Статті

Чи можна визначати строки у банківських днях   

1
153

Під час здійснення публічних закупівель особливо часто замовники застосовують в договорах, при визначенні строків, банківські дні. Тому у цьому матеріалі з’ясуємом чи можна на сьогоднішній день визначати строки у банківських днях, у зв’язку з прийняттям Постанови правління Національного банку України «Про запровадження міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України» №93 від 16.09.2021 (далі - Постанова № 93). 

Нормативно-правове регулювання 

Інструкція про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті затвердженою постановою Правління Національного банку України №320 від 16.08.2006 (далі - Інструкція №320), яка втратила чинність 01.04.2023, містила термін банківський день: 

  • банківський день у системі електронних платежів Національного банку (далі - банківський день) - позначений календарною датою проміжок часу, протягом якого виконуються технологічні операції, пов'язані з проведенням міжбанківських платіжних інструкцій через систему електронних платежів Національного банку (далі - СЕП), за умови, що підсумки розрахунків за цими документами відображаються на рахунках учасників СЕП у Національному банку на ту саму дату. Банківський день може включати два і більше календарних днів, якщо міжбанківські платіжні операції через СЕП здійснюються у вихідні, святкові та неробочі дні, що передують даті цього банківського дня. Підсумки розрахунків за міжбанківськими платіжними інструкціями, проведеними через СЕП у вихідні, святкові та неробочі дні, відображаються на рахунках учасників СЕП у Національному банку в перший робочий (операційний) день після вихідних, святкових та неробочих днів. 

Згідно Постанови № 93 відповідно  до статей 7, 15, 41, 56 Закону України "Про Національний банк України" та з метою розвитку і модернізації платіжної інфраструктури України в системі електронних платежів Національного банку України шляхом запровадження міжнародного стандарту ISO 20022-1:2013 "Фінансові послуги -Універсальна схема повідомлень фінансової індустрії", що був прийнятий міжнародною організацією зі стандартизації, Правління Національного банку України постановляє: 

  1. Національний банк України з 01.04.2023 запроваджує систему електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП) нового покоління - СЕП-4.0 та не використовує діюче покоління СЕП - СЕП-3.3 для виконання міжбанківських платіжних операцій. 
  2. Банки України, Державна казначейська служба України, Національний депозитарій України з 01.04.2023  виконують міжбанківські платіжні операції через СЕП-4.0, у якій забезпечено можливість цілодобового режиму роботи 24/7 без зупинення роботи СЕП із виконання міжбанківських платіжних операцій. 

Відповідно з запровадженням нового покоління СЕП на заміну Інструкції № 320 була розроблена Інструкція про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від № 16  від 03.03.2023, яка не містить терміну «банківський день». В свою чергу Закон України “Про платіжні послуги” (далі – Закон) також не містить терміну «банківський день». 

Таким чином з 01.04.2023 міжбанківські платіжні операції можливо здійснювати в цілодобовому режимі роботи 24/7, тобто в будь-який час. І відповідно можна вважати, що з 01.04.2023 поняття «банківський день» зупинило своє існування. Зазначене підтверджується судовою практикою, яку й розглянемо далі. 

Позиція суду 

Проаналізувавши судові рішення можемо відзначити, що суди з 01.04.2023 ототожнюють “банківські” дні з “календарними”.  

Далі розглянемо практику Органу оскарження щодо застосування замовниками “банківських” днів під час проведення закупівель. 

Практика Органу оскарження 

Як видно із перших трьох прикладів - випадки оскарження учасниками визначення замовником строків в банківських днях у проєкті договору про заупівлю є непоодинокими. В розглянутих рішеннях позиція Органу оскарження така: встановлення замовником строків в «банківських днях» не узгоджується з вимогами законодавства. В свою чергу в рішеннях Орган оскарження посилався на Постанову № 93. 

Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App

В останній із приведених скарг учасником оскаржувалося зазначення замовником в тендерній документації в банківських днях строку, протягом якого тендерна пропозиція є дійсною. Орган оскарження прийняв рішення, що умови тендерної документації  в частині "банківських днів" не узгоджуються з вимогами законодавства. Варто зауважити, що згідно пункту 28 Особливостей  тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Згідно пункту 11 частини 2 статті 22 Закону визначає, що у тендерній документації зазначається строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Відповідно рекомендуємо замовникам зазначати в тендерній документації строк, протягом якого тендерні пропозиції є дійсними таким чином: 

Тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій.  

Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку, який у разі необхідності може бути продовжений. 

До закінчення зазначеного строку замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі має право: 

  • відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції; 
  • погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції. 

У разі необхідності учасник процедури закупівлі має право з власної ініціативи продовжити строк дії своєї тендерної пропозиції, повідомивши про це замовникові через електронну систему закупівель. 

Підсумки 

У зв’язку з прийняттям Постанови №93 з 01.04.2023 міжбанківські платіжні операції можливо здійснювати в цілодобовому режимі роботи 24/7, тобто в будь-який час. Відповідно  термін «банківський день» скасовано з 01.04.2023. 

Тому замовникам не варто визначати строки, зокрема у проєкті договору про закупівлю під час здійснення публічних закупівель в «банківських днях» для узгодження з вимогами законодавства. В свою чергу замовник може використовувати календарні або робочі дні для визначення строків в залежності від потреби замовника. 

#договір про закупівлю#практика оскарження#строки у закупівлях#судова практика

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard