Статті

Аналіз документального підтвердження коливання ціни товару на ринку

3
1112

На сьогоднішній день, враховуючи нелегкий час в якому перебувають, як закупівельники так і постачальники, які намагаються з однієї сторони забезпечити потреби в необхідних обсягах товарів, а з іншої сторони забезпечити таке постачання. Але, якби не виглядала дана ситуація, ціни змінюються як в сторону збільшення так і в сторону зменшення. Оскільки ми говоримо про договори про закупівлю, то зміна ціни за одиницю товару є істотною умовою договору про закупівлю, відтак сторони зобов’язанні керуватися вимогами Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) та Закону України «про публічні закупівлі» (далі – Закон).

У даному матеріалі проаналізуємо норму, яка дозволяє замовникам зміни ціну за одиницю товару та проаналізуємо приклади документів, які надаються постачальниками для підтвердження коливання ціни на ринку і зрозуміємо, що є правильно, а щодо чого замовникам варто вдосконалити свої вимоги до документів, які підтверджують таке коливання.

Так як ми розглядаємо внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, нам слід врахувати положення пункту 19 Особливостей. А саме, підпункт 2 зазначеного пункту Особливостей надає можливість замовнику внести зміни до ціни за одиницю товару та яким визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення. 

пов'язані статті