Статті

Формування технічної специфікації: визначаємо головне

0
85

При здійсненні закупівлі відкритих торгів замовник повинен сформувати тендерну документацію. При цьому, однією із найбільш важливих частин тендерної документації є технічна специфікація, оскільки від правильності формування технічної специфікації залежить придбання потрібного замовнику предмета закупівлі.  

В даній статті з’ясуємо найбільш важливі положення, які стосуються технічної специфікації. 

Що таке технічна специфікація?  

Відповідно до абзацу 1 пункту 28 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припиненя або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості)  тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. 

Водночас згідно пункту 3 частини 2 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі-Закон) у тендерній документації зазначаються такі відомості: 

  • інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону. 

Частина 1 статті 23 Закону визначає, що технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг). 

У технічних специфікаціях може зазначатися інформація про передачу прав інтелектуальної власності на предмет закупівлі. 

Згідно частини 3 статті 23 Закону технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками. 

З аналізу наведених норм можна дійти до висновку, що в технічній специфікації замовник повинен відобразити певні характеристики предмета закупівлі, зокрема його технічні, функціональні та якісні характеристики. 

При цьому, які помилки замовники допускають при формуванні технічної специфікації можна дізнатися ознайомившись із змістом наступної статті Що не так із технічною специфікацією замовника: практика АМКУ та ДАСУ

Окрім цього, формуючи технічну специфікацію варто враховувати специфіку предмета закупівлі. З особливостями формування технічних специфікацій окремих предметів закупівель можна ознайомитися в наступних статтях: 

Формування технічної специфікації предмета закупівлі з урахуванням національних стандартів 

Формуючи технічну специфікацію важливим є врахування вимог певного національного стандарту, адже нормами Особливостей, зокрема пунктом 29 Особливостей визначені особливості формування тендерної документації. 

Так, пункт 29 Особливостей визначає, що у разі проведення відкритих торгів згідно з цими особливостями для закупівлі твердого палива, бензину, дизельного пального, природного газу, газу скрапленого для автомобільного транспорту, газу скрапленого для комунально-побутового споживання та промислових цілей, електричної енергії положення пунктів 1 і 2 частини 2 статті 16 Закону замовником не застосовуються. 

У разі здійснення закупівель, визначених абзацом першим цього пункту, замовники не можуть установлювати вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом (за наявності національного стандарту для відповідного предмета закупівлі). 

У відповідності до даних норм, при закупівлі твердого палива, бензину, дизельного пального, природного газу, газу скрапленого для автомобільного транспорту, газу скрапленого для комунально-побутового споживання та промислових цілей, електричної енергії замовники можуть встановлювати вимоги до таких предметів закупівлі виключно у відповідності до національних стандартів. 

При цьому, про всі нюанси при формуванні тендерної документації з урахуванням національних стандартів можна ознайомитися в наступній онлайн-книзі Встановлення вимог в тендерній документації згідно національних стандартів

Зазначення виразу «або еквівалент» в технічній специфікації 

Відповідно до частини 4 статті 23 Закону технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз «або еквівалент». 

Згідно наведеної норми, замовники в технічній специфікації можуть зазначати посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. Однак при зазначенні такого посилання замовник повинен зазначити вираз «або еквівалент» та обґрунтування такого посилання. 

Більше про виконання зазначеної норми можна дізнатися в наступних статтях: 

Застосування заходів захисту довкілля в технічній специфікації 

Стаття 23 Закону також надає замовникам право встановлювати вимоги щодо захисту довкілля. 

Так, згідно частини 5 статті 23 Закону замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань, декларація або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам. 

Водночас чи правомірно встановлювати вимогу щодо надання довідки про застосування заходів захисту довкілля з огляду на позицію Верховного суду можна дізнатися ознайомившись із статтею Чи правомірно встановлювати вимогу щодо надання довідки про застосування заходів захисту довкілля? Позиція Верховного суду

#відкриті торги#тендерна документація#технічні вимоги

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard