Статті

Що таке закупівля без використання електронної системи закупівель

3
141

Закупівля без використання електронної системи закупівель – це вид закупівлі, який здійснюється шляхом укладення прямого договору на підставі пунктів 11 та 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) та не передбачає попереднього проведення конкурентної процедури закупівлі/спрощеної закупівлі/закупівлі шляхом використання електронного каталогу. 

Закупівлі без використання електронної системи закупівель є одним з найпоширеніших видів закупівель, з яким стикаються абсолютно всі замовники. При цьому, здійснювати закупівлі без використання електронної системи закупівель замовники можуть на підставі пунктів 11 та 13 Особливостей. Водночас здійснення закупівель згідно зазначених норм має свої особливості.  

Далі ж визначимо найнеобхідніше, що потрібно знати про такі види закупівель. 

Закупівля без використання електронної системи закупівель на підставі пункту 11 Особливостей 

Відповідно до пункту 11 Особливостей для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов’язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. 

Так, здійснювати закупівлі згідно пункту 11 Особливостей замовники повинні з урахуванням очікуваної вартості закупівлі, оскільки в разі, якщо вартість закупівлі є меншою, ніж 50 тис. гривень, замовник не повинен оприлюднювати в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.  

Натомість для здійснення такої закупівлі буде достатньо оприлюднення лише річного плану або змін до нього. 

Однак, якщо вартість закупівлі становить або перевищує 50 тис. гривень, замовники здійснюючи закупівлі згідно пункту 11 Особливостей повинні оприлюднювати в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. 

При цьому, щоб без проблем здійснити закупівлю на підставі пункту 11 Особливостей пропонуємо ознайомитися з наступними матеріалами: 

Закупівля без використання електронної системи закупівель на підставі пункту 13 Особливостей 

Ще однією нормою, яка дозволяє здійснювати закупівлю шляхом укладення прямого договору є пункт 13 Особливостей. Так, пункт 13 Особливостей визначає, що придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли наявні підстави, які визначені даною нормою. 

При цьому, здійснюючи закупівлі у випадках, які визначені пунктом 13 Особливостей замовникам необхідно підтверджувати наявність певної підстави, адже не належне підтвердження здійснення закупівлі на підставі пункту 13 Особливостей може мати наслідком притягнення до відповідальності уповноважених осіб замовника. 

Окрім цього, пункт 13 Особливостей містить окремі вимоги до публікації звіту про укладений договір. Зокрема, у разі укладення договору про закупівлю відповідно до цього пункту замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту. Обґрунтування у формі розпорядчого рішення замовника або іншого документа готується уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погоджується (затверджується) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника. У разі укладення договору про закупівлю відповідно до підпунктів 13, 15, 17, 18, 20, 21 цього пункту замовник не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору розміщує в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також отриманий від Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, ДСНС, вищих військових навчальних закладів запит - у разі укладення договору про закупівлю відповідно до підпункту 21 цього пункту, що автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель через 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні. 

Водночас задля того, щоб вдало провести закупівлю на підставі пункту 13 Особливостей варто ознайомитися із наступними публікаціями: 

#допорогові закупівлі#навчання для початківців#основи закупівель#прямий договір

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard