Замовник вносить зміни до тендерної документації на вимогу АМКУ: чи можна поряд з цим внести зміни до тих умов, які не були предметом розгляду АМКУ
Приймаючи рішення щодо розгляду скарги, орган оскарження може як відмовити у задоволення скарги, так і задовольнити її – повністю або частково. За умов задоволення скарги, замовник має право оскаржити таке рішення у суді, в іншому випадку – рішення повинне бути виконаним.
Адже відповідно до норм частини 22 статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), рішення Органу Оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов'язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються. Якщо рішення органу оскарження, прийняте за результатами розгляду органу оскарження, не було оскаржене до суду, таке рішення має бути виконано не пізніше 30 днів з дня його прийняття органом оскарження.
Якщо скаргу подано щодо вимог тендерної документації, керуючись абзацом 1 пунктом 59 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості), в такому разі замовник має можливість виконати рішення Антимонопольного комітету України шляхом внесення змін до тендерної документації процедури закупівлі. Та що як на етапі виконання рішення Органу Оскарження замовник виявив необхідність внести зміни й до інших вимог тендерної документації? Розглянемо таку можливість більш детально.
У відповідності до абзацу 3 пункту 54 Особливостей, замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме – в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів.
Абзацом 4 пункту 54 Особливостей передбачено, що зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.
З вищезазначеного можна зробити висновки, що:
1. Замовник може внести зміни:
- або до тендерної документації;
- або до оголошення про закупівлю;
- або до тендерної документації та оголошення про закупівлю.
2. Внесення змін до тендерної документації та / або оголошення про закупівлю відбувається:
- або з власної ініціативи;
- або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону;
- або за результатами звернень;
- або на підставі рішення органу оскарження.
3. На момент внесення змін до тендерної документації та / або оголошення про закупівлю, до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій повинно залишалося не менше чотирьох календарних днів.
Якщо на момент внесення змін до тендерної документації та / або оголошення про закупівлю даний термін складає менше чотирьох календарних днів, в такому разі доцільно внести зміни ще й в частині продовження строку подання тендерних пропозицій.
Нагадуємо, що для продовження строку подання тендерних пропозицій замовник вносить зміни в:
- умови тендерної документації в частині зазначеного строку подання тендерних пропозицій;
- відповідне електронне поле оголошення про закупівлю.
4. Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначеної документації та/або оголошення про закупівлю додатково до їх попередньої редакції.
5. Одночасно із внесенням змін до тендерної документації та / або оголошення про закупівлю, замовник в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться.
6. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.
При формуванні протоколу щодо внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення закупівлі замовник може скористатися прикладами документів, розміщених на нашій платформі.
Алгоритм дій замовника, в якого виникла необхідність внесення змін до тендерної закупівлі відразу з двох підстав: для виконання рішення АМКУ та за власним бажанням?
Повертаючись до норми абзацу 3 пункту 54 Особливостей, замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів.
В даному випадку замовнику доцільно акцентувати увагу на сполучнику «або», який розділяє кожну з можливих підстав для внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів.
Звертаючись до Словника Української мови, сполучник «або»:
- уживається на означення того, що з ряду перелічуваних предметів (явищ і т. ін.) можливий тільки один;
- підкреслює взаємовиключення перелічуваних предметів, явищ і т. ін.
Відповідно замовник одночасно має можливість обрати одночасно лише одну із запропонованих у абзаці 3 пункту 54 Особливостей підстав для внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. То як діяти замовнику аби внести до тендерної документації усі необхідні зміни і в той же час не порушити законодавчих вимог? Пропонуємо скористатися таким алгоритмом:
Крок 1. Готуємо відповідну документацію для виконання рішення Органу Оскарження, шляхом внесення змін до тендерної документації закупівлі.
Крок 2. Оприлюднюємо усю необхідну інформацію / документи в електронній системі закупівель, в тому числі вносимо зміни до тендерної документації закупівлі та звітуємо про виконання рішення Органу Оскарження.
Нагадуємо, що під час внесення змін до тендерної документації, замовник завантажує її нову редакцію додатково до попередньої, тобто замінюючи попередній файл, а не видаляючи його. Окрім цього у вигляді окремого файлу замовник завантажує перелік внесених змін, а після накладає в електронній системі закупівель електронний підпис.
Крок 3. Готуємо відповідну документацію щодо внесення змін до тендерної документації закупівлі за власним бажанням.
Крок 4. Оприлюднюємо усю необхідну інформацію / документи в електронній системі закупівель, в тому числі шляхом завантаження нової редакції тендерної документації додатково до попередньої (замінюючи попередній файл, а не видаляючи його), оприлюднюємо у вигляді окремого документа перелік внесених змін, а також накладаємо в електронній системі закупівель електронний підпис.
пов'язані статті
30 квіт.
Відміна відкритих торгів у зв’язку із відсутністю подальшої потреби згідно Особливостей29 квіт.
Що слід розуміти під «розглядом тендерних пропозицій»28 квіт.
Чи зобов’язаний переможець відкритих торгів накладати електронний підпис на документи переможця25 квіт.
Відміна відкритих торгів у зв’язку з неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель як підстава для відміни відкритих торгів24 квіт.
Відкриті торги затягнулися через подання скарги: чи може замовник оголосити ще одні торги через нагальність потреби в предметі закупівлі