Статті

Що слід вважати змінами до тендерної документації

1
136

Звертаючись до абзацу 3 пункту 54 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості), замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме – в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів. 

Отож норми пункту 54 Особливостей передбачають можливість внесення змін, як до оголошення про проведення відкритих торгів, так і до тендерної документації закупівлі. Нагадуємо, що керуючись нормами пункту 31 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), тендерна документація – документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель. Приклади тендерних документацій та протоколу щодо внесення змін до тендерної документації розміщені у матеріалі «Пакет прикладів документів для проведення відкритих торгів». 

Окрім цього абзацом 4 пункту 54 Особливостей визначено, що зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення. 

Відповідно, внесенням змін до тендерної документації слід вважати внесення змін до самої тендерної документації чи до будь-якого з її додатків у порядку, передбаченому Законом з урахуванням Особливостей.  При цьому під час внесення змін до тендерної документації замовнику доцільно врахувати такі моменти: 

  • замовник може внести зміни до тендерної документації з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження. Проте рекомендуємо одночасно використовувати лише одну із можливих підстав, про що йдеться у матеріалі «Замовник вносить зміни до тендерної документації на вимогу АМКУ: чи можна поряд з цим внести зміни до тих умов, які не були предметом розгляду АМКУ»
  • законодавство надає можливість замовнику вносити зміни до тендерної документації або шляхом внесення змін виключно до тендерної документації, або шляхом одночасного внесення змін і до тендерної документації, і до оголошення про проведення відкритих торгів; 
  • внести зміни необхідно не пізніше ніж за чотири календарні дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 
  • якщо до завершення строку подання тендерних пропозицій залишилось менше, ніж чотири дні, замовнику варто продовжити такий строк, аби виконати вимоги абзацу 3 пункту 54 Особливостей. Проте в такому випадку зміни вносяться не лише до тендерної документації, але й до відповідного електронного поля оголошення про закупівлю; 
  • зміни до тендерної документації розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначеної документації додатково до її попередньої редакції. На більшості електронних майданчиків для таких випадків існує кнопка «замінити». Якщо ж на конкретному електронному майданчику відсутня кнопка, що дозволяє замінити попередню редакцію тендерної документації на нову, то рекомендуємо додатково завантажити її новим файлом, не видаляючи при цьому попередню редакцію; 
  • разом із змінами до тендерної документації в окремому документі замовник оприлюднює перелік змін, що вносяться. Законодавство не містить окремих вимог щодо зовнішнього вигляду такого переліку, проте зрозуміло, що у ньому повинен міститися опис усіх змін, які вносяться. Якщо зміни вносяться одночасно і до тендерної документації, і до оголошення про проведення відкритих торгів, про це також доцільно згадати при формуванні переліку змін; 
  • зміни до тендерної документації оприлюднюються в електронній системі закупівель у машинозчитувальному форматі протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення. 
#відкриті торги#навчання для початківців#основи закупівель#тендерна документація

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard