Статті

Як потрібно оприлюднювати тендерну документацію після внесення змін до неї

2
472

Досить часто при проведенні закупівлі через виникнення різноманітних обставин замовникам необхідно внести зміни до тендерної документації. Однак при внесенні змін до тендерної документації замовники повинні дотриматися певних вимог, щоб уникнути порушень закупівельного законодавства. 

Водночас при внесенні змін до тендерної документації частим питанням є (не)обов’язковість оприлюднення тендерної документації в повному обсязі після внесення змін. 

Тобто вносячи зміни, приміром, до певного додатку, який окремо оприлюднено в електронній системі закупівлі, замовники з’ясовують чи необхідно публікувати тендерну документацію в повному обсязі. Чи достатньо  в такому випадку опублікувати лише додаток, до якого вносилися зміни. Тому, щоб з’ясувати це питання, проаналізуємо норми Особливостей. 

В яких випадках замовники можуть внести зміни до тендерної документації? 

Згідно абзацу 3 пункту 54 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами) (далі – Особливості) замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме - в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів. 

У відповідності до наведеної норми замовник може внести зміни до тендерної документації при наявності кількох підстав: 

  • власна ініціатива; 
  • у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю; 
  • за результатами звернень; 
  • на підставі рішення органу оскарження. 

(Не)обов’язковість публікації тендерної документації в повному обсязі 

Абзаци 3-4 пункту 54 Особливостей передбачають, що замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме - в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів. 

Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.  

Як вбачається, наведена норма зобов’язує замовника, після внесення змін до тендерної документації, опублікувати зміни у «новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції». 

Що таке тендерна документація? Згідно пункту 31 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі-Закон) тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель. 

У відповідності до викладеного, тендерною документацією слід вважати перелік відомостей, які замовник формує у відповідності до пункту 28 Особливостей та статті 22 Закону, та яка, в тому числі включає додатки, які є її невід’ємною частиною. 

Окрім цього, вже розглянутий пункт 31 частини 1 статті 1 Закону визначає, що тендерна документація повинна бути затверджена замовником, зокрема протокольним рішенням уповноваженої особи. 

Водночас видається, що при внесенні змін до певної частини тендерної документації, зокрема додатків, уповноважена особа повинна всю тендерну документацію викласти в новій редакції, тобто перезатвердити її. 

Отож, варто зазначити, що розглянута норма зобов’язує замовника при внесенні змін до тендерної документації «відобразити» в електронній системі закупівель дві редакції тендерної документації – попередню (тендерну документації до внесення змін) та нову редакцію (тендерну документацію із внесеними змінами). 

Підсумки 

Таким чином, з огляду на викладене, варто дійти висновку, що при внесенні змін до певної частини тендерної документації, зокрема до додатків, уповноважена особа повинна в електронній системі закупівлі опублікувати тендерну документацію в повному обсязі, незважаючи на те, що зміни були внесені до певної частини тендерної документації. 

І відповідно оприлюднення тендерної документації в повному обсязі після внесених змін до певної частини тендерної документації - додатку, відповідатиме приписам абзацу 4 пункту 54 Особливостей, який зобов’язує замовника розмістити зміни, які вносяться до тендерної документації у новій редакції додатково до їх попередньої редакції . 

Також варто відзначити, що абзац 4 пункту 54 Особливостей зобов’язує замовників разом із змінами до тендерної документації оприлюднити перелік змін, що вносяться, в окремому документі. 

#відкриті торги#оприлюднення документів#тендерна документація

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard