Статті

Чи обов’язково оформлювати додаткову угоду у разі змін умов договору та договору про закупівлю

0
123

Зміни в будь-який договір можуть вноситися за згодою сторін. Якщо ж говорити про оформлення змін, то не завжди замовник розуміє чим обумовлений обов'язок укладення додаткової угоди. Така проблематика найчастіше спостерігається у допорогових закупівлях та при зміні не істотних умов договору про закупівлю. Проте є випадки, коли постачальники пропонують вносити зміни навіть до істотних умов до договору про закупівлю шляхом відповідного повідомлення або на підставі акту, але без укладення додаткової угоди. В чому ризик таких дій розберемо далі.

Що таке договір та зміни до договору

Стаття 626 Цивільного кодексу України визначає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. 

Згідно статті 638 ЦКУ договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. 

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. 

Отож, у відповідності до наведених норм вбачається, що договором є домовленість двох або більше сторін, яка спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. 

Згідно зі статтею 654 ЦКУ зміна договору здійснюється в тій самій формі, що й сам договір, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Верховний Суд України у постанові від 31.05.21 у справі № 917/265/18 вказав, що додаткова угода до договору — це правочин, що вносить зміни до вже існуючого договору. І саме до додаткової угоди можуть застосовуватись вимоги статті 654 ЦКУ. 

Якщо договір укладено у письмовій формі за згодою сторін відповідно укладатися додаткова угода повинна в тій самій формі, що й договір, який змінюється, зокрема в письмовій формі. Припис, який випливає із норми статті 654 ЦКУ поширюється і на допороговий договір, і на договір про закупівлю незалежно від підстави для зміни істотних чи не істотних умов договору.

Крім того, законодавство з публічних закупівель містить спеціальні норми щодо договору про закупівлю, порядку внесення змін до його істотних умов та оприлюднення таких змін, які тільки підтверджують необхідність укладення ДУ.

Особливості укладення договорів та внесення змін договору / договору про закупівлю згідно закупівельного законодавства 

Згідно абзацу 1 пункту 17 Особливостей договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п’ятої, сьомої - дев’ятої статті 41 Закону, та цих особливостей.

Водночас вносити зміни до договору про закупівлю сторони договору можуть виключно у відповідності до пункту 19 Особливостей, який передбачає можливі випадки внесення змін до істотних умов договору. 

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених цим пунктом, замовник обов’язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей (абзац одинадцятий пункту 19 Особливостей).

Частина 1 статті 10 Закону визначає, що замовник оприлюднює відповідну інформацію в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом, тобто у порядку визначеному Порядком розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082.

Тож, замовник має враховувати вимоги пункту 15 Порядку №1082, а саме: договір про закупівлю, додатки до договору про закупівлю, зміни до договору про закупівлю розміщуються замовником в електронній системі закупівель у форматі PDF.

Зміна істотних умов договору про закупівлю можлива лише у випадках, передбачених пунктом 19 Особливостей. Натомість при внесенні змін до істотних умов договору, який не є договором про закупівлю, а також при внесенні змін до не істотних умов договору про закупівлю сторонам договору необхідно керуватися нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, а також умовами самого договору.  Оформлювати будь-які зміни до договору чи договору про закупівлю сторони повинні у тій формі, що й укладався такий договір - у письмовій формі шляхом укладення додаткової угоди. ДУ потребує оприлюднення лише у разі зміни істотних умов договору про закупівлю.

Крім того, варто аналізувати умови свого договору чи договору про закупівлю. Так, умову щодо оформлення будь-яких змін  шляхом укладення додаткової угоди переважно містять всі договори та договори про закупівлю.

Також, варто попрацювати над підготовкою проекту договору про закупівлю та в разі відсутності додати наступну умову: Додатки, доповнення та зміни даного Договору здійснюються шляхом укладення додаткових угод, які мають бути підписані обома Сторонами та є невід’ємними частинами цього Договору”.

Що повинна містити додаткова угода

Єдиного загального шаблону, за якими укладається додаткова угода законодавчо не визначено та все залежить від конкретних умов договору / договору про закупівлю. Тож, у разі необхідності внести зміни до договору / договору про закупівлю сторони в ДУ повинні відобразити умови такого договору, які зазнали змін із посиланням на конкретні пункти договору, норми законодавства (наприклад, підставу із пункту 19 Особливостей або ж норму ЦКУ), які передбачають такі зміни. 

На платформі запропоновані приклади  договорів та додаткових угод, що знадобляться для проведення різних видів закупівель за посиланням 

#договір про закупівлю#додаткова угода#зміни до договору

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard