Порядок закупівлі природного газу на 2025 рік
Закупівлю природного газу здійснює майже кожен замовник для забезпечення потреб свого підприємства / організації / установи. Наближається новий закупівельний рік тож у цьому матеріалі розглянемо як здійснити закупівлю природного газу на 2025 рік дотримуючись вимог закупівельного законодавства.
Нормативно-правові акти, які регулюють закупівлю природного газу
Нормативно-правовими актами, які регулюють питання закупівлі природного газу є:
- Закон України «Про ринок природного газу»;
- Правила постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496;
- Постанова Кабміну про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам від 19.07.2022 № 812 (далі –Положення №812);
- Постанова Кабміну про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу від 06.03.2022 № 222 (зі змінами) (далі –Положення №222);
- Закон України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон);
- Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі – Особливості).
Визначення предмету закупівлі природного газу
Пунктом 31 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» природний газ, нафтовий (попутний) газ, газ (метан) вугільних родовищ та газ сланцевих товщ, газ колекторів щільних порід, газ центрально-басейнового типу (далі - природний газ) - суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск - 760 міліметрів ртутного стовпчика і температура - 20 градусів за Цельсієм) і є товарною продукцією.
Відповідно закупівля природного газу є товаром. Згідно з пунктом 15 Особливостей предмет закупівлі визначається замовником відповідно до вимог Закону та Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708.
Відповідно до Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708 предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 21 і 34 частини 1 статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника. Далі обираємо відповідний код, яким є 09123000-7 — Природний газ. Так як предмет закупівлі товарів визначається за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника обираємо клас - 09120000-6 — Газове паливо.
Як визначити очікувану вартість закупівлі природного газу?
1. Визначення потреби в товарові
Визначення потреби в природному газі здійснюється на підставі аналізу фактичного його використання для забезпечення діяльності замовника у минулих періодах та з урахуванням фактично використаного у 2024 році, а також враховуємо додаткові аспекти запланованих поточних завдань замовника
2. Формування опису предмета закупівлі із зазначенням технічних і якісних характеристик.
Технічні та якісні характеристики визначені Кодексом газотранспортної системи, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2493. Також характеристики якості газу, параметри та їхні межі для газів, що належать до групи H, які транспортують, закачують у сховища й викачують з них, розподіляють та використовують встановлюються ДСТУ EN 16726:2019.
3. Визначення предмета закупівлі
Згідно із Порядком визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708, визначення предмета закупівлі, предмет закупівлі товарів визначається замовником згідно з пунктом 34 частини 1 статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.
4. Визначення вимог до умов поставки і оплати.
Вимоги до умов поставки і оплати слід встановлювати з урахуванням періоду запланованого використання товарів протягом року, а також з урахуванням фінансових можливостей замовника.
Визначаємо умови оплати за отриманий товар (кількість днів для розрахунку з постачальником після отримання товару, дії сторін при затримці фінансування та інше).
Рекомендуємо направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) постачальникам природного газу. У запитах зазначаємо:
- предмет закупівлі;
- обсяги;
- технічні характеристики предмета закупівлі;
- графік поставок;
- умови постачання;
- умови оплати.
Крім цього варто зазначати, що збір інформації не тягне за собою ніяких зобов'язань замовника.
Для розрахунку очікуваної вартості за отриманими запитами цінових пропозицій замовник може скористатися Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затверджену Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 18.02.2020 № 275 (далі – Примірна методика). Підкреслюємо, що Примірна методика має рекомендаційний характер та не є обов’язковою для використання.
Для розрахунку очікуваної вартості за методом порівняння ринкових цін рекомендується:
- привести всі ціни, отримані з вищезазначених джерел інформації, до єдиних умов, враховуючі валюту, умови поставки, умови оплати тощо;
- з масиву цінових даних (щонайменше 3 ціни) виключити, за необхідності, ціни, які суттєво (на 30 % і більше) відрізняються в меншу / більшу сторону від найближчої наступної/попередньої ціни. В разі, якщо після виключення таких цін залишилось менше 3 цінових пропозицій, слід використовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;
- визначити очікувану ціну за одиницю, як середньоарифметичне значення масиву отриманих даних, що розраховується за такою формулою:
Цод = (Ц1 +… + Цк) / К,
- визначити очікувану вартість, як добуток очікуваної ціни за одиницю на кількість товару / послуг, що розраховується за такою формулою:
ОВмрц = Цод * V, де:
ОВмрц - очікувана вартість, розрахована за методом порівняння ринкових цін;
Цод - очікувана ціна за одиницю товару/послуги;
V - кількість (обсяг) товару/послуги, що закуповується.
Обгрунтування щодо визначенні очікуваної вартості на підставі фіксованої ціни ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» затверджену Положенням №812 можна знайти в матеріалі Що варто зробити уповноваженій особі по роботі в осінній період .
Яка наразі середня ціна природного газу?
Згідно аналізу цін в електронному каталозі, середня ціна за 1 м. куб. природного газу за укладеним договорами в листопаді та грудні 2024 року становить:
- закупівля № UA-2024-12-02-006130-a – ціна за 1 м. куб. складає 20,56 грн;
- закупівля № UA-2024-11-25-006798-a – ціна за 1 м. куб. складає 19,24 грн;
- закупівля № UA-2024-11-19-005433-a – ціна за 1 м. куб. складає 17,26 грн;
- закупівля № UA-2024-11-13-010933-a – ціна за 1 м. куб. складає 17,74 грн.
Аналіз відкритих торгів показує, що ціна за 1 м. куб. природного газу за укладеним договорами в листопаді та грудні 2024 року становить:
- закупівля № UA-2024-11-13-003915-a – ціна за 1 м. куб. складає 17,57 грн;
- закупівля № UA-2024-11-14-013050-a - ціна за 1 м. куб. складає 17,66 грн;
- закупівля № UA-2024-11-06-015090-a - ціна за 1 м. куб. складає 17,84 грн;
- закупівля № UA-2024-11-05-007780-a - ціна за 1 м. куб. складає 17,63 грн;
Середня ціна на BI Prozorro за листопад та грудень 2024 року станом на 06.12.2024 становить:
Отже, ринкові ціни стають вищими, аніж ціна зафіксована для ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» - 16 553,89 грн за 1 000 м. куб.
Закупівля природного газу у ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» та ТОВ “ГК “Нафтогаз України”
Згідно з пунктом 5 Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496 постачальник із спеціальними обов'язками - суб'єкт господарювання, на якого відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» Кабінетом Міністрів України покладені спеціальні обов'язки з постачання природного газу певній категорії споживачів та який не має права відмовити таким споживачам в укладенні договору постачання природного газу.
Згідно пункту 4 Положення №812 це Положення покладає такі спеціальні обов’язки на:
2) ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” - щодо забезпечення постачання природного газу споживачам, що є бюджетними установами відповідно до Бюджетного кодексу України, закладам охорони здоров’я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладам охорони здоров’я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо) (далі - бюджетні установи);
4) ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” - щодо забезпечення постачання природного газу споживачам, що є підприємствами, установами, організаціями, на балансі яких перебувають гуртожитки (та/або інші житлові будівлі, у яких постійно або тимчасово проживають побутові споживачі), на умовах, передбачених пунктом 6-1 цього Положення.
Давайте детально розглянемо хто має право закуповувати природний газ у ТОВ “ГК “Нафтогаз Трейдинг”:
- бюджетні установи відповідно до Бюджетного кодексу України. Бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими (пункт 12 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України);
- заклади охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та / або державні установи тощо). Заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації. За організаційно-правовою формою заклади охорони здоров'я державної власності можуть утворюватися та функціонувати як державні некомерційні підприємства або державні установи;
- заклади охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та / або державні установи тощо). Заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації. За організаційно-правовою формою заклади охорони здоров'я державної власності можуть утворюватися та функціонувати як державні некомерційні підприємства або державні установи.
Інші комунальні підприємства та одержувачі бюджетних коштів не мають право укладати договори на постачання природного газу із ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» згідно з Положенням №812.
Придбання природного газу у ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» та ТОВ “ГК “Нафтогаз України” є правом замовника, а не обов’язком, адже згідно з абзацом 3 частини 1 статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» такі обов'язки (мається на увазі спеціальні обов’язки покладені на ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» та ТОВ “ГК “Нафтогаз України”) не повинні обмежувати постачальників, створених відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у праві на здійснення постачання природного газу споживачам України. Тому замовник, який має право на придбання природного газу у ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» та ТОВ «ГК “Нафтогаз України”» може провести конкурентну закупівлю за ринковою ціною. Проте, враховуючи ціну встановлену Положенням №812 та гарантію безперебійного постачання природного газу, ті замовники, які мають на це право рекомендуємо ним скористатися.
Строк та ціна постачання ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» та ТОВ “ГК “Нафтогаз України”
Згідно пункту 1 Положення №812 НАК “Нафтогаз України” реалізує з 1 вересня 2022 р. до 30 квітня 2025 р. (включно) ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” та з 1 листопада 2022 р. до 30 квітня 2025 р. (включно) ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” обсяги природного газу, необхідні для забезпечення виконання спеціальних обов’язків, передбачених цим Положенням, за цінами, за якими постачається природний газ згідно з пунктами 5-6-1 цього Положення.
ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” постачає з 1 вересня 2022 р. до 30 квітня 2025 р. (включно) природний газ бюджетним установам на умовах договору постачання, укладеного з цим товариством на період до 31 грудня 2022 р., а також з 1 січня 2024 р. до 30 квітня 2025 р. (включно) з ресурсів природного газу українського походження релігійним організаціям на умовах договору постачання, укладеного з цим товариством у строк до 31 грудня 2023 р., за ціною, що становить 16390 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1000 куб. метрів газу (без урахування тарифу на послуги з транспортування природного газу для точки виходу та коефіцієнта, який застосовується у разі замовлення потужності на добу наперед) (абзац 1 пункту 6 Положення №812).
ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” постачає з 1 листопада 2022 р. до 30 квітня 2025 р. (включно) природний газ підприємствам, установам, організаціям, на балансі яких перебувають гуртожитки (та/або інші житлові будівлі, у яких постійно або тимчасово проживають побутові споживачі), в обсягах та для цілей забезпечення природним газом побутових споживачів таких гуртожитків (та/або житлових будівель) за ціною 7420 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1000 куб. метрів газу (без урахування тарифу на послуги з транспортування природного газу для точки виходу та коефіцієнта, який застосовується у разі замовлення потужності на добу наперед) (абзац 1 пункту 6-1 Положення №812).
Як бачимо строк постачання природного газу ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» та ТОВ «ГУ “Нафтогаз України”» відповідним замовникам здійснюється саме до 30 квітня 2025 р. (включно).
Для того, щоб отримати кінцеву ціну ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» необхідно додати тариф на послуги транспортування та коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у розмірі 163,89 грн, тобто загальна ціна за 1 000 куб. м. природного газу складає 16 553,89 грн (остаточну ціну краще уточнювати у ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”»).
Для того, щоб отримати кінцеву ціну ТОВ «ГК “Нафтогаз України”» необхідно додати тариф на послуги транспортування та коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у розмірі 163,89 грн, тобто загальна ціна за 1 000 куб. м. природного газу складає орієнтовно 7583,89 грн (остаточну ціну краще уточнювати у ТОВ “ГК “Нафтогаз України”).
Як здійснити закупівлю у ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» та ТОВ “ГК “Нафтогаз України”
Як вище було розглянуто лише певні замовники можуть здійснити закупівлю природного газу у ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» та відповідно ТОВ “ГК “Нафтогаз України”. Необхідно відзначити, що ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» та ТОВ “ГК “Нафтогаз України” не є постачальниками електронного каталогу та не беруть участь в відкритих торгам, тому певні замовники можуть укласти з ними лише прямий договір.
Розглянемо в яких випадках певні замовники можуть укласти прямий договір з ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» та ТОВ “ГК “Нафтогаз України”:
1. «Допорогова» закупівля без використання електронної системи закупівель. Даний вид закупівлі можуть використовувати ті замовники у яких вартість предмета закупівлі на рік є меншою ніж 100 тис. грн. Для здійснення такої закупівлі замовник має проаналізувати свою потребу, аби не допустити поділа предмета закупівлі та не уникнути відкритих торгів у порядку визначеному Особливостями.
2. Придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли замовник або його відокремлений підрозділ, що здійснює закупівлю згідно з абзацом другим пункту 15 цих особливостей, перебуває на території активних бойових дій, які не були завершені на дату укладення договору про закупівлю (підпункт 2 пункт 13 Особливостей).
Умови застосування:
- хто може здійснювати закупівлю за даним виключенням? - Застосувати таку підставу може як замовник, так і його відокремлений підрозділ;
- де має знаходитись замовник або його відокремлений підрозділ? - На території активних бойових дій, які не були завершені на дату укладення договору про закупівлю. Таку інформацію можна отримати, перевірити та підтвердити Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією;
- станом на який час замовник або його відокремлений підрозділ має знаходитися на території активних бойових дій, які не були завершені? - Станом на дату укладення договору про закупівлю.
3. Придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, відмінено відкриті торги через неподання жодної тендерної пропозиції для участі у відкритих торгах у строк, установлений замовником згідно з цими особливостями, у тому числі за лотом. При цьому предмет закупівлі, його технічні, кількісні та якісні характеристики, проект договору про закупівлю, а також вимоги до суб’єкта, з яким укладається договір про закупівлю, не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації (крім вимог, визначених пунктом 47 цих особливостей), та сума договору про закупівлю не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, які відмінено через відсутність достатньої кількості учасників процедури закупівлі (учасника процедури закупівлі), з урахуванням прийнятного відсотка перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, якщо такий прийнятний відсоток був зазначений у тендерній документації (підпункт 6 пункт 13 Особливостей).
Умови застосування:
1. Відмінено відкриті торги через неподання жодної тендерної пропозиції для участі у відкритих торгах у строк, установлений замовником згідно з цими особливостями, у тому числі за лотом.
2. Не змінюються:
- предмет закупівлі;
- технічні характеристики предмета закупівлі;
- кількісні характеристики предмета закупівлі;
- якісні характеристики предмета закупівлі;
- проект договору про закупівлю.
3. Вимоги до суб’єкта, з яким укладається договір про закупівлю, не відрізняються від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації (крім вимог, визначених пунктом 47 цих особливостей).
4. Очікувана вартість предмета закупівлі не перевищує ту, яка зазначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, з урахуванням прийнятного відсотка перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, якщо такий прийнятний відсоток був зазначений в тендерній документації.
Алгоритм здійснення закупівлі
- Оголошення відкритих торгів з мінімальними вимогами до учасників та очікуваною вартістю розрахованою згідно Положення № 812.
- З великою вірогідністю закупівля буде відмінена у зв'язку з відсутністю жодної тендерної пропозиції. Відповідно замовник може перейти до укладення «прямого договору про закупівлю» на підставі підпункту 6 пункту 13 Особливостей. Для проведення такої закупівлі готуємо запит до потенційного постачальника (ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”») та перелік документів, які вимагає ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”», наведені за посиланням.
- Оприлюднення в електронній системі закупівель зміни до річного плану та звіту про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ разом із договором про закупівлю та додатками до нього, а також відповідне обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі.
Можна скористатися розміщеними на платформі документами для проведення закупівлі з ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» Приклади документів для закупівлі природного газу на опалювальний сезон 2024-2025 року.
Детальніше ознайомитися з закупівлями в ТОВ “ГК “Нафтогаз України” можна в матеріалі Закупівля природного газу замовниками на балансі яких перебувають гуртожитки.
Способи здійснення закупівлі природного газу на 2025 рік
Наразі, враховуючи приписи Особливостей замовники можуть здійснити закупівлю природного газу такими способами в залежності від вартості річної потреби:
Спосіб № 1. «Допорогові» закупівлі згідно пункту 11 Особливостей, тобто із вартістю предмета закупівлі нижче меж, а саме:
- товари < 100 тис. грн;
- послуги < 100 тис. грн;
- послуги з поточного ремонту < 200 тис. грн;
- роботи < 1,5 млн. грн.
У відповідності до пункту 11 Особливостей замовники можуть здійснювати «допорогові» закупівлі, зокрема:
- шляхом укладення «прямого» договору, тобто здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель;
- використання електронного каталогу для закупівлі товару шляхом здійснення запиту пропозицій постачальників;
- за порядком, аналогічним проведенню спрощеної закупівлі.
Спосіб №2. «Надпорогові» закупівлі згідно пункту 10 та 13 Особливостей, тобто із вартістю предмета закупівлі вище меж, а саме:
- товари ≥100 тис. грн;
- послуги ≥100 тис. грн;
- послуги з поточного ремонту ≥200 тис. грн;
- роботи ≥1,5 млн. грн.
У відповідності до пункту 10 Особливостей замовники можуть здійснювати «надпорогові» закупівлі, зокрема:
- проведення відкритих торгів з публікацією англійською мовою – у відповідності до пункту 12-1 Особливостей;
- проведення відкритих торгів з особливостями;
- використання електронного каталогу для закупівлі товару шляхом здійснення запиту пропозицій постачальників;
- рамкова угода.
У відповідності до пункту 13 Особливостей замовники можуть здійснювати «надпорогові» закупівлі, зокрема:
- закупівля за виключенням.
Ознайомитися з проведенням закупівель за виключеннями згідно пункту 13 Особливостей можна в матеріалі Алгоритм проведення закупівель за виключеннями, визначеними пунктом 13 Особливостей.
Послуга розподілу природного газу
Постачання природного газу без попередньої закупівлі послуг його розподілу неможливе. А тому кожен замовник має здійснити закупівлю послугу розподілу природного газу окремо від закупівлі природного газу. Нагадаємо, що послуги розподілу природного газу надаються виключними постачальниками та відповідно замовник має обрати вид закупівлі виходячи з вартісних меж річної потреби по предмету закупівлі. Для зручності наводимо таблицю із вартісними межами та видами закупівель:
Категорія замовника | Вартісні межі | Вид закупівлі |
Звичайні замовники | < 100 тис. грн | прямий допороговий договір |
≥ 100 тис. грн | прямий надпороговий договір (закупівля без використання відкритих торгів та застосування електронного каталогу на підставі абзацу 4 підпункту 5 пункту 13 Особливостей) | |
Замовники в окремих сферах господарювання | будь-яка сума | не є закупівлею у розумінні Закону на підставі пункту 5 частини 6 статті 3 Закону |
Пунктом 5 частини 6 статті 3 Закону визначено, що Закон не застосовується у випадку, якщо замовники в окремих сферах господарювання здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг, якщо ціни (тарифи) на них затверджуються державними колегіальними органами, іншими органами влади відповідно до їх повноважень або визначаються в порядку, встановленому зазначеними органами, у тому числі якщо визначення таких цін здійснюється на аукціонах. Статтею 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом, зокрема, установлення обов’язкових для застосування суб’єктами господарювання фіксованих цін.
пов'язані статті
11 груд.
Приклади протоколів про проведення закупівлі за виключенням для комунальних послуг11 груд.
Затвердження тарифу на послуги з передачі електричної енергії на 2025 рік перенесено НКРЕКП з метою доопрацювання: що врахувати замовникам та постачальникам05 груд.
Чи можна здійснити закупівлю РЕБ/дронів для військової частини замовнику на підставі пп.21 п.13 Особливостей04 груд.
Використання субвенцій для закупівлі послуг з харчування учнів 1-4 класів. Які зміни необхідно внести в раніше укладений договір на харчування дітей03 груд.
Чи необхідно оприлюднювати рядок річного плану у разі продовження строку дії договору на 20%