Статті

Чи можна застосовувати ч.3 ст.631 ЦКУ з дня визначення учасника переможцем закупівлі? Позиція ВСУ 

1
70

Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. 

Однак особливістю договорів, які укладаються за результатами здійснення закупівель є те, що значна частина таких договорів укладається на підставі конкурентних закупівель з використанням електронної системи закупівель. 

Тому сторони договору при укладенні таких договорів не можуть застосувати частину 3 статті 631 ЦКУ, оскільки замовники не знають заздалегідь з ким вони будуть укладати договори про закупівлю. 

Таким чином, видається, що застосувати частину 3 статті 631 ЦКУ замовники не можуть на період, приміром, подання тендерних пропозицій, адже в цей період замовнику не відомо учасника якого буде визначено переможцем закупівлі. 

Водночас більше про застосування частини 3 статті 631 ЦКУ дізнаєтеся в статті Застосування частини 3 статті 631 ЦКУ у публічних закупівлях за Особливостями

Проте, чи може замовник застосувати частину 3 статті 631 ЦКУ на період, з моменту визначення  учасника переможцем закупівлі? 

Щоб з’ясувати це питання звернемося до судової справи, де суд висловив свою позицію з даного питання. 

Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 440/13533/21 від 18.11.2024:

Верховний суд в розглядуваній судовій справі погодився з позиціями судів першої та апеляційної інстанції, що застосування частини 3 статті 631 ЦКУ після визначення учасника переможцем закупівлі та до укладення договору суперечить положенням закупівельного законодавства.  

Адже після визначення учасника переможцем закупівлі можливе оскарження рішення замовника щодо визначення учасника переможцем закупівлі, а також норми закупівельного законодавства дозволяють замовнику відхилити тендерну пропозицію переможця закупівлі, зокрема, якщо переможець не надасть документи переможця закупівлі, які визначені пунктом 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припиненя або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі»). 

Тому з огляду на наведені обставини після визначення учасника переможцем закупівлі договір про закупівлю може бути не укладений, що призведе, як зазначив Верховний суд, до наявності відносин між замовником та переможцем закупівлі, які не будуть врегульовані договірними відносинами. 

Таким чином, замовнику та переможцеві не слід застосовувати частину 3 статті 631 ЦКУ до договорів про закупівлю, які укладаються за результатами проведення відкритих торгів, зокрема з дати, що передує даті укладання договору, оскільки застосування цієї норми при здійсненні конкурентних закупівель суперечить положенням законодавчих норм щодо порядку проведення конкурентних процедур закупівель, що може призвести до притягнення службових (посадових), уповноважених осіб замовника до відповідальності. 

#договір про закупівлю#переможець закупівлі#судова практика

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard