Завершення договорів з ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”»: відповіді на важливі запитання
Право ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» щодо постачання природного газу бюджетним установам продовжено до 31.10.2025. Проте, більшість замовників використовують природний газ виключно в опалювальний період, який вже звершено. А ті замовники, що мають потребу у природному газі на міжопалювальний сезон, мають укладати нові договори з ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”». Детальніше про це у матеріалі «Новий договір від ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”»: дії замовника».
Тож у цьому матеріалі відповімо на 5 найпоширеніших запитань, пов’язаних із закриттям договору про закупівлю природного газу з ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”».
Запитання № 1. Використані помісячні обсяги відрізняються від тих, що визначені в договорі про закупівлю. Чи можна привести їх у відповідність?
Для відповіді на поставлене запитання необхідно звернутися до законодавства. Так, відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно з статтею 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Тож положення Цивільного та Господарського кодексів України визначають, що істотними умовами договору про закупівлю є:
- предмет;
- ціну;
- строк дії договору;
- умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду;
- умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Далі нам необхідно врахувати чи визначені законом умови, які є істотними або є необхідними для договорів про закупівлю природного газу.
Підпунктом 5 пункту 6 розділу ІІ Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 (зі змінами), визначено, що істотними та обов'язковими для цього виду договору є річні, місячні та / або добові обсяги природного газу, у тому числі в розрізі точок комерційного обліку (за необхідності), та / або допустиме їх відхилення.
Водночас зміни до істотних умов договору про закупівлю вносяться виключно на підставах, визначених пунктом 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості).
З аналізу пункту 19 Особливостей єдиною підставою, яка може бути застосована замовником, є зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника. Проте, така підстава може бути застосована виключно у разі необхідності зменшення місячних обсягів природного газу.
Алгоритм дій замовника у такому випадку наступний:
- підготувати супровідний лист. У листі необхідно повідомити про те, що ціна та обсяг договору про закупівлю є його істотними умовами, внесення змін до яких здійснюється на підставі пункту 19 Особливостей та потребує укладення додаткової угоди. Також у листі варто зробити посилання на умови діючого договору, які визначають, що усі зміни оформлюються письмово у формі додаткової угоди. До даного листа додається проєкт відповідної додаткової угоди підписаний зі сторони замовника;
- лист та проєкт додаткової угоди направляються ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» офіційно з повідомленням про вручення. Додатково можна направити на електронну адресу для пришвидшення процесу;
- укладення додаткової угоди та оприлюднення інформації в електронній системі закупівель, а саме: повідомлення про внесення змін та саму додаткову угоду.
У разі наявності потреби у збільшенні місячних обсягів природного газу - у замовника відсутні законодавчі підстави, що призводить до неможливості внесення таких змін до договору про закупівлю.
Варто звернути увагу, що спожитий обсяг за кожен місяць має відповідати обсягам, визначеним договором про закупівлю природного газу. А укладати додаткову угоду варто по факту закриття кожного місяця, якщо залишається невикористаний обсяг.
Як діяти замовнику? Необхідно повідомити постачальника про неможливість внесення відповідних змін до договору про закупівлю, у зв’язку з відсутністю законодавчої підстави, та не проводити оплату того обсягу спожитого природного газу, який не передбачений договором. Відповідно постачальник буде змушений стягувати оплату в судовому порядку.
Запитання № 2. Замовником використано більший обсяг природного газу, ніж визначено умовами договору про закупівлю: що робити замовнику?
Якщо змінюються обсяги споживання, то це тягне за собою внесення відповідних змін до договору. Проте наскільки це можливо у договорах про закупівлю?
Як ми вже з’ясували вище, обсяг споживання природного газу є істотною умовою договору відповідно до підпункту 5 пункту 6 розділу ІІ Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496.
Тож знову звертаємося до переліку підстав для внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, що визначені пунктом 19 Особливостей. Проаналізувавши які доходимо до висновку, що єдиною підставою, яка стосується зміни обсягів є зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника, але в нашому випадку мова про збільшення обсягів. Тому відповідної підстави для внесення змін до договору про закупівлю немає.
Що роботи в такому випадку? Провести оплату за обсяг природного газу, визначений умовами договору про закупівлю, повідомити постачальника про неможливість внесення змін до договору в частині збільшення обсягів природного газу та, відповідно, проведення оплати за обсяг використаний поза умовами договору. Постачальник в свою чергу має право стягувати оплату в судовому порядку.
Проте, якщо у замовника невеликий обсяг споживання природного газу, тобто вартість предмета закупівлі на рік є меншою ніж 100 тис. грн, то замовник має право внести відповідні зміни до договору та провести оплату фактично використаного обсягу природного газу. В такому випадку важливо перевірити чи не призводить збільшення обсягів споживання до перевищення вартісних меж, визначених у пункті 11 Особливостей.
Запитання № 3. Залишилися невикористані обсяги за договором про закупівлю природного газу: чи потрібно вносити відповідні зміни до договору?
Наведене запитання постає у зв’язку з завершенням договору про закупівлю природного газу та подальшим оприлюднення звіту про його виконання.
Так, пунктом 4 Особливостей визначено, що у разі виконання сторонами договору про закупівлю, укладеного відповідно до пункту 10 цих особливостей, або закінчення строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами, або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю у строки, визначені пунктом 12 частини 1 статті 10 Закону.
Пунктом 12 частини 1 статті 10 Закону визначено, що замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання.
Тобто, у замовника виникає обов’язок оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів з дня:
- або виконання сторонами договору про закупівлю;
- або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами;
- або його розірвання.
Враховуючи, що виконанням договору зі сторони постачальника є поставка товару в обсязі, визначеному в договорі, а зі сторони замовника – проведення оплати в повному обсязі, то у разі наявності невикористаного обсягу та суми договору, його необхідно привести у відповідність до фактичних показників.
Це необхідно зробити шляхом укладення додаткової угоди до договору про закупівлю природного газу. Алгоритм дій замовника наступний:
- підготувати супровідний лист. У листі необхідно повідомити про те, що ціна та обсяг договору про закупівлю є його істотними умовами, внесення змін до яких здійснюється на підставі пункту 19 Особливостей та потребує укладення додаткової угоди. Також у листі варто зробити посилання на умови діючого договору, які визначають що усі зміни оформлюються письмово у формі додаткової угоди. До даного листа додається проєкт відповідної додаткової угоди підписаний зі сторони замовника;
- лист та проєкт додаткової угоди направляються ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» офіційно з повідомленням про вручення. Додатково можна направити на електронну адресу для пришвидшення процесу;
- укладення додаткової угоди та оприлюднення інформації в електронній системі закупівель, а саме: повідомлення про внесення змін та саму додаткову угоду.
Запитання №. 4. Як укласти додаткову угоду до договору про закупівлю, якщо інформація про використані обсяги у квітні буде надано у травні або у разі, якщо остаточні розрахунки буде проведено у травні або червні?
Укладення додаткової угоди до договору можливе виключно у період дії такого договору. Відповідно необхідно звернутися до умов діючого договору про закупівлю природного газу. Згідно пункту 13.1 даний Договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення підписів печаткою (за наявності) та діє в частині поставки газу до «30» квітня 2025 року (включно), а в частині розрахунків – до повного їх виконання. Продовження або припинення Договору можливе за взаємною згодою Сторін шляхом підписання додаткової угоди до Договору.
Пунктом 2.4 договору визначено, що:
«перегляд та коригування замовлених Споживачем обсягів природного газу за цим Договором може відбуватися шляхом підписання Сторонами додаткової угоди, в тому числі протягом відповідного розрахункового періоду.
Споживач зобов’язується самостійно контролювати обсяги використання природного газу і своєчасно обмежувати (припиняти) використання природного газу у разі перевищення замовлених обсягів або своєчасно (до кінця відповідного розрахункового періоду) надавати Постачальнику для оформлення відповідну додаткову угоду на коригування замовлених обсягів за цим Договором.
В будь-якому випадку обсяг, визначений в акті приймання-передачі природного газу, оформленого відповідно до пункту 3.5 цього Договору, вважається фактично використаним за цим Договором обсягом природного газу».
Розрахунковий період - газова доба та / або газовий місяць, визначені Кодексом газотранспортної системи на ринку природного газу, щодо якої (якого) між споживачем та його постачальником визначаються певні обсяги відбору / споживання природного газу та здійснюються відповідні розрахунки (пункт 5 розділу І Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496).
Пунктом 5.1 договору передбачено, що оплата за природний газ за відповідний розрахунковий період (місяць) здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами в наступному порядку:
- 70% вартості фактично переданого відповідно до акта приймання-передачі природного газу – до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу;
- остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акта приймання- передачі природний газ здійснюється Споживачем до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому Споживач повинен був сплатити 70% грошових коштів за відповідний розрахунковий період.
Враховуючи викладене вище замовники мають право укладати додаткові угоди щодо зменшення обсягів та суми договору до остаточного розрахунку за відповідний місяць споживання.
Отже, укладення додаткової угоди (безпосередньо дата додаткової угоди) щодо зменшення обсягів та суми договору (приведення у відповідність до фактичних показників) можливе до проведення оплати в повному обсязі за квітень місяць.
Запитання № 5. Як рахувати строки для оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю?
Відповідно до пункту 4 Особливостей у разі виконання сторонами договору про закупівлю, укладеного відповідно до пункту 10 цих особливостей, або закінчення строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами, або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю у строки, визначені пунктом 12 частини 1 статті 10 Закону.
Пунктом 12 частини 1 статті 10 Закону визначено, що замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання.
Тобто, у замовника виникає обов’язок оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів з дня:
- або виконання сторонами договору про закупівлю;
- або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами;
- або його розірвання.
Фактично підставою для звітування про виконання договору про закупівлю, яка найбільше підходить у даному випадку є виконання сторонами договору про закупівлю. Як зазначалося раніше, виконанням договору зі сторони постачальника є поставка товару в обсязі, визначеному в договорі, а зі сторони замовника – проведення оплати в повному обсязі.
Відповідно розраховувати строк необхідно з дня наступного за днем настання останньої події, наприклад, проведення оплати в повному обсязі або укладення додаткової угоди про зменшення обсягів та суми договору (у разі необхідності).
пов'язані статті
23 квіт.
Зменшення обсягів закупівлі як одна із підстав для внесення змін до істотних умов договору про закупівлю згідно підпункту 1 пункту 19 Особливостей22 квіт.
Забезпечення виконання договору про закупівлю: які умови варто передбачити в договорі про закупівлю18 квіт.
Інформатизація в публічних закупівлях: що це та як з цим працювати17 квіт.
Чи потрібно змінювати кінцеву дату строку дії договору про закупівлю в електронній системі закупівель при звітуванні про виконання договору17 квіт.
Новий договір від ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”»: дії замовника