Чи повинен замовник зазначити в оголошенні про проведення відкритих торгів інформацію про забезпечення виконання договору про закупівлю
Процес оголошення відкритих торгів в замовників супроводжується достатньо великою кількість питань, тому в цьому матеріалі розглянемо одне з таких питань, якщо замовник планує встановити вимогу у тендерній документації щодо забезпечення виконання договору про закупівлю чи повинен він зазначити інформацію про забезпечення виконання договору про закупівлю в оголошенні про проведення відкритих торгів.
Нормативно-правове регулювання зазначення інформації про забезпечення виконання договору про закупівлю
Забезпечення виконання договору про закупівлю - надання забезпечення виконання зобов’язань учасником перед замовником за договором про закупівлю (пункт 9 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон)).
Пункт 3 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) встановлює, що замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей (пункт 28 Особливостей).
визначає, що у тендерній документації зазначаються такі відомості:
Частина 2 статті 22 Закону
16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);
Оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити інформацію, визначену частиною другою статті 21 Закону з урахуванням цих особливостей (пункт 26 Особливостей).
Проаналізуємо чи повинно містити оголошення про проведення відкритих торгів інформацію про забезпечення виконання договору про закупівлю.
Згідно частини 2 статті 21 Закону оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити наступну інформацію:
- найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
- назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
- кількість та місце поставки товарів, обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;
- очікувана вартість предмета закупівлі;
- строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
- кінцевий строк подання тендерних пропозицій;
- умови оплати;
- мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції;
- розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
- дата та час розкриття тендерних пропозицій, якщо оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону;
- розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі або в грошових одиницях;
- математична формула для розрахунку приведеної ціни (у разі її застосування).
В оголошенні про проведення відкритих торгів може зазначатися інша інформація.
Аналізуючи вище розглянуті норми варто відзначити, що у випадку, якщо замовник планує вимагати надання забезпечення виконання договору про закупівлю він зобов’язаний зазначити в тендерній документації розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю. Щодо обов’язку зазначення інформації про забезпечення виконання договору про закупівлю в оголошенні про проведення відкритих торгів, то такий обов’язок відсутній. Відповідно, якщо замовник не зазначить інформацію про забезпечення виконання договору про закупівлю в оголошенні про проведення відкритих торгів, то це не може вважатися порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Реалізація в електронній системі закупівель
Як бачимо нормами законодавства не передбачено зазначення інформації про забезпечення виконання договору про закупівлю в оголошенні про проведення відкритих торгів, але під час оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів замовник побачить, що в електронній системі закупівель реалізоване відповідне електронне поле для заповнення інформації про забезпечення виконання договору про закупівлю:
Тому враховуючи, що частина 2 статті 21 Закону дозволяє зазначити іншу інформацію в оголошенні про проведення відкритих торгів, тому при встановленні вимоги щодо надання забезпечення виконання договору про закупівлю в тендерній документації замовник може заповнити реалізоване електронне поле в електронній системі закупівель відповідною інформацією про забезпечення виконання договору про закупівлю.
Підсумки
Якщо замовник планує вимагати надання забезпечення виконання договору про закупівлю, то згідно пункту 16 частини 2 статті 22 Закону замовник зобов’язаний зазначити в тендерній документації розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю. В свою чергу згідно частини 2 статті 21 Закону замовник не зобов’язаний зазначати інформацію про забезпечення виконання договору про закупівлю в оголошенні про проведення відкритих торгів. Але враховуючи реалізацію в електронній системі закупівель електронного поля для зазначення інформації про забезпечення виконання договору про закупівлю та те що, частина 2 статті 21 Закону дозволяє зазначити іншу інформацію в оголошенні про проведення відкритих торгів замовник може заповнити реалізоване електронне поле відповідною інформацією про забезпечення виконання договору про закупівлю.
пов'язані статті
09 груд.
Продовження строку дії договору про закупівлю до 20 %: аналіз умов застосування підстави06 груд.
Чи можуть сторони договору про закупівлю продовжити його дію на 20 %, якщо така підстава не передбачена умовами договору05 груд.
Як використати кошти, що залишились в кінці року04 груд.
Використання субвенцій для закупівлі послуг з харчування учнів 1-4 класів. Які зміни необхідно внести в раніше укладений договір на харчування дітей04 груд.
Учасник / переможець торгів не виконує вимоги замовника щодо документального підтвердження аналізу цін на матеріальні ресурси або вважає їх такими, що не передбачені законодавством