Статті

Відміна закупівлі у зв’язку із скороченням обсягу видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг: розбираємо умови застосування

0
583

Однією підставою для відміни відкритих торгів згідно з підпунктом 4 пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12..10.2022 № 1178 (далі – Особливості) є скорочення обсягу видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг.

В той же час, в Законі України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) у відповідності до даної підстави замовник мав право визнати тендер таким, що не відбувся згідно з частиною 5 статті 32 Закону. Далі розглянемо дану підставу для відміни закупівлі детальніше.

У відповідності до даної норми умовою відміни закупівлі є скорочення видатків замовника на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг.

Поняття «видатки замовника» національне законодавство не містить. Водночас Бюджетний кодекс України містить визначення видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом. До видатків бюджету не належать: погашення боргу; надання кредитів з бюджету; розміщення бюджетних коштів на депозитах; придбання цінних паперів; повернення надміру сплачених до бюджету сум податків і зборів та інших доходів бюджету, проведення їх бюджетного відшкодування.

Статтею 82 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки бюджетів поділяються на:

  1. видатки на забезпечення конституційного ладу, державної цілісності та суверенітету, незалежного судочинства, а також інші передбачені цим Кодексом видатки, які не можуть бути передані на виконання Автономній Республіці Крим та місцевому самоврядуванню;
  2. видатки, які визначаються функціями держави і можуть бути передані на виконання Автономній Республіці Крим та місцевому самоврядуванню з метою забезпечення найбільш ефективного їх виконання на основі принципу субсидіарності;
  3. видатки на реалізацію прав та обов'язків Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування, які мають місцевий характер і визначені законами України.

Замовники відміняючи закупівлю у зв’язку із скороченням обсягу видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг повинні підтвердити таке скорочення. Наприклад, таким підтвердженням можуть бути рішення розпорядників бюджетних коштів, які визначені в статті 22 Бюджетного кодексу України про зміну розподілу витрат бюджету певного замовника.

пов'язані статті