Додатково виділенні кошти: чи може замовник вважати таку закупівлю як «новий предмет» та підставою для укладання «прямого» договору
Непоодиноким є випадок коли замовнику протягом року виділяють додаткові кошти на придбання товару, робіт чи послуги, а в кінці року така практика трапляється значно частіше. Як правило, замовники керуючись рекомендаціями, які наведені Мінекономікою у листі щодо планування № 3304-04/54160-06 від 03.09.2020 (далі – Лист щодо планування) розцінюють додатково виділенні кошти як «новий предмет» і якщо вартість такого предмету закупівлі не перевищує вартісні межі, які встановлені у пункті 11 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) таку закупівлю здійснюють шляхом укладання «прямого» договору. При цьому, враховуючи положення Особливостей така закупівля не у всіх випадках може бути правомірною та відповідати положенням Закону з урахуванням Особливостей.
Тому, у даній статті нагадаємо умови щодо визначення «яка закупівля може вважатися новим предметом закупівлі» та розберемося за прикладами, коли додатково виділенні кошти можна розцінювати «як новий предмет»/ «додаткова потреба» враховуючи вимоги Особливостей.
Що визначають Особливості «як новий предмет закупівлі»
Розпочнемо із положень пункту 14 Особливостей, яким встановлено, що закупівля відповідно до цих особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або у разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон).
Абзацом 3 пункту 15 Особливостей визначено, що якщо у замовника виникла додаткова потреба (яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі) у здійсненні закупівлі за предметом закупівлі, закупівля за яким ним вже була здійснена у поточному році, очікувана вартість такого предмета закупівлі не додається до очікуваної вартості тотожного предмета закупівлі (тотожних предметів закупівель), закупівля яких була здійснена; замовник обирає вид закупівлі такого предмета закупівлі з урахуванням вартісних меж, визначених Особливостями.
пов'язані статті
08 груд.
Закупівля послуг страхування: на що варто звернути увагу08 груд.
Практика ДАСУ щодо моніторингу «прямих» договорів про закупівлю, укладених з певним виключним суб’єктом господарювання05 груд.
Алгоритм закупівлі природного газу на 2024 рік04 груд.
Чи зобов’язаний замовник зазначати інформацію про найбільш детальний код ДК номенклатурної позиції під час закупівлі послуг з поточного ремонту?04 груд.
Особливості закупівлі теплопостачання на 2024 рік: як визначити обсяги та очікувану вартість