує одна і та ж міжнародна непатентована назва;
- річна очікувана вартість закупівель лікарських засобів з використанням електронного каталогу за відповідною міжнародною непатентованою назвою становить або перевищує 200 тис. гривень.
З цього випливає, що міжнародна непатентована назва лікарського засобу може зумовлювати необхідність здійснення окремого запиту пропозицій постачальників у випадках, визначених абзацом 2 пункту 11-1 Особливостей. Що в свою чергу відображається на етапі планування закупівель. В той же час процес здійснення закупівлі практично не різниться із загальним алгоритмом здійснення закупівлі, шляхом використання електронного каталогу.
Питання: що таке МНН та як його визначити?
Згідно норм пункту 14 Особливостей, запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону.
В частині 2 статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) зазначено, що у річному плані повинна міститися така інформація: назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності).
А отже законодавство передбачає наявність додаткового класифікатора для лікарських засобів – міжнародна непатентована назва, також відома як МНН. Віднайти даний класифікатор можна звернувшись до Державного реєстру лікарських засобів, а також скориставшись відповідною покроковою інструкцією.
Питання: з якими складнощами може стикнутись замовник щодо МНН?
В даному випадку слід звернути увагу одразу на декілька моментів, в тому числі:
- якщо замовники виявили декілька лікарських засобів за однією міжнародною непатентованою назвою, чи можна провести загальний запит пропозицій постачальників?
Аналізуючи абзац 2 пункту 11-1 Особливостей, можна прийти до дещо неоднозначних висновків. З однієї сторони, законодавча норма вказує на термін «лікарський засіб», тобто саме в однині. А з іншої – термін «за однією міжнародною непатентованою назвою», який в свою чергу не містить конкретних уточнень, що це має бути саме один лікарський засіб чи декілька.
А тому безпечним варіантом буде здійснювати обрахунок сукупної очікуваної вартості закупівель лікарського засобу, сумуючи при цьому закупівлі даних видів товарів за однією міжнародною непатентованою назвою, навіть якщо такі лікарські засоби різняться за назвою, формою випуску, дозуванням тощо.
Проте якщо сукупна очікувана вартість закупівель лікарських засобів з використанням електронного каталогу за однією міжнародною непатентованою назвою протягом бюджетного року становить або перевищує 200 тис. гривень, то здійснення окремого запиту пропозицій постачальників безпечніше проводити за кожною номенклатурною позицією лікарського засобу окремо.
- яким чином закуповувати лікарські засоби, які містять одразу 2 міжнародні непатентовані назви?
В Додатку 1 до Особливостей можна віднайти декілька позицій лікарських засобів із двома МНН, наприклад, Валсартан + Гідрохлортіазид (Valsartan + Hydrochlorothiazide) або Кандесартан + Гідрохлортіазид (Candesartan + Hydrochlorothiazide). При цьому враховуючи, що положення пункту 11-1 Особливостей не містять уточнень щодо такого роду ситуацій, рекомендуємо сумувати вартість таких лікарських засобів за кожною з наявних міжнародних непатентованих назв, а якщо закупівля підпадає під вимоги абзацу 2 пункту 11-1 Особливостей – виділити комбінований лікарський засіб в окрему закупівлю та коротко обґрунтувати власні дії в протоколі уповноваженої особи щодо здійснення запиту пропозицій постачальників.
- чи варто сумувати за МНН вартість лікарських засобів, що з певних причин закуповувались за процедурою закупівлі відкриті торги?
Повертаючись до абзацу 2 пункту 11-1 Особливостей, у разі коли сукупна очікувана вартість закупівель лікарського засобу з використанням електронного каталогу за однією міжнародною непатентованою назвою протягом бюджетного року становить або перевищує 200 тис. гривень, закупівля такого лікарського засобу здійснюється шляхом формування окремого запиту пропозицій постачальників.
Тобто вимоги пункту 11-1 Особливостей передбачають необхідність сумувати за МНН лише ті закупівлі, які здійснені через запит пропозицій постачальників. Також із тематикою придбання лікарських засобів із врахуванням змін, визначених Постановою № 680, можна ознайомитись у нашій статті.
Щодо закупівлі медичних виробів після набрання чинності змін, визначених Постановою № 680
Питання: на що звернути увагу при закупівлі медичних виробів після набрання чинності змін до Особливостей, визначених Постановою № 680?
Зважаючи на зміни, відображені в Постанові № 680, замовник планує та здійснює придбання медичних виробів відповідно до пункту 11-1 Особливостей ідентично, як і до змін. Єдиною відмінністю є додання нових позицій в Додатку 1 до Особливостей, а також виключення із додаткового переліку локалізованих товарів медичних рукавичок, про що розповідається у матеріалі.
Питання: чи застосовується до медичних виробів вимоги щодо локалізації?
Пунктом 3 Постанови № 680 визначено, що у додатковому переліку товарів, що належать виключно до продукції переробної промисловості, до яких встановлюються вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2025 р. № 782, позицію «Рукавички (крім тактичних)» замінено позицією «Рукавички (крім тактичних та медичних)».
Проте у разі придбання (набуття у власність) інших товарів, що входять у перелік локалізованих та водночас є медичними виробами, їх варто закуповувати із врахуванням вимог щодо підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів. Прикладом таких медичних виробів є хірургічні світильники, які за своїм призначенням можна віднести до освітлювальної техніки, яка в свою чергу міститься в додатковому переліку локалізованих товарів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2025 р. № 782.
Щодо закупівлі дезінфекційних засобів після набрання чинності змін, визначених Постановою № 680
Питання: що варто розуміти під дезінфекційними засобами та чи варто прирівнювати дану категорію товарів до лікарських засобів або медичних виробів?
Підпунктом 1 пункту 2 Положення про державну реєстрацію дезінфекційних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2023 р. № 863, та підпунктом 2 пункту 2 Методів відбору зразків та лабораторних досліджень (випробувань) патологічного матеріалу для діагностики сказу, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 23 червня 2025 року № 1883, визначено що дезінфекційний засіб – речовина чи суміш речовин хімічного або біологічного походження, що застосовується для здійснення дезінфекційних заходів з метою знищення у середовищі життєдіяльності людини вегетативних форм збудників інфекційних хвороб та їх переносників.
Окрім цього в Фармацевтичній енциклопедії зазначено, що дезінфектанти або дезінфекційні засоби – речовини, які дозволяють позбутися патогенних мікроорганізмів або перетворити їх в інертні, особливо це стосується оброблення предметів з метою знищення або зменшення кількості хвороботворних організмів.
Керуючись статтею 48 Закону України «Про систему громадського здоров’я» № 2573-IX від 06.09.2022, застосування та реалізація дезінфекційних засобів дозволяються лише за умови їх державної реєстрації.
Віднайти перелік відповідних товарів в Державному реєстрі дезінфекційних засобів можна за посиланням.
При цьому слід зазначити, що в окремих випадках дезінфекційні засоби можуть бути лікарськими засобами або ж медичними виробами. Наприклад, якщо відповідний дезінфекційний засіб має міжнародну непатентовану назву, то в такому разі він буде лікарським засобом в розумінні законодавства.
Питання: в яких випадках замовнику слід закуповувати дезінфекційні засоби із застосуванням пункту 11-1 Особливостей?
Щодо відповіді на питання, рекомендуємо врахувати одразу дві наявні позиції, а саме:
- якщо замовник готовий у разі необхідності відстоювати власну позицію – в такому разі слід звернути увагу, що норми пункту 11-1 Особливостей передбачають необхідність закуповувати через електронний каталог лише ті дезінфекційні засоби, які є «лікарськими засобами, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні» або «медичними виробами». Відповідно Додаток 1 до Особливостей включає в себе окремий розділ із назвою «Дезінфекційні засоби», категорія товарів яких здебільшого не передбачена пунктом 11-1 Особливостей (за винятком окремих позицій, наприклад дезінфекційних засобів які водночас є лікарськими засобами, тощо);
- якщо замовник не готовий у разі необхідності відстоювати власну позицію – в такому разі закуповувати через електронний каталог варто всі дезінфекційні засоби.
Питання: чи потрібно сумувати закупівлі дезінфекційних засобів за різними кодами Єдиного закупівельного словника?
Аналізуючи норми абзацу 1 пункту 15 Особливостей, предмет закупівлі визначається замовником відповідно до вимог Закону та Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708.
Звертаючись до Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 708, предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 21 і 34 частини першої статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.
Під час здійснення закупівлі лікарських засобів предмет закупівлі визначається за показником третьої цифри Єдиного закупівельного словника.
Відповідно замовникам слід сумувати закупівлі дезінфекційних засобів саме за показником відповідної цифри за Єдиним закупівельним словником: якщо мова йде про дезінфекційний засіб, як лікарський засіб – за показником 3-ьої цифри та окремо за кожним МНН, а якщо мова йде про дезінфекційний засіб, як медичний виріб або інший товар – за показником 4-ої цифри за Єдиним закупівельним словником.
Окремі нюанси щодо здійснення закупівлі у відповідності до пункту 11-1 Особливостей
Питання: чи розповсюджуються дані зміни на закупівлі, розпочаті до моменту набрання їх чинності?
Пункт 2 Постанова № 680 передбачає, що закупівлі, розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою.
Відповідно зміни, передбачені Постановою № 680 застосовуються виключно до тих закупівель, що оголошені після 02.06.2026 (включно), а в частині змін до Додатку 1 до Особливостей – після 22.06.2026 (включно).
Питання: чи може замовник застосувати альтернативний вид закупівлі замість запиту пропозицій постачальників?
Пунктом 11-1 Особливостей визначено виключно один вид закупівлі – запит пропозицій постачальників.
В той же час згідно абзацу 3 пункту 11-1 Особливостей, у разі коли закупівля з використанням електронного каталогу шляхом запиту пропозицій постачальників не відбулася, замовник здійснює закупівлю шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, не збільшуючи при цьому очікувану вартість закупівлі, або повторно шляхом запиту пропозицій постачальників в електронному каталозі відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822, з урахуванням цих особливостей.
Питання: чи розповсюджуються на такі закупівлі зміни, які набули чинності 01.07.2026?
Варто відзначити, що постанова Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 № 132 не внесла жодних корективів безпосередньо у пункт 11-1 Особливостей.
Натомість така постанова внесла зміни до:
- абзацу 1 пункту 14 Особливостей, відповідно до якого очікувана вартість предмета закупівлі зазначається в річному плані закупівель з урахуванням податку на додану вартість у разі, коли операція з постачання такого предмета закупівлі (товарів, робіт, послуг) підлягає оподаткуванню податком на додану вартість відповідно до законодавства;
- пункту 57 Порядку № 822, замовник оголошує запит пропозицій постачальників в електронному каталозі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається виключно інформація про назву, очікувану вартість предмета закупівлі без урахування податку на додану вартість, кількість, строк, умови, місце поставки товару, умови його оплати та кінцевий строк подання постачальником ціни пропозиції (строк подання постачальником ціни пропозиції не може становити менш як два робочих дні з дня оприлюднення замовником запиту пропозицій постачальників в електронній системі закупівель), характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором для відповідної категорії товарів, розмір, вид, строк та умови надання, повернення забезпечення виконання договору (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати), а також вимога, що країною походження товару не може бути Російська Федерація / Республіка Білорусь / Ісламська Республіка Іран.
А отже дані зміни вплинули як на процес планування закупівлі, так і на етап її здійснення.
