Питання-відповіді
Статті

Встановлені тарифи на послуги з передачі / розподілу електричної енергії, які нюанси слід врахувати замовнику

5
913

На черговому засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі – НКРЕКП), яке відбулося 05.12.2025 року прийняті постанови про встановлення тарифу на послугу з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2026 рік та про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії на 2026 рік для операторів системи розподілу електричної енергії. 1. Тариф на послугу з передачі електричної енергії встановлений постановою НКРЕКП № 2009 від 05.12.2025 року (надалі Постанова № 2009), яка оприлюднена на офіційному вебсайті НКРЕКП 08.12.2025 року.

Постановою № 2009 прийнято рішення НКРЕКП: Установити ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО»:

1. на період з 01 січня 2026 року по 31 березня 2026 року (включно) тарифи на послуги з передачі електричної енергії на рівні:

для користувачів системи (крім підприємств «зеленої» електрометалургії) – 713,68 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість), у тому числі тарифна складова на виконання спеціальних обов’язків із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії – 352,00 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість).

2) на період з 01 квітня 2026 року по 31 грудня 2026 року (включно) тарифи на послуги з передачі електричної енергії на рівні:

для користувачів системи (крім підприємств «зеленої» електрометалургії) – 742,91 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість), у тому числі тарифна складова на виконання спеціальних обов’язків із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії – 360,34 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість).

Постанова № 2009 набирає чинності з 01 січня 2026 року, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (пункт 5 Постанови №2009).

Отож, НКРЕКП Постановою № 2009 встановленні тарифи на послуги з передачі електричної енергії на рівні:

  • на період з 01.01.2026 року по 31.03.2026 року (включно) – 0,71368 грн./ кВт·год (без урахування ПДВ);
  • на період з 01.04.2026 року по 31.12.2026 року (включно) – 0, 74291 грн/ кВт·год (без урахування ПДВ).
Важливо зауважити, що Постанови НКРЕКП про встановлення тарифів на передачу / розподіл електричної енергії оприлюдненні на вебсайті НКРЕКП 08.12.2025 року, відповідно на майбутній алгоритм дій замовників буде впливати саме зазначена дата їх оприлюднення. Оскільки, оприлюднення згаданих постанов НКРЕКП буде свідчати про те, що замовнику на дату прийняття відповідного рішення було відомо про прийняття постанови, хоча і тарифи будуть діяти лише з 01.01.2026 року. А відтак, у залежності від того на якому етапі закупівлі знаходиться замовник: на етапі планування, проведення закупівлі, укладання договору про закупівлю чи договір уже укладено, і буде залежати, які подальші дії має вчинити замовник.

Тож, далі розглянемо можливі алгоритми дій замовника враховуючи кожний етап на якому знаходиться закупівля замовника.

Етап 1. Планування закупівлі, тобто закупівля ще не оголошена.

На даному етапі замовникам варто переглянути очікувану вартість закупівлі та здійснити розрахунок вартості закупівлі електричної енергії на 2026 рік з врахуванням «нового» тарифу на послуги з передачі / розподілу електричної енергії, який буде діяти з 01.01.2026 року.

У разі якщо замовником планується закупівля електричної енергії шляхом застосування відкритих торгів, то у вимогах тендерної документації щодо формування ціни слід також зробити посилання на уже оприлюднену Постанову № 2009. Та, у разі здійснення закупівлі електричної енергії із обраним способом розрахунку за послугу з розподілу через електропостачальника, то варто вказати нову постанову НКРЕКП, якою затверджений тариф для ОСР до мереж якого приєднаний (ні) об’єкт (ти) замовника.

При цьому, якщо замовник наразі знаходиться лише етапі підготовки документів, то так в цьому є позитивні моменти і негативні. Позитивний момент: замовник має можливість врахувати «нові» тарифи на послуги з передачі та / або розподілу електричної енергії, які будуть діяти з 01.01.2026 року. Негативний момент: замовник може не встигнути провести закупівлю та укласти договір про постачання електричної енергії до

01.01.2026 року. Відповідно, при настанні негативного моменту це призведе до того, що замовник опинитися у постачальника електричної енергії «останньої надії» (надалі – ПОН) або замовнику потрібно буде розглядати можливість продовження діючого договору на підставі підпункту 8 пункту 19 Особливостей, а саме зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Тому, у разі якщо замовник потрапить до ПОНа, то варто врахувати вимоги спеціальних нормативно - правових актів щодо строку перебування на ПОНі, порядку врегулювання правовідносини з таким постачальником тощо. Детальніше щодо співпраці з ПОНом у матеріалах: Постачання електричної енергії ПОНом: у яких випадках, як здійснити закупівлю та врегулювати з ним відносини та На що звернути увагу під кінець року щодо взаємовідносин із ПОНом.

Якщо ж замовник буде розглядатися можливість продовження договору про постачання електричної енергії, на підставі підпункту 8 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості), а саме зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», то в такому випадку замовнику потрібно дотриматися умов продовження строку дії договору, які визначені згаданими нормами Особливостей та Закону. У нагоді замовнику стану огляд: Як продовжувати договори про закупівлю на 20 відсотків на 2026 рік.

Зауважуємо, що замовник задля забезпечення потреби у електричній енергії на 2026 рік може здійснити закупівлю із використанням електронного каталогу відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 “Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу”, з урахуванням положень Особливостей (надалі – Порядок № 822).

Нагадаємо, що Порядок№ 822 не встановлює жодних вартісних меж, відповідно закупівлі через електронний каталог шляхом запиту пропозицій постачальників, які відбуваються у відповідності до вимог Особливостей замовник має право застосовувати для закупівлі товару за предметом закупівлі на будь-яку суму.

Даний вид закупівлі для придбання електричної енергії дозволить замовнику у стислі строки провести закупівлю, при цьому замовнику слід врахувати в умовах проекту договору про закупівлю, який буде долучатися до запиту пропозицій постачальників «нові» тарифи на послуги з передачі/розподілу електричної енергії, та здійснити посилання на відповідні постанови НКРЕКП, якими такі тарифи встановленні.

Етап 2. Замовником оголошена закупівля, але договір про постачання електричної енергії станом на 08.12.2025 року ще не укладено, або такий договір укладається 08.12.2025 року.

Оприлюднення оголошення про закупівлю – до 08.12.2025 (включно)

Кінцевий строк подання тендерної пропозиції / пропозиції – до 08.12.2025 (включно)

Дата укладення договору про закупівлю – з 08.12.2025 (включно)

На даному етапі ситуації виглядає таким чином, що замовник та учасник (переможець / переможець відбору) не знали про зміну тарифу на послуги з передачі/розподілу електричної енергії на етапі оголошення та проведення закупівлі. Попри це, замовнику та переможцю / переможцю відбору стало відомо про зміну тарифу на послуги з передачі / розподілу електричної енергії, оскільки дата укладення договору про закупівлю буде 08.12.2025 або датою пізніше. Таким чином, сторонам договору про закупівлю на момент його укладання відомо (або має бути відомо) про прийняття Постанови № 2009 про встановлення тарифу на послуги з передачі та інших постанов НКРЕКП про встановлення тарифів на розподіл електричної енергії, які будуть діяти з 01.01.2026.

Наведена вище ситуація буде вказує на те, що сторони договору про закупівлю знають або мали би знати про затвердження «нових» тарифів на послуги з передачі / розподілу електричної енергії з 01.01.2026, а це є основним моментом у даній ситуацій. Так як, підпунктом 7 пункту 19 Особливостей визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

А відтак, беручи до уваги положення підпункту 7 пункту 19 Особливостей, то внесення змін до договору на такій підставі є правомірним лише у тому випадку, якщо така зміна тарифів на передачу / розподіл електричної енергії мала би бути у період з моменту укладення основного договору про закупівлю та до моменту укладення додаткової угоди, тобто відповідні постанови НКРЕКП мала бути прийняті та оприлюдненні датою пізнішою ніж дата укладення договору про закупівлю. А у описаній ситуації про зміну тарифів на послуги з передачі / розподілу електричної енергії сторонам стало відомо на момент підписання такого договору.

Отже, замовнику та переможцю / переможцю відбору, у разі якщо дата укладання договору припала на 08.12.2025 року або на дату пізніше, варто врахувати під час укладання договору «нові» тарифи на послуги з передачі / розподілу електричної енергії на 2026 рік.

Зазначена позиція Верховного суду повторно була підтримана у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у cправі № 904/4302/23 від 26 вересня 2024 року. У наведеній справі

сторона, яка подавала касаційну скаргу посилалася на необхідність відступу від позиції, яка викладена у постанові Верховного суду по справі № 910/6493/23 від 30.07.2024. У постанові Верховний суд зауважив: У цьому аспекті Суд зауважує, що відступленням від висновку є повна відмова Верховного Суду від свого попереднього висновку на користь іншого або ж конкретизація попереднього висновку із застосуванням відповідних способів тлумачення юридичних норм (постанова Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 823/2042/16).

Проте, звертаючись з касаційною скаргою на підставі пункту 2 частини 2 статті 287 ГПК України, скаржник вмотивовано не обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у зазначеній ним постанові Верховного Суду від 30.07.2024 у справі № 910/6493/23, не навів змістовного обґрунтування мотивів і причин необхідності для відступлення.

Посилання скаржника на можливі наслідки відмови переможців закупівель від укладення договорів не спростовують висновків Верховного Суду щодо відсутності правових підстав для внесення змін до договору в порядку пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" за відсутності факту зміни регулятором тарифу після укладення договору, тобто, іншими словами, - відсутності відповідної підстави з якою зазначена норма Закону пов`язує можливість зміни договору про закупівлю в частині такої істотної умови договору як ціна.

Зважаючи на висновки наведені у постановах Верховного суду, можна говорити, що суд під час прийняття рішення звертає увагу та аналізує законодавчі норми, умови договору про закупівлю, період постачання електричної енергії та дати, зокрема дату укладення договору про закупівлю, а також дату прийняття / оприлюднення постанов НКРЕКП. Відповідно, найбезпечнішим варіантом, як для замовника, так і для переможця / переможця відбору буде врахування нового тарифу на послуги з передачі / розподілу електричної енергії, але без зміни ціни за одиницю електричної енергії та цінової пропозиції переможця / переможця відбору.

Звичайно, що замовники можуть звертати увагу на приписи пункту 18 Особливостей, яким передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, але у даній ситуація врахування тарифу на послуги з передачі / розподілу електричної енергії, на 2026 рік, які затвердженні відповідними постановами НКРЕКП буде розглядатися як приведення умов проєкту договору до нормативно – правових актів, а не як зміна умов договору про закупівлю.

Отже, враховуючи вищенаведене рекомендуємо замовнику на дату підписання договору врахувати «нові» тарифи на 2026 рік, за умови, що такий договір укладається з 08.12.2025. Такі дії варто обґрунтувати посилаючись на складену судову практику, а також офіційно повідомити переможця / переможця відбору про необхідність застосування нового тарифу на послуги з передачі / розподілу електрично енергії, який буде діяти із 01.01.2026, тобто в період постачання електричної енергії. Тож, пропонуємо приклад листа.

Етап № 3. Якщо договір про постачання електричної енергії уже укладено до 08.12.2025 року, тобто до дня оприлюднення Постанови № 2009.

Даний етапі є найменш ризикованим, так як ні замовнику, ні переможецю / переможецю відбору не було відомо про зміну тарифу на послуги з передачі / розподілу електричної енергії на 2026 рік. Відповідно, договір про постачання електричної енергії був укладений договір з урахуванням тарифу на послуги з передачі / розподілу електричної енергії з врахуванням тарифу (ів), який (і) діяв (ли) на дату його укладання, а про зміну такого тарифу дізналися після укладення договору про закупівлю, що надає право сторонам укласти додаткову угоду про внесення змін до його істотних умов в частині зміни ціни, а саме змінити тариф на послуги з передачі

електричної енергії керуючись підпунктом 7 пункту 19 Особливостей та на підставі Постанови НКРЕКП № 2009 від 05.12.2025. Приклад такої додаткової угоди доступний за посиланням.

Варто звернути увагу, що укладення додаткової угоди щодо зміни тарифу на послуги з передачі електричної енергії доцільно укладати з 01.01.2026, тобто після набрання чинності Постанови НКРЕКП № 2009 від 05.12.2025 та нового тарифу.

Підсумки

Алгоритм дій замовника у зв’язку із оприлюдненням на вебсайті НКРЕКП «нових» тарифів на послуги з передачі / розподілу електричної енергії буде залежати від етапу проведення закупівлі. Та, у разі якщо дата укладення договору про постачання електричної енергії припала на період з 08.12.2025 (включно), то найбезпечнішим варіантом, як для замовника, так і для переможця / переможця відбору буде врахування нового тарифу на послуги з передачі / розподілу електричної енергії на 2026 рік. При цьому, ціна за одиницю електричної енергії – 1 кВт.год., яка вказана у ціновій пропозиції переможця / переможця відбору не має змінюватися.

Якщо ж замовником укладено договір про закупівлю до 08.12.2025 (включно), то ні замовник, ні переможець / переможець відбору не знали та не могли дізнатися про зміну тарифу на послуги з передачі / розподілу електричної енергії. Відповідно, у такому випадку замовник має право з 01.01.2026 року внести зміни до договору шляхом укладання додаткової угоди із підстав визначених підпункту 7 пункту 19 Особливостей та у зв’язку із набранням чинності Постанови НКРЕКП № 2009 від 05.12.2025.

#договір про закупівлю#закупівлі електричної енергії#закупівлі на наступний рік#закупівля комунальних послуг#новини закупівель#спеціальні закупівлі

пов'язані статті