Відхилення тендерної пропозиції як такої, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та / або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей
0
90
Звертаючись до норм Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості), замовник зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника закупівлі у випадках, передбачених пунктом 44 Особливостей.
В той же час абзацом 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей визначено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та / або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей. Тож розглянемо дану норму більш детально.
Замовник повинен відхилити тендерну пропозицію за підстав, передбачених у абзаці 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, за наявності таких ознак:
тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації;
тендерна пропозиція не відповідає іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації;
крім невідповідності в інформації та / або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.
Щодо першої з ознак, то відповідно до статті 23 Закону, технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг). У технічних специфікаціях може зазначатися інформація про передачу прав інтелектуальної власності на предмет закупівлі.
Технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками.
У разі якщо вичерпний опис характеристик скласти неможливо, технічні специфікації можуть містити посилання на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язані з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами. До кожного посилання повинен додаватися вираз «або еквівалент».
Технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб'єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз «або еквівалент».
Замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань, декларація або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.
Якщо замовник посилається в тендерній документації на конкретні маркування, протокол випробувань чи сертифікат, він зобов'язаний прийняти маркування, протоколи випробувань чи сертифікати, що підтверджують відповідність еквівалентним вимогам та видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.
Отже аналізуючи положення статті 23 Закону, а також згідно норм пункту 23 частини 1 статті 1 Закону, технічна специфікація до предмета закупівлі – встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару (товарів), послуги (послуг) або необхідні для виконання робіт щодо об'єкта будівництва, що можуть включати показники впливу на довкілля й клімат, особливості проектування (у тому числі щодо придатності для осіб із обмеженими фізичними можливостями), відповідності, продуктивності, ресурсоефективності, безпечності, процедури забезпечення якості, вимоги щодо найменування продукції, під яким вона продається, термінологію, символи, методику випробувань і тестування, вимоги до пакування, маркування й етикетування, інструкції для користувачів, технологічні процеси й технології виробництва на будь-яких етапах життєвого циклу робіт, товару чи послуги.
Аналізуючи другу ознаку, підстави для відхилення тендерної пропозиції, зазначеної в абзаці 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, слід зазначити, що згідно норм частини 3 статті 22 Закону, тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
При цьому звертаючись до пункту 22 частини 1 статті 1 Закону, предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.
А отже іншими вимогами до предмету закупівлі є ті вимоги, які замовником встановленні у тендерній документації, які передбачені законодавством та які замовник вважав за необхідне включити до тендерної документації.
Третя ознакапідстави для відхилення тендерної пропозиції, визначеної в абзаці 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, вказує на норми пункту 43 Особливостей, відповідно до яких під невідповідністю в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та / або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та / або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або відсутності інформації (та / або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції).
Невідповідністю в інформації та / або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
А отже, замовник не має права відхилити учасника закупівлі у відповідності до абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей за наявність в тендерній пропозиції помилки, яка підпадатиме під термін «невідповідність», визначений пунктом 43 Особливостей. Адже якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та / або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Переходимо від теорії до практики та розглянемо алгоритм дій замовника у разі відхилення тендерної пропозиції учасника закупівлі, керуючись нормами абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей.
Алгоритм дій замовника у разі відхилення тендерної пропозиції на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей
Наразі розглянемо перелік ключових кроків замовника у випадку, якщо в тендерній пропозиції учасника закупівлі наявна помилка, що підпадає під підставу для відхилення тендерної пропозиції у відповідності до абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, в тому числі не підпадає під вимоги пункту 43 Особливостей:
помилки, що не підпадають під термін «невідповідність» у розумінні пункту 43 Особливостей.
Крок 3. Приймаємо рішення щодо відхилення тендерної пропозиції закупівлі із формуванням протоколу уповноваженої особи. За наявності у тендерній пропозиції помилки, що призводить до невідповідності тендерної пропозиції умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та / або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей, замовник зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей.
Звертаємо увагу, що приклади необхідних для прийняття даного рішення документів можна віднайти у матеріалі «Пакет прикладів документів для проведення відкритих торгів». Проте дії замовника на даному етапі не завжди прозорі та передбачувані. Тому розглянемо складнощі прийняття рішення щодо відхилення тендерної пропозиції на декількох прикладах.
Приклад 1. Замовником встановлено вимогу в тендерній документації щодо надання сертифікату відповідності предмета закупівлі відповідному стандарту якості. Учасник процедури закупівлі надав сертифікат відповідності, проте згідно інформації у ньому частина характеристик предмета закупівлі суттєво різняться із характеристиками, передбаченими у тендерній документації. В такому випадку замовнику доцільно відхилити тендерну пропозицію на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей.
Приклад 2. Замовником встановлено вимогу в тендерній документації щодо надання сертифікату відповідності предмета закупівлі відповідному стандарту якості. Додатково у вимозі вказано, що такий сертифікат повинен бути виданий не раніше січня 2024 року. Учасником надано в складі тендерної пропозиції сертифікат відповідності, датований груднем 2023 року. Враховуючи норми пункту 43 Особливостей, даний вид помилок відноситься до невідповідностей, а тому замовнику доцільно оприлюднити в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей.
Приклад 3. Замовником встановлено вимогу в тендерній документації щодо надання листа-згоди з технічними та якісними характеристиками предмета закупівлі. Учасником надано таке погодження, проте в листі міститься посилання на сертифікат якості предмета закупівлі, що не вимагався тендерною документацією. В той же час у Переліку формальних помилок, затвердженим наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 710, міститься: у складі тендерної пропозиції немає документа (документів), на який посилається учасник процедури закупівлі у своїй тендерній пропозиції, при цьому замовником не вимагається подання такого документа в тендерній документації. А тому в замовника немає підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника закупівлі або ж оприлюднення повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей, адже допущена помилка є формальною.
Крок 4. Оприлюднюємо в електронній системі інформацію щодо рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі. Аналізуючи вимоги пункту 46 Особливостей, інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні положення цих особливостей та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та / або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дати ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику процедури закупівлі / переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
Практика АМКУ та ДАСУ щодо відхилення тендерної пропозиції учасника закупівлі на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей
Аналізуючи вищезазначений алгоритм, замовнику слід розуміти в яких випадках доцільно відхиляти тендерну пропозицію, як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та / або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей, а в яких доцільно обрати інший алгоритм дій. Тож пропонуємо розглянути випадки правомірного відхилення та ситуації з безпідставним відхиленням тендерної пропозиції закупівлі відповідно до абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей на практиці рішень Органу оскарження та висновків Державної аудиторської служби України.
Щодо правомірного відхилення тендерної пропозиції на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей
Запит на надання інформації: Замовником Протоколом розгляду тендерних пропозицій 089_25_ВО від 22 квітня 2025 р. відхилена найбільш економічно вигідна пропозиція ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СПЕЦТРЕЙД УКРАЇНА» по лоту № 2, з підстави, що у наданій порівняльній таблиці технічних та якісних характеристик за № 41 від 28.03.2025 Учасник не зазначив повну інформацію про характеристики, що вимагаються Замовником згідно Додатку А до тендерної документації.
Прошу повідомити позицію Замовника, щодо не застосування до тендерної пропозиції ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СПЕЦТРЕЙД УКРАЇНА» пункту 43 Особливостей, щодо виправлення невідповідностей в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо?
Відповідь замовника на запит: Протоколом розгляду тендерних пропозицій 089_25_ВО від 22 квітня 2025 р. була відхилена пропозиція ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СПЕЦТРЕЙД УКРАЇНА» (надалі — Учасник) по лоту № 2, з підстави, що у наданій порівняльній таблиці технічних та якісних характеристик за № 41 від 28.03.2025 Учасник не зазначив повну інформацію про характеристики, що вимагаються Замовником згідно Додатку А до тендерної документації.
В порівняльній таблиці технічних та якісних характеристик за № 41 від 28.03.2025 зокрема відсутня наступна інформація про характеристики, що вимагаються Замовником згідно Додатку А до тендерної документації:
«Технічні характеристики товару учасника не повинні бути гірше зазначених.»
«При поставці першої партії продукції ПОСТАЧАЛЬНИКОМ надається протокол випробувань незалежної експертизи відповідно найменування асортименту за такими характеристиками:
— склад тканини;
— щільність тканини;
— стійкість до дії мастил;
— стійкість до дії води.
ПОСТАЧАЛЬНИК при поставці першої партії ТОВАРУ надає розмірну сітку виробника продукції, запропонованої до постачання, із зазначенням лінійних розмірів предмету закупівлі.
Розміри костюмів повинні відповідати зросту і обхвату грудей типової фігури людини»
Також в порівняльній таблиці технічних та якісних характеристик Учасника відсутня таблиця розмірів, відсутні рисунки 1, 2, відсутні гарантійні зобов’язання, умови зберігання, умови транспортування, умови пакування та маркування що вимагалися Замовником згідно Додатку А до тендерної документації.
Відповідно до абз. 2 п. 43 Особливостей: «…Невідповідністю в інформації та / або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.»
Отже, Замовник не мав права застосовувати до тендерної пропозиції Учасника пункт 43 Особливостей, щодо виправлення зазначених вище невідповідностей в порівняльній таблиці технічних та якісних характеристик, яка надається Учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, адже такі виправлення призвели б до зміни предмета закупівлі, запропонованого Учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції.
Витяг з моніторингу: Під час моніторингу проаналізовано: (…) протоколи розгляду тендерних пропозицій за лотом № 1 від 14.05.2025 № 089_25_ВО та за лотом № 2 від 22.04.2025 № 089_25_ВО про відхилення тендерних пропозицій ТОВ «СПЕЦТРЕЙД УКРАЇНА» на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей.
Висновок про наявність або відсутність порушень: За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, повноти відображення інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів з особливостями, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та Особливостям, розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця, надання інформації та документів у випадках передбачених законодавством – порушень не встановлено.
Рішення Органу Оскарження № 7955-р/пк-пз від 19.05.2025 по закупівлі UA-2025-04-17-004868-a:
Позиція Скаржника: Відповідно до протоколу від 05.05.2025 № ЦБРК-15/УО підставою відхилення Пропозиції Скаржника було наступне: «Замовник встановив вимоги до предмета закупівлі, інформація та/або документи, які учасник ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЗАПОРІЗЬКИЙ АБРАЗИВНИЙ КОМБІНАТ» подав у складі тендерної пропозиції, не відповідають вимогам тендерної документації, а саме:
У наданій Учасником ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЗАПОРІЗЬКИЙ АБРАЗИВНИЙ КОМБІНАТ» декларації про відповідність відсутнє посилання на документи, складені за результатами проведеної оцінки відповідності продукції органами з оцінки відповідності, акредитованими в Національному агентстві з акредитації України.
З огляду на положення пункту 43 Особливостей такі помилки у складі тендерної пропозиції учасника не можна вважати невідповідністю в інформації та / або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі.
Отже, замовник має відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЗАПОРІЗЬКИЙ АБРАЗИВНИЙ КОМБІНАТ» на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей».
Скражник зазначає, що підстава для відхилення Пропозиції за цим пунктом та як підстава для дискваліфікації учасника є надуманою і свідчить про неправомірне тлумачення Замовником вимог Документації.
Витяг з рішення Органу Оскарження: Документацією передбачено, що декларація про відповідність має бути складена відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17050-1:2006 із посиланням на документи, складені за результатами проведеної оцінки відповідності продукції органами з оцінки відповідності, акредитованими в Національному агентстві з акредитації України.
Разом з тим, надана у складі Пропозиції Скаржника декларація про відповідність не містить посиланням на документи, складені за результатами проведеної оцінки відповідності продукції органами з оцінки відповідності, акредитованими в Національному агентстві з акредитації України.
Враховуючи наведене, Пропозиція Скаржника була правомірно відхилена Замовником із зазначеної підстави в цій частині, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення Скарги в цій частині.
Рішення Органу Оскарження № 7814-р/пк-пз від 15.05.2025 по закупівлі UA-2025-04-15-013750-a:
Позиція Замовника: Замовник провівши аналіз документів виявив наступне: Учасник процедури закупівлі ТзОВ «Захід-Буд-Бізнес» надав протокол випробувань No4240 на вміст радіонуклідів на щебінь з природнього каменю містить фракції: 5-10мм, 5-20мм, 10-20мм, 20-40мм, 20-70мм, 40-70мм, а також учасником надано протокол випробувань № 0008.1 на вміст радіонуклідів на щебінь з природнього каменю фракція 5-20мм, протокол випробувань № 0009.1 на вміст радіонуклідів на щебінь з природнього каменю фракція 20-40мм, протокол випробувань № 0010.1 на вміст радіонуклідів на щебінь з природнього каменю фракція 40-70мм. При вивченні тендерної документації Учасника Замовником у складі поданих документів не виявлено протоколу випробувань на вміст радіонуклідів на щебінь з природнього каменю фракції 0-10мм.
Учасник не надав протокол випробувань на вміст радіонуклідів на щебінь з природнього каменю фракція 0-10мм.
…
Отже, тендерна пропозиція ТзОВ «Захід-Буд-Бізнес» підлягає відхиленню відповідно до абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, оскільки вона не відповідає вимогам тендерної документації щодо предмета закупівлі.
Витяг з рішення Органу Оскарження: У складі Пропозиції Скаржника містяться, зокрема:
— ЦІНОВА ПРОПОЗИЦІЯ від 23.04.2025, відповідно до якої, учасник пропонує, зокрема:
— протокол випробувань на вміст радіонуклідів від 11.11.2024 №4240 на Щебінь з природного каменю фракій 5-10 мм, 5-20 мм, 10-20 мм, 20-40 мм, 20-70 мм, 40-70 мм, зразки партій № б/н виготовлених 21.10. 2024 р.в. (файл «7.4. Документи якості товару 1 (сертифікат+протокол)..pdf»).
Разом з тим, у складі Пропозиції Скаржника відсутній протокол випробовування (дослідження) на вміст радіонуклідів на запропонований щебінь фр. 0-10.
Враховуючи наведене, Пропозиція Скаржника була правомірно відхилена з наведеної Замовником підстави, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення Скарги в цій частині.
Звертаючись до вищезазначеної практики, замовнику слід відхиляти тендерну пропозицію на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей у випадках, якщо:
відсутні технічні характеристики предмета закупівлі або ж вони не відповідають вимогам технічної специфікації закупівлі;
документи, що підтверджують технічні характеристики предмета закупівлі, не відповідають вимогам тендерної документації (крім невідповідностей, що можуть бути виправлені у відповідності до норм пункту 43 Особливостей);
у складі тендерної пропозиції відсутні документи, що вимагаються тендерною документацією для підтвердження технічних характеристик предмета закупівлі.
Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App
Щодо невідхилення тендерної пропозиції на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей
Витяг з моніторингу: Відповідно до вимог пункту 2 Додатку 4 до Тендерної документації запропоновані учасником товари повинні бути зареєстровані в Україні та / або дозволені для введення в обіг та / або експлуатацію (застосування) відповідно до законодавства (у разі якщо товар підлягає обов’язковій державній реєстрації). Ця вимога засвідчується сканованою копією декларації про відповідність або паспортом /сертифікатом якості, іншим документом або копією документів, що підтверджують можливість введення в обіг та / або експлуатацію (застосування) медичного виробу за результатами проходження процедури оцінки відповідності згідно вимог технічного регламенту (якщо процедура оцінки відповідності згідно вимог технічного регламенту може бути застосована для такого товару). Якщо товар не підлягає реєстрації, учасник надає лист-пояснення довільної форми. Зазначена вимога також встановлена Замовником в пункті 9 Додатку 3 до Тендерної документації.
Відповідно до розділу 2 «Національний класифікатор. Класифікатор медичних виробів НК 024:2023» (далі — НК 024:2023) у НК 024:2023 вживаються терміни у значенні Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 № 753, Технічного регламенту щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 № 754, Технічного регламенту щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 № 755.
Згідно з п. 3 НК 024:2023, НК 024:2023 призначений для ідентифікації інструментів, апаратів, приладів, пристроїв, матеріалів або інших виробів, що належать до медичних виробів. НК 024:2023 використовується разом ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» під час визначення предмета закупівлі (розділ 4 НК 024:2023).
Слід зазначити, що Замовником в Додатку 4 до Тендерної документації, зокрема, зазначено наступне: позиція 1 «Сульфосаліцилова кислота, НО3S(HO)С6H3COОH•2Н», код НК 024:2023 62707 Базовий компонент живильного середовища IVD (діагностика in vitro ); позиція 2 «Пероксид водню Н2О2,стабілізований», код НК 024:2023 44835 Розчин для стерилізації медичних інструментів на основі пероксиду водню; позиція 4 «Натрій лимоннокислий 3-зам. 2-вод., С6Н5О7Na3•2Н2О», код НК 024:2023 57915 Цитрат IVD (діагностика in vitro), реагент; позиція 7 «Фенолфталеїн, C20H14O4», код НК 024:2023 35362 Індикатор хімічний/фізичний для контролювання стерилізації; позиція 8 «Натрій хлористий, NаCl», код НК 024:2023 43674 Ізотонічний сольовий розчин, реагент, IVD (діагностика in vitro); позиція 19 «Азотна кислота», код НК 024:2023 33831 Фіксатор на основі кислоти.
В складі тендерної пропозиції учасника-переможця ФОП Регешук Марія Миколаївна відсутні копії декларації про відповідність вимогам технічних регламентів по позиціях Додатку 4 до Тендерної документації, а саме: позиція 1 «Сульфосаліцилова кислота, НО3S(HO)С6H3COОH•2Н», позиція 2 «Пероксид водню Н2О2,стабілізований», позиція 4 «Натрій лимоннокислий 3-зам. 2-вод., С6Н5О7Na3•2Н2О», позиція 7 «Фенолфталеїн, C20H14O4», позиція 8 «Натрій хлористий, NаCl», позиція 19 «Азотна кислота». Поряд з цим, в складі тендерної пропозиції учасника-переможця ФОП Регешук Марія Миколаївна по вищевказаним позиціям надано сертифікати якості, що не підтверджують факт реєстрації вищевказаних товарів в Україні та не містять інформацію щодо дозволу для введення в обіг та / або експлуатацію (застосування) відповідно до законодавства, що не відповідає вимогам пункту 9 Додатку 3 та пункту 2 Додатку 4 до Тендерної документації.
Викладена вище невідповідність пропозиції учасника ФОП Регешук Марія Миколаївна вимогам тендерної документації не відноситься до формальних (несуттєвих) помилок, що не впливають на зміст пропозиції.
З огляду на вищенаведене тендерна пропозиція учасника ФОП Регешук Марія Миколаївна підлягала відхиленню на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, як така, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.
Однак, в порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовником не було відхилено тендерну пропозицію учасника ФОП Регешук Марія Миколаївна, а визначено його переможцем торгів.
Витяг з моніторингу: Вимогами додатку № 2 «Технічне завдання» до тендерної документації Замовника визначено, що учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерної пропозиції документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, а саме: календарний графік виконання робіт; договірну ціну з пояснювальною запискою, локальними кошторисами, відомостями ресурсів до кожного локального кошторису, розрахунками загальновиробничих до локальних кошторисів, адміністративних витрат на підставі обґрунтованої їх величини і структури підприємства учасника.
Водночас моніторингом установлено, що у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «ЖК – Гарант» відсутній календарний графік виконання робіт.
Отже, учасник торгів ТОВ «ЖК – Гарант» під час подання пропозиції не дотримався вимог додатку № 2 «Технічне завдання» до тендерної документації Замовника.
Також у додатку № 2 «Технічне завдання» до тендерної документації Замовником встановлено вимогу, що ціна пропозиції (договірна ціна) учасника повинна бути розрахована відповідно до чинного законодавства України та складена у програмному комплексі АВК в діючій версії, складений у відповідності до чинних Кошторисних норм України у будівництві «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (далі – Настанова).
Так, у пункті 1.1. Розділу I. Настанови передбачено, що Настанова є обов’язковою для визначення вартості будівництва об’єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії. Основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам’яток архітектури та містобудування визначено у Настанові.
З урахуванням положень Закону № 2136 та з урахуванням Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 08.02.2025 строком на 90 діб, показник середньомісячної норми тривалості робочого часу на 2025 рік (по 08.05.2025) складав 169,58 людино-години.
Разом з тим, у пояснювальній записці, яку подано у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «ЖК – Гарант» (файл «24ДЦ.pdf») зазначено, що середньомісячна норма тривалості робочого часу для будівельних, монтажних і ремонтних робіт складає 174,67 людино-години, що є порушенням пункту 5.3. Розділу V. Настанови.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Постанови № 1178 замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/ або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Постанови № 1178.
З огляду на викладене, Замовник на порушення вимог абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Постанови № 1178 не відхилив тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі ТОВ «ЖК – Гарант» як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, а уклав з ним Договір на суму 13 097 000,00 грн з ПДВ.