Статті

Чи можна завантажувати документи переможця в день оприлюднення повідомлення про намір?

3
666

Після прийняття замовником рішення про обрання переможця відкритих торгів, такий переможець має підтвердити відсутність підстав визначених у пункті 47 Особливостей в порядку визначеному таким пунктом.

Абзац 15 пункту 47 Особливостей передбачає, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 цього пункту. 

При цьому, замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України “Про доступ до публічної інформації” та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

З огляду на наведені норми видається, що переможці повинні оприлюднювати в електронній системі закупівель документи, які підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 Особливостей, тобто цей обов'язок покладено  саме на переможця. 

Разом з тим, обов'язок вже замовника відхилити переможця, який не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей згідно із абзацом 3 підпункту 3 пункту 44 Особливостей.

Тобто, читаючи дану підставу потрібно звернути увагу на всі складові цієї підстави, а саме:

  • переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації;
  • документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктом 47 цих особливостей.

Що таке спосіб?

Визначення наведене у Академічному тлумачному словнику української мови говорить, що «спосіб» - певна дія, прийом або система прийомів, яка дає можливість зробити, здійснити що-небудь, досягти чогось. 

З одного боку, спосіб подання документів переможцем чітко визначений Особливостями як «надання замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документів».

Але, замовник у тендерній документації окрім способу подання переможцем процедури закупівлі документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктом 47 Особливостей, може зазначити й окремі вимоги до них,  які  має виконати переможець процедури закупівлі.

Так, у переможця процедури закупівлі виникає обов’язок виконати вимоги, які встановленні законодавцем щодо строків (чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю) та способу подання документів та вимог, які встановленні у тендерній документації замовником до документів, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей.

Коли починати відлік строків “з дати”?

Важливою умовою правильного обчислення строків є визначення дня початку перебігу строку. Аналізуючи норми Особливостей, розуміємо, що відраховувати строки замовник та учасник / переможець повинні або «з дня», або  «з дати». 

До прикладу,

Замовник повинен протягом трьох днів з дня їх оприлюднення надати відповідь на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель (пункт 54 Особливостей)

З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника до органу оскарження договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через п’ять днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю (49 Особливостей).

Правила обчислення початку перебігу строку регулюються статтею 253 ЦКУ, в якій визначено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Отож, з огляду на дану норму, обчислювати початок перебігу строку у випадку, зазначення початку перебігу з дня слід починати з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. 

Статтею 253 ЦКУ не визначено яким чином визначати початок перебігу строку у разі, зазначення початку перебігу строку «з дати», як до прикладу, визначено у пункті 47 Особливостей, де зазначено, що переможець у строк, що не перевищує 4 дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю повинен завантажити документи, що підтверджують відсутність підстав про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах. За таких умов варто звернутися до позиції суду.

Витяг із Постанови Північного апеляційного господарського суду по справі № 920/1434/21 від 21.02.2023: характеризуючи правовідносини, що виникають при здійсненні публічних закупівель, слід виходити з того, що Закон є спеціальним нормативним актом…

І в тому випадку, коли існує розбіжність між нормами цих актів, перевагу слід віддати саме Закону як спеціальному нормативному акті у сфері регулювання проведення публічних закупівель.

Крім того, розгляд питання обчислення строків у процесі публічних закупівель слід здійснювати через призму статті 1 ЦКУ, якою встановлено, що цивільне законодавство регулює особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовують, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на те, що Закон є спеціальним нормативним актом у сфері публічних закупівель, який містить норми, що регулюють вчинення дій учасниками відповідно до визначених строків, їх обчислення здійснюють насамперед відповідно до цього Закону, а застосування норм ЦК України та іншого законодавства України не повинно йому суперечити.

Говорячи про можливість завантажувати документи переможця вже в день оприлюднення повідомлення про намір не застосовуємо норму статті 253 ЦКУ, яка визначає, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок, адже вона суперечить положенням спеціального законодавства.

Відповідно, якщо замовник 31 липня  оприлюднив повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, переможець має 4 дні для надання замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документів, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей, а це-  31 липня, 01 серпня, 02 серпня, 03 серпня. 

Задля уникнення суперечливого трактування законодавства між замовником та учасником / переможцем рекомендуєм в умовах тендерної документації передбачати 

“При визначенні у законодавстві з публічних закупівель та / або в умовах тендерної документації початок перебігу строку «з дати», перебіг такого строку починається з дати відповідної події у розумінні цієї тендерної документації. До прикладу:«першим днем початку перебігу строку, який визначений для надання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та який не повинен перевищувати 4 дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю є дата оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.”

Вимога про надання переможцем документів у строк, що не перевищує 4 дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, визначена спеціальним законодавством, тобто Особливостями, відповідно в такому випадку потрібно керуватися саме нормами Особливостей, які чітко визначають початок перебігу строку – дату оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
#відкриті торги#переможець закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard