Чи можна надати інформацію, документи та матеріали по скарзі не чекаючи на запит АМКУ
Проведення відкритих торгів може супроводжуватися поданням суб’єктами оскарження скарг на вимоги тендерної документації, прийняті рішення, дії чи бездіяльність замовника до органу оскарження (далі-АМКУ). Відповідно в замовників під час процесу оскарження постає питання щодо можливості надання інформації, документів та матеріалів по скарзі не чекаючи на запит АМКУ
Щодо надання інформації, документів та матеріалів, які замовник вважає необхідними долучити до розгляду скарги
Частина 16 статті 18 Закону визначає, що Орган оскарження має право залучати для отримання консультацій та експертних висновків представників державних органів (за погодженням з керівниками державних органів), експертів і спеціалістів, які не можуть бути пов’язаними особами та володіють спеціальними знаннями, необхідними для професійного та неупередженого розгляду скарги.
Суб’єкт оскарження та замовник можуть надавати висновки експертів і спеціалістів, які володіють спеціальними знаннями.
Висновки представників державних органів, експертів та спеціалістів оприлюднюються в електронній системі закупівель та долучаються до матеріалів справи про розгляд скарги.
В свою чергу абзац 7 частини 16 статті 18 Закону визначає, що інформація, документи та інші матеріали, які суб’єкт оскарження та/або замовник вважають необхідними долучити до розгляду скарги, повинні бути подані не пізніше ніж за три робочі дні до дати розгляду скарги Комісією з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель через електронну систему закупівель. Зазначена інформація, документи та матеріали подаються в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що вважається таким відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", шляхом заповнення електронних форм з окремими полями.
У разі порушення суб’єктом оскарження, замовником строків та порядку подання інформації, передбачених цією частиною, така інформація може бути не врахована органом оскарження під час розгляду такої скарги (абзац 8 частини 16 статті 18 Закону).
На деяких електронних майданчиках реалізована можливість подання таких документів на етапі «Очікує розгляд» через кнопку «Додати документи»:
Надання інформації, документів та матеріалів на запит АМКУ
Пункт 55 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) встановлює, що оскарження відкритих торгів відбувається відповідно до статті 18 Закону з урахуванням цих особливостей.
Частина 16 статті 18 Закону визначає, що для розгляду скарг орган оскарження має право запитувати і отримувати в електронному вигляді у замовників, учасників процедури закупівлі, контролюючих органів, Уповноваженого органу, інших осіб відповідні інформацію, документи та матеріали щодо проведення процедур закупівель. Порядок організації формування таких запитів та отримання інформації через електронну систему закупівель визначається Регламентом роботи Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до пункту 66 Особливостей замовники, учасники процедури закупівлі, контролюючі органи, Уповноважений орган, інші особи протягом двох робочих днів з дня отримання запиту органу оскарження, але не пізніше дня, що передує дню розгляду скарги, повинні подати до органу оскарження шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель відповідні інформацію, документи та матеріали щодо проведення відкритих торгів.
У разі порушення суб’єктом оскарження, замовником строків та порядку подання інформації, передбачених цією частиною, така інформація може бути не врахована органом оскарження під час розгляду такої скарги (абзац 8 частини 16 статті 18 Закону).
Згідно пункту 25 Розділу V Регламенту роботи Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, затвердженого Розпорядженням Антимонопольного комітету України № 8-рп від 04.05.2023 року (надалі – Регламент) Комісія розглядає інформацію, документи та матеріали, які надійшли на її запити від замовників, учасників процедури закупівлі, контролюючих органів, Уповноваженого органу, інших осіб відповідно до частини шістнадцятої статті 18 Закону.
Згідно проведеного аналізу в матеріалі Відповіді на запити АМКУ: чим передбачено, в які строки, на чому грунтувати та відповідальність за ненадання або невчасне надання відповіді вбачається, що рішення про направлення запиту приймається одночасно під час прийняття рішення про прийняття скарги до розгляду, оскільки окремого рішення про направлення запиту на інформацію нормами Закону, Особливостей та Регламенту роботи Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, затвердженого Розпорядженням Антимонопольного комітету України № 8-рп від 04.05.2023 року (надалі – Регламент) не визначено. Відповідно запит на надання інформації, документів та матеріалів щодо проведення відкритих торгів замовник знайде саме в рішенні про прийняття скарги до розгляду:
Надання замовником інформації, документів та матеріалів щодо проведення відкритих торгів на запит органу оскарження повинно здійснюватися саме на запит від АМКУ, тобто після отримання замовником такого запиту. Також необхідно мати на увазі, що за ненадання відповіді на запит АМКУ законодавцем визначена адміністративна відповідальність у вигляді накладання штрафу, а саме за ненадання інформації, документів у випадках, передбачених законом згідно частини 1 статті 164-14 КУпАП.
Підсумки
Таким чином з аналізу вище розглянутого можемо зробити висновок, що законодавство дозволяє замовнику долучити інформацію, документи та матеріали, які він вважає необхідними по скарзі не чекаючи на запит АМКУ. Але надання такої інформації, документів та матеріалів не звільняє замовника від обов’язку надати інформацію, документи та матеріали щодо проведення відкритих торгів саме на запит органу оскарження, тому замовнику доведеться знову готувати та оприлюднювати відповідну інформацію, документи та матеріали саме на запит органу оскарження. В свою чергу радимо замовникам врахувати доцільність надання інформації, документів та матеріалів по скарзі до прийняття органом оскарження рішення про прийняття скарги до розгляду або рішення про залишення скарги без розгляду, оскільки у випадку залишення скарги без розгляду замовник даремно витратить свій час.
Що важливо врахувати при поданні інформації, документів та матеріалів по скарзі, що така інформація, документи та матеріали повинні бути подані замовником в встановлені законодавством строки та з дотриманням порядку подання інформації, бо в протилежному випадку така інформація, документи та матеріали можуть бути не враховані органом оскарження під час розгляду скарги. А також те, що за ненадання відповіді на запит АМКУ законодавцем визначена адміністративна відповідальність у вигляді накладання штрафу.
пов'язані статті
12 груд.
У складі ТП наданий протокол випробувань із характеристиками відмінними від предмета закупівлі29 листоп.
Оперативно-господарська санкція — відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із стороною, яка порушує зобов’язання: що варто врахувати при її встановленні21 листоп.
Суперечливі позиції: ДАСУ зобов’язало відмінити закупівлю, проте АМКУ визнало відміну неправомірною06 листоп.
Чи можна обґрунтувати відміну відкритих торгів через відсутність потреби, якщо така потреба задоволена шляхом проведення ЗПП06 листоп.
Чи варто вимагати в ТД висновок СЕС та/або альтернативний йому документ