Чи врахували замовники зміни, внесені Постановою №157? Практика моніторингу
Як відомо, Постановою Кабміну від 17.02.2023 № 157 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178» (далі – Постанова №157) внесено зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості).
Зазначені зміни торкнулись багатьох положень Особливостей. Відповідно замовники повинні були врахувати зміни складаючи тендерну документацію для оголошення відкритих торгів з 25.02.2023. Однак не всі замовники врахували зазначені зміни, що своєчасно помічає державна аудиторська служба України, як було в наступному випадку.
Моніторинг № UA-M-2023-03-14-000020, оголошення № UA-2023-02-27-010316-a
Витяг з висновку за результатами моніторингу: за результатами моніторингу установлено, що тендерна документація замовника складена не у відповідності до вимог Закону із урахуванням вимог Особливостей, а саме:
- у пункті 2 розділу V «Оцінка тендерної документації» зазначено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції; викладена іншою мовою (мовами), ніж мова (мови), що передбачена тендерною документацією, чим не дотримано вимог абзацу 3 підпункту 1 та підпункту 2 пункту 41 Особливостей;
- у пункті 4 розділу VІ «Результати торгів та укладання договору про закупівлю» тендерної документації зазначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, чим не дотримано вимог абзацу 1 пункту 19 Особливостей;
- у пункті 2 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» та додатку 2 тендерної документації зазначено, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6 і 12 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону, чим не дотримано вимог абзацу 15 пункту 44 Особливостей;
- у пунктах 1, 3 та 4 додатку 2 тендерної документації зазначено, що службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізична особа, яка є учасником, була притягнута згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією (пункт 3 частини 1 статті 17); службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку (пункт 6 частини 1 статті 17); службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізична особа, яка є учасником, була притягнута згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми (пункт 12 частини 1 статті 17), чим не дотримано вимог підпунктів 3, 6 та 12 пункту 44 Особливостей.
В той же час, такий висновок, щодо порушення в частині не врахування в тендерних документаціях внесених змін Постановою № 157 до Особливостей, є поки тільки один. Однак аудитори розпочали моніторинги багатьох закупівель, оголошених після 25.02.2023 і задають замовникам запити щодо надання пояснень.
Моніторинг № UA-M-2023-03-14-000040, оголошення № UA-2023-02-27-001542-a
Запит замовнику на пояснення:
З 25.02.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 17.02.2023 № 157 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178» (далі – Постанова № 157), зміни якої спрямовані на розв’язання питань, що пов’язані з правозастосуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі – Особливості).
Згідно з пунктом 2 Постанови № 157 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім підпунктів 14, 15, 17, абзацу п’ятого підпункту 19 та підпункту 23 пункту 2 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 03.07.2023.
Постановою № 157 внесено зміни до пункту 44 Особливостей та встановлено підстави для відмови в участі учаснику процедури закупівлі, що передбачені статтею 17 Закону, з певними змінами до підпунктів 1, 3, 6, 7, 11, 12 цього пункту.
Так, підстави для відмови в участі учаснику процедури закупівлі та відхилення його тендерної пропозиції будуть стосуватись саме керівника учасника процедури закупівлі, а не службової (посадової) особи учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі.
- чому вимоги, встановлені замовником у Додатку 1 до тендерної документації до учасника / переможця процедури закупівлі та підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах не відповідають вимогам, встановленим у пункті 44 Особливостей.
Аналогічні запити про надання пояснень аудитори задали в наступних закупівлях №№ UA-2023-02-27-010845-a, UA-2023-03-01-000858-a.
Тому замовникам слід врахувати зміни до Особливостей, які набули чинності 25.02.2023 та складати тендерну документацію з урахуванням зазначених змін. Детальніше про зміни читайте в статті «16 змін, які має внести уповноважена особа у тендерну документацію з 25.02.2023». Оновлений пакет документів для проведення закупівель з урахуванням внесених змін знайдете за цим посиланням.
Особливо замовникам слід звернути увагу на пункт 44 Особливостей, який зазнав кардинальних змін, і порушення на якому акцентують аудитори. У випадку ж оголошення закупівлі без врахування змін замовникам слід внести зміни до тендерної документації на підставі пункту 51 Особливостей.
Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситкації на Clarity App

пов'язані статті
07 берез.
Типові дискримінаційні умови тендерної документації при встановленні кваліфікаційних критеріїв03 берез.
Рішення замовника, які призводять до спрацювання ризик-індикаторів28 лют.
Які порушення встановлювали контролюючі органи щодо документів переможця21 лют.
Ситуації, в яких замовники помилились при визначенні наявності підстав для відмови в участі щодо антиконкурентних узгоджених дій21 лют.
Аудитори почали встановлювати порушення в частині відсутності підпису у розділі «договір»: правомірно чи ні