Чи можна відмінити відкриті торги не виконавши рішення АМКУ
У роботі закупівельників часто трапляються ситуації, коли рішення АМКУ не узгоджується з реальними умовами замовника: змінюється фінансування або зникає актуальність вже оголошених торгів. Тому природньо виникає питання: чи може замовник просто відмінити відкриті торги та “обійти” виконання рішення органу оскарження?
Чи дозволяють норми закупівельного законодавства замовнику відмінити ВТ не виконавши рішення АМКУ
Згідно пункту 3 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Пункт 55 Особливостей визначає, що оскарження відкритих торгів відбувається відповідно до статті 18 Закону з урахуванням цих особливостей.
Відповідно до пункт 67 Особливостей після оприлюднення в електронній системі закупівель скарги електронна система закупівель автоматично зупиняє початок електронного аукціону (якщо відкриті торги проводяться із застосуванням електронного аукціону)/не розкриває інформацію, зазначену в тендерній пропозиції (тендерних пропозиціях), у тому числі інформацію про ціну/приведену ціну тендерної пропозиції (тендерних пропозицій) (якщо відкриті торги проводяться без застосування електронного аукціону) та не оприлюднює рішення замовника про відміну відкритих торгів, договір про закупівлю і звіт про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель.
Замовнику забороняється вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення щодо процедури закупівлі, у тому числі приймати рішення про відміну відкритих торгів, укладення договору про закупівлю, крім дій, спрямованих на усунення порушень, зазначених у скарзі.
У разі усунення замовником порушень, зазначених у скарзі, замовник протягом одного робочого дня з моменту усунення порушення повинен повідомити про це органу оскарження та розмістити підтвердження в електронній системі закупівель.
Укладення договору про закупівлю під час оскарження забороняється.
Розгляд скарги зупиняє перебіг строків, установлених частиною 10 статті 29 Закону і абзацом пункту 49 цих особливостей.
Перебіг зазначених строків продовжується з дня, наступного за днем прийняття рішення органом оскарження за результатами розгляду скарги, рішення про припинення розгляду скарги або рішення про залишення скарги без розгляду.
Згідно частини 19 статті 18 Закону орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає обґрунтоване рішення, в якому зазначаються:
- висновок органу оскарження про наявність або відсутність порушення процедури закупівлі;
- висновок органу оскарження про задоволення скарги повністю чи частково або про відмову в її задоволенні;
- підстави та обґрунтування прийняття рішення;
- у разі якщо скаргу задоволено повністю або частково - зобов'язання усунення замовником порушення процедури закупівлі та/або відновлення процедури закупівлі з моменту попереднього законного рішення чи правомірної дії замовника.
Строк оприлюднення рішення органу оскарження:
- резолютивна частина рішення - протягом одного робочого дня після прийняття рішення за результатами розгляду скарги.
- повне рішення - протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення за результатами розгляду скарги.
Рішення за результатами розгляду скарги відразу після розміщення в електронній системі закупівель автоматично оприлюднюється в електронній системі закупівель і надсилається суб’єкту оскарження та замовнику (частина 21 статті 18 Закону).
Рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов'язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються.
Якщо рішення органу оскарження, прийняте за результатами розгляду органу оскарження, не було оскаржене до суду, таке рішення має бути виконано не пізніше 30 днів з дня його прийняття органом оскарження (частина 22 стаття 18 Закону).
Рішення органу оскарження може бути оскаржене суб’єктом оскарження, замовником до окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, протягом 30 днів з дня його оприлюднення в електронній системі закупівель (частина 23 стаття 18 Закону).
Невиконання рішення Антимонопольного комітету України як органу оскарження за результатами розгляду скарг суб’єктів оскарження, подання яких передбачено законом, - тягне за собою накладення штрафу на керівника замовника від двох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно з частиною 5 статтею 164-14 КУпАП.
Виходячи із вище викладеного замовнику не дозволено відміняти відкриті торги до виконання рішення АМКУ, оскільки норми Закону встановлюють чіткий обов’язок для замовника виконати рішення АМКУ або оскаржити його до суду.
Відтак, якщо в замовника є підстави для відмінити відкритих торгів згідно пункту 50 Особливостей, а така закупівля оскаржена до АМКУ, то правомірними діями замовника будуть такі:
- дочекатися рішення АМКУ;
- виконати рішення АМКУ або оскаржити його до суду;
- відмінити відкриті торги згідно пункту 50 Особливостей.
Підсумки
Відміняти відкриті торги згідно пункту 50 Особливостей до виконання рішення АМКУ заборонено, тож слідує, що замовник може відмінити відкриті торги лише після виконання рішення АМКУ або оскарження його до суду.
Корисно ознайомитися з матеріалами:
- Алгоритм відміни відкритих торгів
- Відміна закупівлі у зв’язку із скороченням обсягу видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг згідно Особливостей
- Відміна відкритих торгів у зв’язку із відсутністю подальшої потреби згідно Особливостей
- Відміна відкритих торгів у зв’язку з неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель як підстава для відміни відкритих торгів
- Відміна торгів у разі подання для участі у відкритих торгах, передбачених абзацом другим пункту 25 Особливостей, менше двох тендерних пропозицій
- Як діяти замовнику у випадку зміни податкового статусу переможця до моменту укладення договору про закупівлю
- Наявність працівників відповідної кваліфікації як кваліфікаційний критерій: типові дискримінаційні вимоги
- Що таке цінова пропозиція
- Взаємодія замовника з контролюючими органами
- Чи необхідно замовнику формувати Порядок здійснення аналізу цін на матеріальні ресурси
