Статті

Постачальник повертається до сплати ПДВ, але ціна договору про закупівлю залишається без змін

4
1487

З 01.08.2023 переважна більшість суб'єктів господарювання повертається на довоєнну систему оподаткування. Зокрема, це пов'язано із набранням чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-ІХ (далі - Закон № 3219), який опубліковано в газеті «Голос України» 28.07.2023.

Зрозуміло, що такі зміни законодавства впливають на постачальника товарів / надавача послуг / виконавця робіт. Але чи завжди зміна системи оподаткування впливає на зміну ціни договору про закупівлю ми будемо аналізувати в даному матеріалі.

Приклад

Переможець процедури закупівлі на момент підписання договору був на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 % без ПДВ. Відповідно договір про закупівлю, за результатами проведеної процедури закупівлі укладений теж без ПДВ. Але після набрання чинності Закону № 3219  контрагент повертається на свою загальну систему оподаткування та вже з 01.08.2023 є платником ПДВ. Про даний факт постачальник повідомив замовника, при цьому зазначив, що ціна договору про закупівлю залишається без змін.

Аналізуючи норми Цивільного Кодексу України (далі - ЦКУ) та Господарського Кодексу України  (далі - ГКУ) можна вважати, що до істотних умов договору про закупівлю варто відносити, зокрема і ціну. При цьому, зазначені Кодекси не визначають, чи є ПДВ  складовою ціни.

Так, статтею 638 Цивільного кодексу України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згод.

пов'язані статті