Чи врахували замовники зміни, внесені Постановою №157? Практика моніторингу
Як відомо, Постановою Кабміну від 17.02.2023 № 157 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178» (далі – Постанова №157) внесено зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості).
Зазначені зміни торкнулись багатьох положень Особливостей. Відповідно замовники повинні були врахувати зміни складаючи тендерну документацію для оголошення відкритих торгів з 25.02.2023. Однак не всі замовники врахували зазначені зміни, що своєчасно помічає державна аудиторська служба України, як було в наступному випадку.
Моніторинг № UA-M-2023-03-14-000020, оголошення № UA-2023-02-27-010316-a
Витяг з висновку за результатами моніторингу: за результатами моніторингу установлено, що тендерна документація замовника складена не у відповідності до вимог Закону із урахуванням вимог Особливостей, а саме:
- у пункті 2 розділу V «Оцінка тендерної документації» зазначено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції; викладена іншою мовою (мовами), ніж мова (мови), що передбачена тендерною документацією, чим не дотримано вимог абзацу 3 підпункту 1 та підпункту 2 пункту 41 Особливостей;
- у пункті 4 розділу VІ «Результати торгів та укладання договору про закупівлю» тендерної документації зазначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, чим не дотримано вимог абзацу 1 пункту 19 Особливостей;
- у пункті 2 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» та додатку 2 тендерної документації зазначено, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6 і 12 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону, чим не дотримано вимог абзацу 15 пункту 44 Особливостей;
- у пунктах 1, 3 та 4 додатку 2 тендерної документації зазначено, що службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізична особа, яка є учасником, була притягнута згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією (пункт 3 частини 1 статті 17); службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку (пункт 6 частини 1 статті 17); службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізична особа, яка є учасником, була притягнута згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми (пункт 12 частини 1 статті 17), чим не дотримано вимог підпунктів 3, 6 та 12 пункту 44 Особливостей.
В той же час, такий висновок, щодо порушення в частині не врахування в тендерних документаціях внесених змін Постановою № 157 до Особливостей, є поки тільки один. Однак аудитори розпочали моніторинги багатьох закупівель, оголошених після 25.02.2023 і задають замовникам запити щодо надання пояснень.
Моніторинг № UA-M-2023-03-14-000040, оголошення № UA-2023-02-27-001542-a
Запит замовнику на пояснення:
З 25.02.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 17.02.2023 № 157 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178» (далі – Постанова № 157), зміни якої спрямовані на розв’язання питань, що пов’язані з правозастосуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі – Особливості).
Згідно з пунктом 2 Постанови № 157 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім підпунктів 14, 15, 17, абзацу п’ятого підпункту 19 та підпункту 23 пункту 2 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 03.07.2023.
Постановою № 157 внесено зміни до пункту 44 Особливостей та встановлено підстави для відмови в участі учаснику процедури закупівлі, що передбачені статтею 17 Закону, з певними змінами до підпунктів 1, 3, 6, 7, 11, 12 цього пункту.
Так, підстави для відмови в участі учаснику процедури закупівлі та відхилення його тендерної пропозиції будуть стосуватись саме керівника учасника процедури закупівлі, а не службової (посадової) особи учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі.
- чому вимоги, встановлені замовником у Додатку 1 до тендерної документації до учасника / переможця процедури закупівлі та підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах не відповідають вимогам, встановленим у пункті 44 Особливостей.
Аналогічні запити про надання пояснень аудитори задали в наступних закупівлях №№ UA-2023-02-27-010845-a, UA-2023-03-01-000858-a.
Тому замовникам слід врахувати зміни до Особливостей, які набули чинності 25.02.2023 та складати тендерну документацію з урахуванням зазначених змін. Детальніше про зміни читайте в статті «16 змін, які має внести уповноважена особа у тендерну документацію з 25.02.2023». Оновлений пакет документів для проведення закупівель з урахуванням внесених змін знайдете за цим посиланням.
Особливо замовникам слід звернути увагу на пункт 44 Особливостей, який зазнав кардинальних змін, і порушення на якому акцентують аудитори. У випадку ж оголошення закупівлі без врахування змін замовникам слід внести зміни до тендерної документації на підставі пункту 51 Особливостей.
Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситкації на Clarity App

пов'язані статті
10 лип.
Стереотипи роботиуповноваженої особи01 лип.
Чи зупиняє моніторинг проведення процедури закупівлі25 черв.
Чи наділене ДАСУ повноваженнями перевіряти дискримінаційні умови тендерної документації24 черв.
Ризики зміни умов договору про закупівлю під час його підписання20 черв.
Чи є акт огляду/обстеження об’єкта замовника для подання в тендерній пропозиції дискримінаційною умовою ТД? Практика контролюючих органів