Статті

Відсутність або невідповідність фотографії товару: відхилення чи надання  «24 години» на виправлення 

1
103

Під час формування тендерної документації замовники встановлюють вимоги щодо надання фотографії (далі - фото) товару на підтвердження його технічних та якісних характеристик. Таким чином замовники хочуть переконатися ще на етапі подання тендерних пропозицій, що учасники пропонують саме той товар, який буде відповідати потребам та вимогам замовника. Тож в цьому матеріалі розглянемо дії замовника, якщо учасник не надав фото товару або фото товару не відповідає вимогам замовника встановленим у тендерній документації. 

Що таке фотографія товару? 

Звернемося до Тлумачного словника української мови для встановлення визначення поняття «фотографія товару»: 

«Фотографія» -  спосіб одержання зображення кого-, чого-небудь на світлочутливому матеріалі за допомогою спеціального оптичного апарата; зображення, відбиток, одержаний таким способом; знімок, фотокартка; те, що є точним відтворенням, точною копією кого-, чого-небудь. 

Отже, фотографія товару – це зображення товару створене за допомогою фотоапарата, яке може бути  як в паперовому так і електронному вигляді та є точним відтворенням товару. 

Оскільки фото товару є точним відтворення товару, то вбачається, що згідно фото товару замовник може встановити відповідність товару вимогам замовника встановленим в тендерній документації. Відповідно фото товару можна вважати документом, який може підтвердити певні характеристики товару. 

Відсутнє фото товару: відхилення чи надання «24 години» на виправлення невідповідностей 

Для того, щоб з’ясувати відхиляти тендерну пропозицію учасника чи надавати учаснику «24 години» на виправлення невідповідностей у разі відсутності фото товару в складі тендерної пропозиції учасника варто звернутися до практики ДАСУ та АМКУ. 

Позиція ДАСУ: надання «24 години» на виправлення невідповідностей у разі відсутності фото товару в складі тендерної пропозиції учасника 

За результатом вище розглянутих моніторингів закупівель, органами ДАСУ було виявлено, що учасники в складі тендерних пропозицій не надали фото товару на підтвердження технічних характеристик товару та замовниками на порушення пункту 43 Особливостей не було надано повідомлення учаснику про усунення таких невідповідностей. Тобто можемо дійти висновку, що в даних моніторингах  позиція ДАСУ така, що відсутність фото товару в  складі тендерної пропозиції є невідповідністю, яка згідно  пункт 43 Особливостей може бути усунена учасником процедури закупівлі.  

Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App

Позиція ДАСУ та АМКУ: відхилення тендерної пропозиції учасника у разі відсутності фото товару в складі тендерної пропозиції учасника 

В розглянутих вище моніторингах  маємо іншу протилежну позицію ДАСУ, яка говорить про те що, у разі відсутності фото товару у складі тендерної пропозиції учасника замовник повинен відхилити її як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та / або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей. Та саме таку позицію ДАСУ підтримує і АМКУ. 

Як бачимо маємо різні позиції ДАСУ стосовно відхилення чи надання «24 години» на виправлення невідповідностей у разі відсутності фото товару в складі тендерної пропозиції учасника, тому варто звернутися до  судової практики. 

Позиція суду така, що у разі відсутності фото товару замовник уповноважений на надання учаснику «24 години» на виправлення невідповідностей, тобто суд дійщов висновку, що завантаження відсутніх фото товару на виконання вимог повідомлення замовника не призводить до зміни предмета закупівлі, найменування товару, марки, моделі тощо, хоча саме згідно вимог замовника на фото повинна бути відображена назву виробу, бренд фірми. 

Невідповідність фото товару: відхилення чи надання  «24 години» на виправлення 

Далі розглянемо практику практики ДАСУ та АМКУ, яка допоможе з’ясувати  відхиляти тендерну пропозицію учасника чи надавати учаснику «24 години» на виправлення невідповідностей у разі невідповідності фото товару вимогам встановленим в тендерній документації замовника. 

Позиція ДАСУ: надання «24 години» на виправлення невідповідностей у разі невідповідності фото товару вимогам встановленим в тендерній документації 

В даному моніторингу ДАСУ дійшло висновку, що у випадку виявлення невідповідності фото товару технічним вимогам встановленим в тендерній документації замовник повинен розмістити в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей згідно пункту 43 Особливостей. Тобто така невідповідність підпадає під «24 години» на виправлення невідповідностей.  

Позиція ДАСУ та АМКУ: відхилення тендерної пропозиції учасника у разі невідповідності фото товару вимогам встановленим в тендерній документації 

Згідно розглянутої вище практики можемо дійти висновку, що є інша протилежна позиція ДАСУ та АМКУ, яка говорить про те, що невідповідність фото товару вимогам встановленим в тендерній документації до товару є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей. 

Знову маємо різні позиції стосовно відхилення чи надання «24 години» на виправлення невідповідностей у разі невідповідності фото товару вимогам встановленим в тендерній документації замовника, тому знову звернемося до  судової практики. 

Відхиляємо чи все таки надаємо 24 години на виправлення невідповідностей в разі відсутності або невідповідність фотографії товару? 

Під час розгляду вище описаної практики зіштовхуємося з різною позицією Державної аудиторської служби, Органу оскарження та суду з якої не вбачається можливим надати однозначної відповіді на розглядуване питання, оскільки кожна із ситуацій є індивідуальною і рішення відповідного органу залежить від формування замовником конкретної вимоги у тендерній документації; інформації чи документів, поданими учасником у складі тендерної пропозиції, урахуванням додаткових аспектів (нормативно-правових актів, супутніх вимог до закупівлі, тощо), які мали вплив на конкретну ситуацію, тощо. Тому у будь-якому випадку рішення уповноваженої особи повинно ґрунтуватися на законодавчих підставах, в тому числі відповідати нормам, зазначеним у пунктах 43-44 Особливостей: 

  • якщо помилка учасника підпадає під визначення терміну «невідповідність», відображеному у пункті 43 Особливостей, замовник повинен надати учаснику можливість усунути таку невідповідність згідно із законодавчими вимогами; 
  • якщо пункту 44 Особливостей встановлює пряму підставу для відхилення учасника, то варто її застосувати.  

У разі незгоди учасника з таким рішенням він має право його оскаржити, що убезпечить замовника в подальшому. 

На що варто звернути увагу під час розгляду тендерної пропозиції та прийняття відповідного рішення: 

  • які характеристики предмету закупівлі згідно вимог тендерної документації повинно підтвердити фото товару; 
  • чи відносяться характеристики, які вимагаються тендерною документацією до технічних характеристик товару. Тому замовнику варто дослідити, що визначено технічними характеристиками конкретного предмету закупівлі; 
  • якщо фото товару дійсно підтверджує технічні характеристики предмета закупівлі, то в разі відсутності фото товару відхиляємо тендерну пропозицію учасника абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, а в разі виявлення  невідповідностей під час розгляду фото товару необхідно проаналізувати чи виправлення виявлених невідповідностей не призведе до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо. Відповідно, якщо виправлення невідповідностей не призводить до зміни найменування товару, марки, моделі тощо,  то замовник повинен надати «24 години» на виправлення невідповідностей. 
  • розглянуту вище практику використовувати радше для підтвердження відповідності власних рішень позиціям відповідних інстанцій. 
#24 години#виправлення невідповідностей#відкриті торги#відхилення тендерної пропозиції#тендерна пропозиція#учасник закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard