Постановою Кабміна від 24.06.2026 № 833 внесено зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженою постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості). Дані зміни набирають чинності 02.07.2026 (офіційне опублікування відбулося в газеті «Урядовий кур’єр» від 02.07.2026 № №138 (8330)), водночас згідно пункту 2 Постанови Кабміна від 24.06.2026 № 833 вони можуть застосовуватися до чинних договорів про закупівлю, укладених до набрання чинності цією постановою.
Порівняльна таблиця змін
| Підпункт 12 пункту 19 Особливостей | Підпункт 12 пункту 19 Особливостей |
| Істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10, 13 (крім підпунктів 13, 15 та 26 пункту 13 цих особливостей, крім договору про закупівлю, зазначеного в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 Закону), 80, 86, 88, 89, 91 цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: … — | Істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10, 13 (крім підпунктів 13, 15 та 26 пункту 13 цих особливостей, крім договору про закупівлю, зазначеного в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 Закону), 80, 86, 88, 89, 91 цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: … зміни умов для застосування положень абзацу дев’ятого пункту 19-1 цих особливостей. |
| Пункт 19-1 Особливостей | Пункт 19-1 Особливостей |
| — | Сторони договору про закупівлю, укладеного за приблизною (динамічною) договірною ціною, якщо інше не встановлено договором про закупівлю або не пов’язане із суттю зобов’язання, можуть розірвати такий договір за згодою сторін у разі наявності усіх таких умов: 1) документально підтверджено збільшення більш як на 15 відсотків сукупної вартості трудових і матеріально-технічних ресурсів, необхідних для виконання залишку робіт за договором про закупівлю, якщо таке збільшення неможливо було передбачити під час добросовісного виконання договору про закупівлю та таке збільшення не є наслідком дій, рішень чи бездіяльності його сторін, зокрема внаслідок об’єктивних обставин, обставин непереборної сили або затримки фінансування витрат замовника. Зазначене збільшення підтверджується: позитивним експертним звітом за результатами коригування проекту будівництва; документами, що містять порівняльну відомість зміни сукупної вартості залишку трудових і матеріально-технічних ресурсів порівняно з цінами інвесторської кошторисної документації, затвердженої на момент укладення договору про закупівлю; документами щодо підтвердження ринкового зростання цін на матеріальні ресурси для виконання залишку робіт на підставі звіту про аналіз цін, зокрема з використанням баз цін, які підписуються замовником і підрядником; розпорядчим документом про схвалення та перезатвердження проекту будівництва за результатами його коригування; 2) затверджено в установленому законодавством порядку проект будівництва та початку його реалізації (обсяг виконаних і прийнятих робіт повинен становити не менш як 15 відсотків загальної ціни договору про закупівлю). При цьому перерахунок вартості робіт, прийнятих та оформлених у встановленому законодавством порядку, до дати коригування проекту будівництва не допускається, а на дату подання проекту будівництва на експертизу платежі з попередньої оплати виконавцям робіт повинні бути погашені (закриті) та підтверджені документами щодо приймання виконаних робіт у встановленому порядку. Розірвання договору про закупівлю згідно з цим пунктом не звільняє підрядника від відповідальності за гарантійними строками якості щодо виконаних робіт, експлуатації змонтованих конструкцій з урахуванням вимог до таких робіт і конструкцій, визначених у проекті будівництва, протягом строків, передбачених таким договором або законом. Забезпечення виконання договору (якщо таке забезпечення було надано) повертається підряднику згідно з умовами, визначеними договором про закупівлю, а розірвання договору відповідно до цього пункту не є підставою для пред’явлення підрядником до замовника вимог щодо відшкодування будь-яких збитків, витрат чи упущеної вигоди, пов’язаних із таким розірванням. Відомості про це зазначаються сторонами в договорі про закупівлю під час внесення відповідних змін до нього. У звіті про виконання договору про закупівлю замовник оприлюднює: порівняльну відомість зміни сукупної вартості залишку трудових та матеріально-технічних ресурсів порівняно із цінами інвесторської кошторисної документації, яка була затверджена на момент укладення договору про закупівлю; документ щодо підтвердження ринкового зростання цін на матеріальні ресурси для виконання залишку робіт на підставі звіту про аналіз цін, зокрема з використанням баз цін, які підписуються замовником і підрядником; розпорядчий документ про схвалення та перезатвердження проекту будівництва за результатами його коригування. У випадку, визначеному цим пунктом, за результатами коригування проекту будівництва не допускається зміна функціонального призначення об’єкта будівництва та збільшення обсягів робіт за укладеним договором про закупівлю. Закупівля залишку робіт, пов’язаних з предметом закупівлі основного договору, не може фінансуватися в межах такого договору, а визначається замовником як новий предмет закупівлі та здійснюється шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями. |
Аналіз мін
Доданий пункту 19-1 Особливостей є спеціальною винятковою нормою, яка застосовується не для зміни істотних умов договору про закупівлю, а для його припинення у випадках, коли подальше виконання такого договору стало економічно необґрунтованим через істотне, документально підтверджене та непередбачуване зростання вартості ресурсів, за умови одночасного дотримання всіх установлених ним умов. Розглянемо детальніше кожну з цих умов.
Умова № 1. Договір повинен бути укладений за приблизною (динамічною) договірною ціною. Положення пункту 19-1 Особливостей можуть застосовуватися виключно до договору про закупівлю, укладеного за приблизною (динамічною) договірною ціною. Фактично йдеться про договір підряду, оскільки під час закупівлі товарів або послуг договори за приблизною (динамічною) договірною ціною не укладаються.
Водночас якщо договір підряду укладено за твердою договірною ціною, застосування пункту 19-1 Особливостей є неправомірним.
Крім того, необхідно враховувати умови самого договору про закупівлю. Якщо договором прямо визначено інший порядок припинення договірних правовідносин або його положення виключають можливість застосування зазначеної норми, сторони повинні керуватися умовами договору, якщо це не суперечить законодавству.
Умова № 2. Розірвання здійснюється виключно за взаємною згодою сторін. Одностороннє розірвання договору про закупівлю на підставі пункту 19-1 Особливостей не допускається. Замовник і підрядник повинні досягти взаємної згоди щодо припинення договору та оформити її відповідною додатковою угодою.
Умова № 3. Має бути документально підтверджене збільшення вартості трудових і матеріально-технічних ресурсів для виконання залишку робіт більш як на 15 %. Обов’язковою умовою є наявність документального підтвердження того, що сукупна вартість трудових і матеріально-технічних ресурсів, необхідних для виконання саме залишку робіт, збільшилася більш ніж на 15 % порівняно з показниками, закладеними в інвесторській кошторисній документації, затвердженій на момент укладення договору про закупівлю.
Водночас зазначена умова є неоднозначною, оскільки її зміст може тлумачитися по-різному. Зокрема, вона може розумітися як необхідність порівняння сукупної вартості ресурсів, необхідних для виконання залишку робіт, із показниками, визначеними в інвесторській кошторисній документації, затвердженій замовником до проведення закупівлі. Водночас можливим є й інше тлумачення, за яким порівняння має здійснюватися з інвесторською кошторисною документацією, затвердженою саме на момент укладення договору про закупівлю, тобто під час його укладення.
З огляду на наявність такої неоднозначності доцільно звернутися за офіційним тлумаченням цього положення до компетентного органу або установи, уповноважених на надання лінгвістичних чи інших висновків щодо змісту нормативно-правових актів.
Водночас самого факту збільшення вартості ресурсів недостатньо. Необхідно також підтвердити, що таке збільшення:
- не могло бути об'єктивно передбачене під час укладення та належного виконання договору про закупівлю;
- не стало наслідком дій, бездіяльності чи рішень замовника або підрядника;
- виникло внаслідок об'єктивних причин.
Як приклади таких причин законодавець наводить істотне ринкове зростання цін, обставини непереборної сили, затримку бюджетного фінансування та інші незалежні від сторін обставини.
Окрім цього, пункт 19-1 Особливостей встановлює вичерпний перелік документів, які підтверджують наявність зазначених обставин:
- позитивний експертний звіт за результатами коригування проекту будівництва. При цьому забороняється перегляд вартості вже виконаних робіт, тобто перерахунок вартості робіт, прийнятих та оформлених у встановленому законодавством порядку до дати коригування проєкту, не допускається. Відповідно зміна кошторисної вартості може стосуватися виключно невиконаної частини робіт. Крім того, за результатами коригування не допускаються зміна функціонального призначення об'єкта будівництва та збільшення обсягів робіт за договором про закупівлю, який розривається. Фактично коригування повинно бути спрямоване виключно на актуалізацію вартості ресурсів та / або зменшення обсяги робіт до фактичних, а не на зміну предмета будівництва.
Також у разі надання підряднику попередньої оплати до моменту подання скоригованого проєкту на експертизу мають бути виконані такі умови: усі авансові кошти повинні бути погашені; виконання робіт має бути підтверджене відповідними актами виконаних робіт;
- документи, що містять порівняльну відомість зміни сукупної вартості залишку трудових і матеріально-технічних ресурсів порівняно з цінами інвесторської кошторисної документації, затвердженої на момент укладення договору про закупівлю;
- документи щодо підтвердження ринкового зростання цін на матеріальні ресурси для виконання залишку робіт на підставі звіту про аналіз цін, зокрема з використанням баз цін, які підписуються замовником і підрядником;
- розпорядчий документ про схвалення та перезатвердження проекту будівництва за результатами його коригування.
Відсутність хоча б одного із зазначених документів може свідчити про недотримання вимог пункту 19-1 Особливостей.
Умова № 4. Повинен бути виконаний мінімальний обсяг робіт. Ця умова передбачає наявність проєкту будівництва. Водночас чинне законодавство України не містить такого терміна, тому, найімовірніше, мається на увазі проєктна документація на об'єкт будівництва, затверджена в установленому законодавством порядку.
Крім того, обсяг виконаних і прийнятих робіт на момент розірвання договору має становити не менше ніж 15 % загальної вартості договору про закупівлю. Якщо цей показник не досягнуто, застосування зазначеної підстави є неможливим.
Умова № 5. Розірвання не звільняє підрядника від гарантійних зобов'язань. Розірвання договору про закупівлю відповідно до пункту19-1 Особливостей не звільняє підрядника від відповідальності за гарантійними строками якості щодо виконаних робіт, а також експлуатації змонтованих конструкцій з урахуванням вимог, визначених проєктною документацією, протягом строків, передбачених договором або законом.
Отже, розірвання договору про закупівлю не припиняє гарантійних обов'язків щодо вже виконаної частини робіт.
Умова № 6. Підрядник не має права вимагати відшкодування збитків. Розірвання договору про закупівлю згідно пункту 19-1 Особливостей не є підставою для пред’явлення підрядником до замовника вимог про відшкодування будь-яких збитків, витрат чи упущеної вигоди, пов’язаних із таким розірванням. Водночас відповідні положення сторонами повинні відобразити у додатковій угоді, якою вносяться зміни до договору про закупівлю.
Умова № 7. Після розірвання договору залишок робіт закуповується окремо. Після розірвання договору про закупівлю невиконаний залишок робіт не може фінансуватися або виконуватися в межах такого договору. Він вважається новим предметом закупівлі, який замовник повинен закупити шляхом проведення відкритих торгів для визначення нового підрядника.
Умова № 8. Оприлюднення інформації під час звітування про виконання договору про закупівлю. Пункт 19-1 Особливостей зобов'язує замовника оприлюднити у складі звіту про виконання договору про закупівлю визначену інформацію та документи.
Водночас варто звернути увагу, що безпосередньо внести необхідну інформацію до самого звіту неможливо, оскільки він формується електронною системою закупівель автоматично (якщо технічну реалізацію системи не буде змінено) з урахуванням інформації, яка вноситься у відповідні електронні поля. Натомість відповідні інформація та документи можуть бути додані до звіту як окремі файли.
Пункт 19-1 Особливостей визначає вичерпний перелік документів, які підлягають оприлюдненню:
- порівняльну відомість зміни сукупної вартості залишку трудових та матеріально-технічних ресурсів порівняно із цінами інвесторської кошторисної документації, яка була затверджена на момент укладення договору про закупівлю;
- документ щодо підтвердження ринкового зростання цін на матеріальні ресурси для виконання залишку робіт на підставі звіту про аналіз цін, зокрема з використанням баз цін, які підписуються замовником і підрядником;
- розпорядчий документ про схвалення та перезатвердження проекту будівництва за результатами його коригування.
Чи обов’язково застосовувати нові положення пунктів 19 та 19-1 Особливостей до чинних договорів про закупівлю, які укладено до 01.07.2026 (включно)?
Пунктом 2 Постанови Кабміна від 24.06.2026 № 833 передбачено, що зміни, затверджені цією постановою, можуть застосовуватися до чинних договорів про закупівлю, укладених до набрання чинності цією постановою. Саме формулювання «можуть застосовуватися» надає замовникам право, а не покладає на них обов'язок застосовувати нові положення. Відповідно у кожному конкретному випадку замовник самостійно приймає рішення щодо доцільності застосування пунктів 19 та 19-1 Особливостей.
Водночас, якщо замовник приймає рішення про застосування зазначених положень, може виникнути питання щодо правомірності їх застосування у випадку, коли договір про закупівлю не містить відповідних підстав для внесення змін до нього або його розірвання. Однозначної відповіді на це запитання наразі немає, оскільки правомірність чи неправомірність таких дій у кожному конкретному випадку визначатиметься судом. Найбезпечнішим підходом у ситуації, коли договір про закупівлю вже містить підстави для внесення змін до його істотних умов та визначає порядок їх застосування, є утримання від застосування нових положень.
Чи необхідно передбачати положення пунктів 19 та 19-1 Особливостей у проєкті договору про закупівлю?
Відсутність у договорі про закупівлю підстав для внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, які визначені у пункті 19 Особливостей підвищує ризики для замовника, зокрема з огляду на практику моніторингу закупівель. Тому замовникам доцільно відкоригувати проєкти договорів підряду, за умови, що договірна ціна визначена як приблизна (динамічна), та передбачити в них відповідні положення пункту 19 Особливостей.
Крім того, рекомендується включити до проєкту договору положення пункту 19-1 Особливостей, що регулюватимуть порядок застосування підпункту 12 пункту 19 Особливостей.
