Під час здійснення публічних закупівель особливо часто замовники застосовують в договорах, при визначенні строків, банківські дні. Тому у цьому матеріалі з’ясуємом чи можна на сьогоднішній день визначати строки у банківських днях, у зв’язку з прийняттям Постанови правління Національного банку України «Про запровадження міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України» №93 від 16.09.2021 (далі - Постанова № 93).
Нормативно-правове регулювання
Інструкція про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті затвердженою постановою Правління Національного банку України №320 від 16.08.2006 (далі - Інструкція №320), яка втратила чинність 01.04.2023, містила термін банківський день:
банківський день у системі електронних платежів Національного банку (далі - банківський день) - позначений календарною датою проміжок часу, протягом якого виконуються технологічні операції, пов'язані з проведенням міжбанківських платіжних інструкцій через систему електронних платежів Національного банку (далі - СЕП), за умови, що підсумки розрахунків за цими документами відображаються на рахунках учасників СЕП у Національному банку на ту саму дату. Банківський день може включати два і більше календарних днів, якщо міжбанківські платіжні операції через СЕП здійснюються у вихідні, святкові та неробочі дні, що передують даті цього банківського дня. Підсумки розрахунків за міжбанківськими платіжними інструкціями, проведеними через СЕП у вихідні, святкові та неробочі дні, відображаються на рахунках учасників СЕП у Національному банку в перший робочий (операційний) день після вихідних, святкових та неробочих днів.
Згідно Постанови № 93 відповідно до статей 7, 15, 41, 56 Закону України "Про Національний банк України" та з метою розвитку і модернізації платіжної інфраструктури України в системі електронних платежів Національного банку України шляхом запровадження міжнародного стандарту ISO 20022-1:2013 "Фінансові послуги -Універсальна схема повідомлень фінансової індустрії", що був прийнятий міжнародною організацією зі стандартизації, Правління Національного банку України постановляє:
Національний банк України з 01.04.2023 запроваджує систему електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП) нового покоління - СЕП-4.0 та не використовує діюче покоління СЕП - СЕП-3.3 для виконання міжбанківських платіжних операцій.
Банки України, Державна казначейська служба України, Національний депозитарій України з 01.04.2023 виконують міжбанківські платіжні операції через СЕП-4.0, у якій забезпечено можливість цілодобового режиму роботи 24/7 без зупинення роботи СЕП із виконання міжбанківських платіжних операцій.
Відповідно з запровадженням нового покоління СЕП на заміну Інструкції № 320 була розроблена Інструкція про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від № 16 від 03.03.2023, яка не містить терміну «банківський день». В свою чергу Закон України “Про платіжні послуги” (далі – Закон) також не містить терміну «банківський день».
Таким чином з 01.04.2023 міжбанківські платіжні операції можливо здійснювати в цілодобовому режимі роботи 24/7, тобто в будь-який час. І відповідно можна вважати, що з 01.04.2023 поняття «банківський день» зупинило своє існування. Зазначене підтверджується судовою практикою, яку й розглянемо далі.
Позиція суду
Позиція суду: При цьому, суд враховує, що пунктом 2 постанови Правління НБУ «Про запровадження міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України» від 16.09.2021 № 93 встановлено, що банки України, Державна казначейська служба України, Національний депозитарій України з 01.04.2023 виконують міжбанківські платіжні операції через СЕП-4.0, у якій забезпечено можливість цілодобового режиму роботи 24/7 без зупинення роботи СЕП із виконання міжбанківських платіжних операцій. Таким чином, з 01.04.2023 скасовано поняття «банківський день».
Позиція суду: Суд зазначає, що Правлінням НБУ прийнято постанову від 16.09.2021 № 93 «Про запровадження міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України», згідно з якою в рамках реалізації проєкту Національного банку України «Розвиток платіжної інфраструктури України» з 01.04.2023 запроваджується у платіжній інфраструктурі України міжнародний стандарт ISO 20022.
Тобто з 01.04.2023 НБУ запустив нову версію СЕП-4, завдяки якій послуги доступні 24 години на добу 7 днів на тиждень. Отже, виконання міжбанківських платіжних операцій відбувається цілодобово.
Банки України, Державна казначейська служба України, Національний депозитарій України з 01.04.2023 виконують міжбанківські платіжні операції через СЕП-4.0, у якій забезпечено можливість цілодобового режиму роботи 24/7 без зупинення роботи СЕП із виконання міжбанківських платіжних операцій. Тому поняття «банківський день» з 01.04.2023 є неактуальним. Отже, використання поняття «банківський день», визначається як календарний день.
Позиція суду: Судом враховується, що відповідно до постанови Національного банку України від 16.09.2021 року №93 «Про запровадження міжнародного стандарту КО 20022 у платіжній інфраструктурі України» Національний банк України з 01.04.2023 запроваджує систему електронних платежів Національного банку України (далі — СЕП) нового покоління — СЕП-4.0 та не використовує діюче покоління СЕП — СЕП-3.3 для виконання міжбанківських платіжних операцій; банки України, Державна казначейська служба України, Національний депозитарій України з 01 квітня 2023 року виконують міжбанківські платіжні операції через СЕП-4.0, у якій забезпечено можливість цілодобового режиму роботи 24/7 без зупинення роботи СЕП із виконання міжбанківських платіжних операцій. Отже, з 01.04.2023 «банківський день» в Україні фактично був прирівняний до «календарного дня», оскільки банківські операції проводяться цілодобово.
Проаналізувавши судові рішення можемо відзначити, що суди з 01.04.2023 ототожнюють “банківські” дні з “календарними”.
Далі розглянемо практику Органу оскарження щодо застосування замовниками “банківських” днів під час проведення закупівель.
Позиція скаржника: Скаржник зазначає, згідно з додатком 4 Документації:
4.1. У разі здійснення розрахунків за надані Послуги із розрахункового рахунку Замовник оплачує надані Послуги шляхом переказу коштів на розрахунковий рахунок
Виконавця, зазначений в Розділі 13 даного Договору, протягом 30 (тридцяти) банківських днів на підставі підписаного заключного акту за результатами періодичного медичного огляду працівників.
4.3. У разі здійснення розрахунків за надані Послуги із бюджетних коштів оплата здійснюється на підставі ст.49 Бюджетного кодексу України на умовах відстрочки платежу на термін до 30 календарних днів. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за надані послуги здійснюється на протязі 5-ти (п’яти) банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок. Коригування суми Договору та розподілу бюджетних коштів Замовника здійснюється додатковими угодами залежно від фінансування, які оформлюються належним чином та підписуються кожною Стороною і є невід’ємними частинами Договору.
5.2. Замовник має право:
5.2.1. Достроково розірвати Договір у разі невиконання зобов’язань Виконавцем, повідомивши письмово про це Виконавця у строк, що не перевищує п’яти банківських днів.
Статтями 251 та 252 Цивільного кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами.
Строки визначені днями також можна розділити за типом на календарні та робочі дні. Скаржник зазначає, що пунктом 2 Постанови Правління Національного банку України «Про запровадження міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України» від 16.09.2021 № 93 (далі – Постанова 93) встановлено, що банки України, Державна казначейська служба України, Національний депозитарій України з 01 квітня 2023 року виконують міжбанківські платіжні операції через СЕП-4.0, у якій забезпечено можливість цілодобового режиму роботи 24/7 без зупинення роботи СЕП із виконання міжбанківських платіжних операцій.
Умовно Постановою 93 було скасовано визначення строків у банківських днях.
Тим самим умови додатку 4 Документації в частині визначення строків у банківських днях не узгоджуються з вимогами чинного законодавства України.
Замовник не надав пояснення по суті вищенаведеного питання.
Позиція Органу оскарження: Постановою Правління Національного банку України «Про запровадження міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України» від 16.09.2021 № 93 передбачено, зокрема:
Відповідно до статей 7, 15, 41, 56 Закону України «Про Національний банк України» та з метою розвитку і модернізації платіжної інфраструктури України в системі електронних платежів Національного банку України шляхом запровадження міжнародного стандарту ISO 20022-1:2013 «Фінансові послуги -Універсальна схема повідомлень фінансової індустрії», що був прийнятий міжнародною організацією зі стандартизації, Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
Національний банк України з 01 квітня 2023 року запроваджує систему електронних платежів Національного банку України (далі — СЕП) нового покоління — СЕП4.0 та не використовує діюче покоління СЕП — СЕП-3.3 для виконання міжбанківських платіжних операцій.
Банки України, Державна казначейська служба України, Національний депозитарій України з 01 квітня 2023 року виконують міжбанківські платіжні операції через СЕП-4.0, у якій забезпечено можливість цілодобового режиму роботи 24/7 без зупинення роботи СЕП із виконання міжбанківських платіжних операцій.
Наведені вище умови Документації в частині «банківських днів» не узгоджуються з вимогами законодавства в цій частині. Враховуючи вище викладене, Замовник повинен усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до Документації в цій частині.
Позиція скаржника: Скаржник зазначає, що Замовником у пункті 4.2. розділу 4 «Порядок здійснення оплати» додатку 3 до тендерної документації передбачено:
«Замовник зобов’язується прийняти і своєчасно надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, документи для проведення оплати за поставлений Товар згідно видаткової накладної по факту поставки товару на умовах відтермінування платежу 15 календарних днів. У разі затримки бюджетного фінансування оплата проводиться протягом 15 банківських днів з дати надходження коштів на розрахункові рахунки Замовника. Всі виплати по цьому Договору здійснюються після отримання Замовником відповідних бюджетних призначень у порядку визначеному ст. 49, ст. 51 Бюджетного кодексу України».
Крім того, згідно з пунктом 5.8. Розділу 4 «Порядок здійснення оплати» Додатку 3 до тендерної документації передбачено:
«При виникненні претензій по кількості/комплектності чи якості Товару, що трапилися з вини Постачальника, останній повинен здійснити додаткову поставку або заміну неякісного Товару протягом 3 банківських днів з дати отримання претензій від Замовника».
Тобто в Документації передбачено строк відтермінування оплати за поставлений товар та термін на здійснення додаткової поставки, що обчислюється у банківських днях.
Вказані умови не узгоджуються з вимогами законодавства в частині визначення фінансових операцій. Скаржник, посилаючись на положення Закону «Про платіжні послуги» та Постанови Правління Національного Банку України від 16.09.2021 № 93 «Про запровадження міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України» зазначає, що з 1 квітня 2023 в Україні більше не існує такого поняття «банківський день».
Отже, умови договору щодо відтермінування строків оплати в банківських днях не узгоджуються з вимогами законодавства.
Замовник із зазначеного питання не надав пояснень.
Позиція Органу оскарження:положення Документації в частині банківських днів, не узгоджуються з вимогами законодавства в цій частині.
Позиція скаржника: Скаржник зазначає, що відповідно до додатку 4 до тендерної документації визначені умови оплати, згідно з якими: «Оплата товару здійснюється Покупцем в національній валюті України в безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника протягом 10 банківських днів після отримання товару».
Законом України «Про платіжні послуги» створено умови для переходу української платіжної інфраструктури на міжнародний стандарт обміну платіжними повідомленнями ISO 20022, який є основою функціонування європейських платіжних систем. На виконання вимог Закону № 1591-IX Правління НБУ прийняло постанову від 16.09.2021 № 93 «Про запровадження міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України» (як доказ постанова додається), згідно з якою в рамках реалізації проекту Національного банку України «Розвиток платіжної інфраструктури України» з 1 квітня 2023 запроваджується у платіжній інфраструктурі України міжнародний стандарт ISO 20022.
З 1 квітня в Україні більше не існує поняття «банківський день». З 01.04.2023 система переказів функціонує на базі міжнародного стандарту ISO 20022, що означає – здійснювати міжбанківські платіжні операції можна в будь-який час, не чекаючи ранку чи закінчення вихідних. Раніше версія СЕП (Система електронних платежів) дозволяла надсилати банківські платежі виключно в межах банківського дня. Тобто якщо транзакція була здійснена ввечері, на рахунок кошти потрапляли лише наступного дня вранці. У випадку надсилання у вихідні чи святкові дні фінанси надходили в перший робочий день. Але з 1 квітня Нацбанк запустив нову версію СЕП-4, завдяки якій послуги доступні 24 години на добу 7 днів на тиждень. Отже виконання міжбанківських платіжних операції відбувається цілодобово. Станом на 1 квітня 2023 року учасниками Системи електронних платежів є 65 банків в тому числі Державна казначейська служба, в якій знаходяться розрахункові рахунки Замовника.
….
Отже, умови договору щодо строків оплати в банківських днях не узгоджуються з вимогами законодавства.
Замовник не надав пояснень по суті Скарги в цій частині.
Позиція Органу оскарження: положення Документації в частині банківських днів, не узгоджуються з вимогами законодавства в цій частині.
Позиція Скаржника: Скаржник зазначає, що в ч. 4 розділу 3 Документації зазначено:
«Строк, протягом якого тендерні пропозиції є дійсними — Пропозиції вважаються дійсними протягом 90 банківських днів з дати кінцевого строку подання Пропозицій».
До закінчення цього строку Замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії Пропозицій.
Учасник процедури закупівлі має право:
відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення Пропозиції;
погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним Пропозиції і наданого забезпечення Пропозиції (у разі якщо таке вимагалося).
У разі необхідності учасник процедури закупівлі має право з власної ініціативи продовжити строк дії своєї Пропозиції, повідомивши про це замовникові через електронну систему закупівель.
Скаржник зазначає, що йому незрозуміло, що Замовник вважає «банківським днем» і як рахувати такі дні.
Законом № 1591-IX «Про платіжні послуги» створено умови для переходу української платіжної інфраструктури на міжнародний стандарт обміну платіжними повідомленнями ISO 20022, який є основою функціонування європейських платіжних систем. На виконання вимог Закону № 1591-IX було прийнято Постанову Правління Національного Банку України від 16.09.2021 № 93 «Про запровадження міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України». З 1 квітня в Україні більше не існує такого поняття «банківський день».
З 01.04.2023 система переказів функціонує на базі міжнародного стандарту ISO 20022, що означає — здійснювати міжбанківські платіжні операції можна в будь-який час, не чекаючи ранку чи закінчення вихідних. Раніше версія СЕП (Система електронних платежів) дозволяла надсилати банківські платежі виключно в межах банківського дня.
Тобто якщо транзакція була здійснена ввечері, на рахунок кошти потрапляли лише наступного дня вранці. У випадку надсилання у вихідні чи святкові дні фінанси надходили в перший робочий день. Але з 1 квітня Національний банк України запустив нову версію СЕП-4, завдяки якій послуги доступні 24 години на добу 7 днів на тиждень.
Отже, виконання міжбанківських платіжних операції відбувається цілодобово.
Станом на 1 квітня 2023 учасниками Системи електронних платежів є 65 банків в тому числі Державна казначейська служба, в якій знаходяться розрахункові рахунки Замовника.
Скаржник вважає, що вищевказана умова не узгоджується з чинним законодавством та є такою, що порушує та обмежує права Скаржника, адже заважає чітко розрахувати строк дії Пропозиції.
Позиція органу оскарження: умови Документації в частині «банківських днів» не узгоджуються з вимогами законодавства в цій частині.
Як видно із перших трьох прикладів - випадки оскарження учасниками визначення замовником строків в банківських днях у проєкті договору про заупівлю є непоодинокими. В розглянутих рішеннях позиція Органу оскарження така: встановлення замовником строків в «банківських днях» не узгоджується з вимогами законодавства. В свою чергу в рішеннях Орган оскарження посилався на Постанову № 93.
Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App
В останній із приведених скарг учасником оскаржувалося зазначення замовником в тендерній документації в банківських днях строку, протягом якого тендерна пропозиція є дійсною. Орган оскарження прийняв рішення, що умови тендерної документації в частині "банківських днів" не узгоджуються з вимогами законодавства. Варто зауважити, що згідно пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Згідно пункту 11 частини 2 статті 22 Закону визначає, що у тендерній документації зазначається строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Відповідно рекомендуємо замовникам зазначати в тендерній документації строк, протягом якого тендерні пропозиції є дійсними таким чином:
Тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 90 днівіз дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку, який у разі необхідності може бути продовжений.
До закінчення зазначеного строку замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі має право:
відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції;
погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції.
У разі необхідності учасник процедури закупівлі має право з власної ініціативи продовжити строк дії своєї тендерної пропозиції, повідомивши про це замовникові через електронну систему закупівель.
Підсумки
У зв’язку з прийняттям Постанови №93 з 01.04.2023 міжбанківські платіжні операції можливо здійснювати в цілодобовому режимі роботи 24/7, тобто в будь-який час. Відповідно термін «банківський день» скасовано з 01.04.2023.
Тому замовникам не варто визначати строки, зокрема у проєкті договору про закупівлю під час здійснення публічних закупівель в «банківських днях» для узгодження з вимогами законодавства. В свою чергу замовник може використовувати календарні або робочі дні для визначення строків в залежності від потреби замовника.