Судова практика щодо підвищення ціни за одиницю товару
Замовник провівши закупівлю товару та уклавши договір про закупівлю на поставку такого товару розуміє, що важливе значення також має виконання такого договору. У свою чергу в період виконання договору про закупівлю замовник та постачальник зіштовхується з такою ситуацією, що ціни на товари, які є предметом договору про закупівлю, змінюються на ринку такого товару, що зумовлює внесення зміни до його умов в частині зміни ціни за одиницю товару. І в принципі, законодавцем запропонований вихід із такої ситуації та надана можливість сторонам внести зміни до істотної умови договору про закупівлю щодо зміни ціни за одиниці товару, а саме з підстави визначеної підпунктом 2 пункту 19 Особливостей.
Аналізуючи положення підпункту 2 пункту 19 Особливостей, можна виокремити складові підстави, які надають право внести зміни до договору про закупівлю та які мають настати одночасно, для того, щоб замовник міг застосувати дану підставу, а саме:
- коливання ціни такого товару на ринку;
- зміна відбулася з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару;
- зміна здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку);
- наявність документального підтвердження такого коливання;
- зміна ціни за одиницю товару не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Але, у замовника напевно постає декілька питань: як правильно розуміти та читати всі складові підстави визначеної у підпункті 2 пункті 19 Особливостей та як внести зміни до істотних умов договору без порушень. Звичайно, що відповіді на поставленні питання найкраще шукати в рішеннях суддів, так як тлумачити норми права має саме судова гілка влади. Тому, у даному матеріалі проаналізуємо судову практику та наведемо висновки окремих рішень суддів, враховуючи які замовник зрозуміє, що та як останній має врахувати при внесенні змін до умов договору про закупівлю в частині ціни за одиницю товару.
Які ж правові позиції Верховного суду?
пов'язані статті
01 груд.
Порядок внесення змін до договору про закупівлю та реєстрації бюджетних зобов’язань при продовженні дії договору на наступний рік на 20%30 листоп.
Практика ДАСУ та суду щодо звітування про виконання договорів про закупівлю30 листоп.
Продовження строку дії договору про закупівлю на 20% без порушень28 листоп.
Найчастіші помилки замовника при продовженні строку дії договору про закупівлю до 20%27 листоп.
Аналіз змін до пункту 19 Особливостей: чи включати в проєкт договору про закупівлю нову підставу