Стаття 44 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначає відповідальність за порушення при здійсненні процедур закупівель. Зокрема, в даній статті зазначено:

  1. за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання цього Закону, уповноважені особи, службові (посадові) особи замовників, службові (посадові) особи та члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, службові (посадові) особи органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку), несуть відповідальність згідно із законами України;
  2. за придбання товарів, робіт і послуг до / без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, відповідно до вимог цього Закону, та укладення договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до / без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, визначених цим Законом, та за порушення вимог цього Закону службові (посадові) особи, уповноважена особа замовника та керівники замовників несуть відповідальність згідно із законами України.

При цьому, відповідальність при здійсненні публічних закупівель буває двох видів – кримінальна та адміністративна.

Кримінальна відповідальність передбачена за правопорушення, які передбачені в Кримінальному кодексі України, натомість адміністративна за правопорушення, які містяться в Кодексі про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).

Найбільш часто службові (посадові), уповноважені особи замовника притягуються до адміністративної відповідальності. Перелік порушень, за які можна притягнути до адміністративної відповідальності службових (посадових), уповноважених осіб замовника, визначено у статті 164-14 КУпАП.

Разом з тим, важливою умовою притягнення службових (посадових), уповноважених осіб до адміністративної відповідальності, зокрема за правопорушення під час здійснення публічних закупівель, є дотримання строків притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки відповідно до статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу. Стаття 38 КУпАП строки адміністративного стягнення визначає в місяцях та роках.