Статті

Учасник процедури закупівлі не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо)

3
205

У разі подання учасником тендерної пропозиції, яка не відповідає вимогам замовника важливо обрати коректну підставу для відхилення. Адже відхиленню може передувати ряд обов'язкових дій замовника, серед яких надання 24 год на виправлення виявлених невідповідностей. Однак, учасники не завжди усувають невідповідності у порядку, визначеному законодавством, або ж взагалі не в змозі виконати вимогу замовника. Як же правильно та обгрунтовано відхилити учасника в таких випадках проаналізуємо у статті.

Законодавча норма

Відповідно до абзацу 5 підпункту 1 пункту 44 Особливостей замовник відхиляє учасника, який не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

Згідно даної підстави для відхилення замовники повинні відхилити тендерну пропозицію учасника в наступних випадках, коли учасник:

  • не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції  протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
  • змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Щодо НЕ виправлення виявлених невідповідностей

Застосуванню підстави для відхилення, що визначена абзацом 5 підпункту 1 пункту 44 Особливостей передує застосування замовником механізму 24 год згідно пункту 43 Особливостей.

До речі, детальний розбір норми щодо надання учаснику можливості виправити невідповідності із практичними рекомендаціями можна переглянути у відео-уроці Практикум щодо виправлення невідповідностей у інформації / документах тендерної пропозиції учасника

Пунктом 43 Особливостей передбачено, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. 

У повідомленні із вимогою про усунення таких невідповідностей замовник повинен зазначити:

  • перелік виявлених невідповідностей; 
  • посилання на вимогу (вимоги) тендерної документації, щодо якої (яких) виявлені невідповідності; 
  • перелік інформації та / або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей.

Учасники ж мають в своєму розпорядженні всього 24 год на усунення виявлених невідповідностей. Строк відраховується в годинах з моменту оприлюднення замовником повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей. Замовник технічно не може вчиняти будь-які дії щодо тендерної пропозиції учасника до спливу 24 год. Але в цьому і немає законодавчої потреби. Лише по завершенню  24 год на усунення невідповідностей замовник розглядає виправлені документи та/або інформацію та приймає рішення про відхилення за наявності підстави.

Замовник розглядає тендерну пропозицію відповідно до вимог статті 29 Закону (положення частин другої, п’ятої - дев’ятої, одинадцятої, дванадцятої, чотирнадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п’ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 Особливостей. 

Замовник не може вимагати від учасники виправити документи та / або інформацію, які він не вимагав в ТД. Далі ж під час аналізу інформації та / або документів, які подані учасником на виправлення, замовник здійснює розгляд таких відомостей з урахуванням закупівельного правила, коли тендерна пропозиція = тендерна документації. Але, якщо учасник не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах,  настає обов'язок відхилення такого учасника.

Приклад. Замовник прийняв як усунення невідповідностей надання учасником документів, які не вимагаються ТД 

Витяг із моніторингу закупівлі UA-2025-03-04-014413-a: Замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі, відповідно до пункту 43 Особливостей, виявлено невідповідності в інформації та наданих документах.

 А саме: відповідно до таблиці 1 Додатку 1 до документації закупівлі передбачено, що учасник надає : «Довідку про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій. Увага : обов’язкова наявність автомобіля з маніпулятором (для розвантаження товару шляхом складування на території замовника) з обов’язковим підтвердженням власності автомобіля (договору купівлі – продажу або свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу) або договору оренди.» 

Учасник ФОП надав довідку про наявність обладнання, матеріально-технічної бази, але відсутнє підтвердження договору оренди автомобілів. Замовник розмістив повідомлення із вимогою про усунення невідповідностей.

На виконання вище вказаних вимог учасником ФОП надано договір про надання послуг. Таким чином, моніторингом встановлено, що учасником ФОП Кузнецов Юрій Миколайович на виконання вимог на усунення невідповідностей надано договір про надання послуг, а не договір купівлі – продажу, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу) або договір оренди, чим не виправив виявлені Замовником невідповідності. Отже, за результатами проведеного моніторингу установлено, що на порушення підпункту 1 пункту 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ФОП, як таку, коли учасник процедури закупівлі не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Щодо зміни предмета закупівлі (його найменування, марку, модель тощо)

Однією із умов для відхилення учасника є зміна ним предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Згідно пункту 22 частини 1 статті 1 Закон предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). 

Далі ж варто зрозуміти що є такою зміною. Оскільки публічне законодавство не дає визначення поняттю «зміна» звертаємося до Академічного тлумачного Словника української мови:

«зміна» - перехід, перетворення чого-небудь (перев. стану, руху, ознаки, властивості і т. ін.) у щось якісно інше; змінювання /  заміна кого-, чого-небудь кимось, чимось іншим.

В тендерній документації замовник зазначає необхідну  інформацію про предмет закупівлі, яка містить опис необхідної сукупності характеристик предмету закупівлі та встановлює вимоги, яким повинен відповідати предмет закупівлі. 

Зміна предмета закупівлі (його найменування, марку, модель тощо), запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції – це змінювання або перетворення предмета закупівлі, який пропонується учасником в інший предмет закупівлі шляхом заміни інформації та/або документів, що ним надані щодо предмета закупівлі. В такому разі наявна підстава для відхилення учасника згідно з абзацом 5 підпункту 1 пункту 44 Особливостей

Тому, оскільки предмет закупівлі являє собою опис необхідної сукупності його характеристик, то зміною предмета закупівлі є: 

  • для товарів -  зміна його якісних, кількісних та технічних характеристик (наприклад, зміна розміру, габаритів товару або його потужності); 
  • для послуг - зміна найменування послуг, перелік послуг, кількості та обсягів послуг, 
  • для робіт - зміна найменування робіт, перелік робіт, кількості та обсягів робіт 

Корисні матеріали по темі:

#24 години#виправлення невідповідностей#відкриті торги#відхилення тендерної пропозиції#тендерна пропозиція#учасник закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard