Статті

Одностороннє розірвання договору / договору про закупівлю в публічних закупівлях

0
98

Укладаючи договір замовник звісно зацікавлений працювати по такому договору до його повного та належного виконання. Але, на практиці виникає чимало ситуацій, при яких сторонам договору, зокрема замовнику потрібно розірвати договір без згоди іншої сторони такого договору, тобто в односторонньому порядку. Тож в статті розберемо, які умови слід врахувати замовникам, щоб мати можливість розірвати договір в односторонньому порядку.

Підстави розірвання договору / договору про закупівлю

Стаття 626 Цивільного кодексу України визначає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Розриваючи договір / договір про закупівлю замовник повинен керуватися нормами Цивільного кодексу України та враховувати умови свого договору.

Підстави розірвання договору визначає стаття 651 ЦКУ в якій йдеться, що розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не передбачене договором або законом. Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Отож, з огляду на дані законодавчі норми розірвання договору / договору про закупівлю  може здійснюватися в наступних випадках:

  • за згодою сторін;
  • за рішенням суду;
  • у випадку односторонньої відмови від договору, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом.

Законодавчі підстави одностороннього розірвання договору / договору про закупівлю

Відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з частиною 3 статті 651 ЦКУ у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Верховний Суд у постанові від 07.03.2023 у справі № 909/1199/21, аналізуючи статті 214, 525, 611, 651 ЦК України, зазначив, що розірвання договору в односторонньому порядку (розірвання договору на вимогу однієї із сторін) - це можливість однієї зі сторін припинити дію договору в разі порушення іншою стороною договору та в інших випадках, встановлених договором або законом. Заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді.

Розірвати договір про закупівлю в односторонньому порядку сторони можуть виключно у випадку, коли така умова передбачена законом, наприклад, така умова може бути передбачена спеціальними нормами щодо певних видів договорів або умову про одностороннє розірвання сторони передбачили в договорі про закупівлю. Відповідно у всіх інших випадках одностороннє розірвання договору про закупівлю не є правомірним.

В якій формі повідомити сторону про розірвання договору / договору про закупівлю?

Стаття 654 ЦКУ визначає, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно розривати договір / договір про закупівлю замовник та / або постачальник товару / надавач послуг / виконавець робіт також повинні в письмовій формі. При цьому, законодавство не містить вимог до такого оповіщення, тому замовник має керуватися умовами договору / договору про закупівлю. 

Наприклад умовами договору визначено: «замовник має право достроково, в односторонньому порядку, розірвати цей Договір у разі невиконання та / або неналежного виконання зобов’язань Постачальником, шляхом направлення письмового повідомлення про це Постачальнику».

Наведеними умовами договору про закупівлю визначено:

  • підставу для розірвання договору про закупівлю - невиконання та / або неналежного виконання зобов’язань постачальником, тобто замовник не може безпідставно прийняти рішення про одностороннє розірвання такого договору, він має довести, що постачальник не виконав або неналежно виконав свої зобов’язання;
  • спосіб повідомлення – направлення письмового повідомлення постачальнику, тобто замовник має оформити повідомлення про розірвання договору про закупівлю у письмовій формі та направити його постачальнику. Варто зазначити, що наведеними вище умовами не визначено з якого моменту договір про закупівлю буде вважатися розірваним, тому замовник має про це зазначити у самому повідомленні.

Коли договір / договір про закупівлю вважається розірваним при односторонньому розірванню?

Законодавство не визначає з якого моменту договір вважається розірваним при односторонньому розірванні, як до прикладу, при розірванні договору за рішенням суду, де чітко визначено - якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Однак в даному випадку можна звернутися до положень ЦКУ, зокрема до спеціальної норми, яка визначена статтею 782 та яка регламентує право наймодавця відмовитися від договору найму. Зокрема, в даній нормі визначено, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за найм речі протягом трьох місяців підряд.

У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору. 

З огляду на дану норму, можна її за аналогією права застосувати до будь-якого договору, і вважати, що отримання контрагентом повідомлення про одностороннє розірвання договору є моментом розірвання договору.

Проте, для уникнення суперечностей при розірванні договору про закупівлю доцільніше момент розірвання договору визначити в самому повідомленні. 

Чи є потреба укладати додаткову угоду при односторонньому розірвання договору / договору про закупівлю? 

При односторонньому розірванні договору / договору про закупівлю укладати додаткову угоду не потрібно, оскільки одностороннє розірвання договору є саме одностороннім правочином, а не домовленістю сторін договору.

Умови, які варто передбачити в договорі / договорі про закупівлю для можливості одностороннього розірвання

Частиною 3 статті 651 ЦКУ передбачено, що договір може вважатися розірваний або зміненим у випадку односторонньої відмови від виконання умов договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом. Це означає, що для того, щоб сторони могли скористуватися нормою вищезазначеної статті ЦКУ, а саме в односторонньому порядку розірвати договір про закупівлю, то попередньо в цьому договорі про закупівлю має бути визначено таку можливість

На перший погляд здається, що наявність мінімальних умов буде достатньою для можливості одностороннього розірвання договору / договору про закупівлю. Але рекомендуємо замовнику в проєкті договору / договору про закупівлю конкретизувати умови, при яких замовник може розірвати договір без згоди іншої сторони.

До прикладу, у разі закупівлі товару замовник прагне отримати якісний предмет закупівлі, що вимагає підтвердити відповідними документами, тоді варто зазначити умови: Постачальник зобов’язаний поставляти Товари разом з усією відповідною документацією (серед іншого, але не обмежуючись: засвідчені печаткою Постачальника сертифікати якості та/або сертифікати відповідності та/або висновки санітарно-гігієнічної експертизи та інструкції з використання та гарантійні талони та документи, що посвідчують якість і безпеку товару та копії ліцензій, за умови поставки товарів виробництво або розповсюдження яких ліцензується, документи з інформацією для споживача у відповідності з вимогами чинних нормативних документів і законодавства України тощо).  Зазначені документи мають містити всю необхідну інформацію, передбачену чинним законодавством України.

Усі документи, зазначені у пункті цього Договору, мають бути складені українською мовою та оформлені належним чином відповідно до умов цього Договору та чинного законодавства України

У випадку відсутності таких документів, надання недостовірних чи неналежним чином оформлених документів (відсутній переклад українською мовою, текст документу нерозбірливий, затертий тощо), Постачальник зобов’язаний надати достовірну документацію оформлену належним чином. У випадку неможливості виконати умови цього пункту Замовник має право розірвати цей Договір в односторонньому порядку та не приймати Товар (відмовитись від підписання видаткової накладної).

Замовник має право достроково, в односторонньому порядку, розірвати цей Договір у разі невиконання та/або неналежного виконання зобов’язань Постачальником, шляхом направлення письмового повідомлення про це Постачальнику.”

Як звітувати про виконання договору про закупівлю при односторонньому розірванні?

Абзац 1 пункту 4 Особливостей передбачає, що у разі виконання сторонами договору про закупівлю, укладеного відповідно до пункту 10 цих особливостей, або закінчення строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами, або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю у строки, визначені пунктом 12 частини першої статті 10 Закону. 

При односторонньому розірванні договору замовнику важливо визначити момент початку відліку 20 робочих днів для публікації звіту про виконання договору про закупівлю. Визначаючи початок перебігу строку потрібно звернутися до статті 253 Цивільного кодексу України, яка визначає, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. 

Тому відраховувати початок такого строку замовник повинен з наступного дня після настання події.  

Якщо при односторонньому розірванні договору / договору про закупівлю в повідомленні про розірвання одна із сторін договору передбачила, що договір вважається розірваним з конкретної дати, тоді починати відлік для обчислення строку для звітування про виконання договору про закупівлю після його розірвання замовник повинен з наступного дня від зазначеної в повідомленні дати (а не дати такого повідомлення, якщо дати не співпадають). При цьому, якщо в повідомленні про одностороннє розірвання договору / договору про закупівлю не передбачено момент розірвання договору, тоді відлік для звітування про виконання договору про закупівлю в такому випадку потрібно з наступного дня за днем, яким складено повідомлення.

Особливості розірвання договорів та алгоритм дій замовника залежно від ситуації можна також віднайти у статті Розірвання договору: що це та як реалізувати.

#договір про закупівлю#звітування у закупівлях#розірвання договору

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard