Статті

Замовник вчасно не опублікував звіт про виконання договору про закупівлю: як безпечніше вийти із ситуації

1
136

Згідно абзацу 1 пункту 4 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) у разі виконання сторонами договору про закупівлю, укладеного відповідно до пункту 10 цих особливостей, або закінчення строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами, або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю у строки, визначені пунктом 12 частини першої статті 10 Закону.  

У відповідності до наведеної норми замовники повинні опублікувати в електронній системі закупівлі звіт про виконання сторонами договору про закупівлю в наступних випадках: 

  • виконання сторонами договору про закупівлю; 
  • закінчення строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами; 
  • розірвання договору. 

Однак замовники іноді пропускають строк для публікації звіту про виконання договору, що призводить до порушення зазначених норм, що досить часто виявляє Державна аудиторська служба України (далі-ДАСУ), яка активно моніторить дотримання замовниками зазначеного обов’язку. 

Водночас як замовникам найбільш безпечно вийти із ситуації при пропущенні строку для звітування про виконання сторонами договору про закупівлю розглянемо далі. 

Замовник пропустив строк для звітування про виконання договору при виконанні сторонами договору про закупівлю 

Одним із випадків для звітування про виконання сторонами договору про закупівлю є виконання сторонами договору про закупівлю, навіть якщо строк дії такого договору про закупівлю ще не завершився. 

Тобто в даному випадку замовник може прозвітувати про виконання договору після виконання всіх зобов’язань згідно умов договору. 

При цьому, звітуючи про виконання договору згідно даної підстави, замовникам варто врахувати, що для звітування про виконання договору для кожної з підстав визначений строк - 20 робочих днів з дня настання певної підстави. 

Відповідно замовнику при звітуванні про виконання договору згідно розглядуваної підстави необхідно опублікувати звіт про виконання договору про закупівлю не пізніше 20 робочих днів  з дня виконання останнього зобов’язання згідно умов договору. 

Натомість, якщо зазначений строк в 20 робочих днів буде пропущено, замовнику потрібно очікувати настання іншої події - закінчення строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами. 

Адже звітування згідно даної підстави, приміром, на двадцять перший робочий день, буде порушенням норм закупівельного законодавства. 

Замовником пропущено всі строки для звітування про виконання договору: що робити замовнику 

Найбільш розповсюдженим порушенням при виконанні приписів абзацу 1 пункту 4 Особливостей є відсутність звіту про виконання договору про закупівлю, зокрема при закінченні строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами. 

Водночас при пропущенні зазначеного строку, в замовника відсутня можливість опублікувати звіт про виконання договору при настанні іншої події, як має місце при пропущенні строку при виконанні договору. 

І тому замовник постає перед вибором, яке рішення прийняти – публікувати чи не публікувати звіт про виконання договору про закупівлю, адже згідно частини 1 статті 164-14 КУпАП адміністративна відповідальность може наступити як за неоприлюднення, так і за порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі. 

Водночас розглядаючи дане питання варто звернутися до закупівельних норм, які визначають строки здійснення моніторингу ДАСУ. 

Так, пункт 23 Особливостей передбачає, що Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи здійснюють моніторинг процедур закупівель, спрощених закупівель, а також закупівель, за якими в електронній системі закупівель оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель, у порядку, встановленому статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі». 

Згідно частини 1 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії. 

У відповідності до викладеного, здійснювати моніторинг закупівлі ДАСУ може до закінчення строку дії договору. 

При цьому, фактом, який сповіщує аудиторам про закінчення строку дії договору та його виконання є публікація звіту про виконання договору про закупівлю, про що, зокрема, зазначає Верховний суд України. 

Таким чином, з огляду на норми закупівельного законодавства та розглянуту позицію Верховного суду України, вбачається, що в разі, пропущення замовником всіх строків для звітування про виконання договору про закупівлю, зокрема при закінченні строку дії договору та його виконанні, доцільнішим варіантом для замовника є все ж публікація звіту про виконання договору, оскільки після публікації звіту про виконання договору в ДАСУ не буде підстав проводити моніторинг. 

Підсумки 

1. Якщо замовником пропущено строк для звітування про виконання договору при виконанні умов договору, замовнику потрібно прозвітувати при настанні іншої події - закінчення строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами. 

2. При пропущенні строку при звітуванні про виконання договору про закупівлю, зокрема при закінченні строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами, замовнику доцільніше все ж опублікувати звіт про виконання договору, адже здійснювати моніторинг закупівлі ДАСУ може до закінчення строку дії договору, що буде підтверджувати звіт про виконання договору. 

#звітування у закупівлях#судова практика

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard