Статті

Як виконати висновок моніторингу, яким зобов’язано замовника припинити зобов’язання за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності / нікчемності договору?

3
567

Як правило зобов’язальна частина висновку моніторингу, в якій Державна аудиторська служба України або її офіси, або управління офісів в областях (далі – ДАСУ), вказують на необхідність здійснити заходи щодо усунення виявленого порушення шляхом припинення зобов’язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності / нікчемності договору викликає у замовників складності щодо порядку виконання такого висновку, оскільки існує значна різниця між теорією та практикою його виконання.

Теорія виконання висновку моніторингу щодо усунення виявленого порушення, шляхом припинення зобов’язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності / нікчемності договору

Відповідно до частини 2 статті 215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Згідно частини 3 статті 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Підставою для застосування наслідків недійсності правочину може бути або пряма вказівка закону про недійсність правочину (для нікчемного правочину) або ж рішення суду, а не висновок моніторингу.

Якщо ж замовник визнає, що висновок моніторингу вірний, а договір про закупівлю є нікчемним, то замовник повинен застосувати подвійну реституцію, в порядку передбаченому статтею 216 ЦК України.

пов'язані статті