Статті

Встановлюємо вимоги до наявності працівників, які мають необхідні знання та досвід при закупівлях робіт 

1
231

При закупівлі робіт одним із найбільш важливих кваліфікаційних критеріїв є наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, оскільки такі працівники будуть безпосередньо здійснювати роботи на певному об’єкті, і тому замовнику необхідно впевнитися, що в потенційного учасника є відповідні працівники. 

Тому сьогодні розглянемо особливості встановлення зазначеного кваліфікаційного критерію при закупівлі робіт. 

Особливості встановлення кваліфікаційного критерію 

Згідно абзацу 1 пункту 28 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. 

Цим же пунктом Особливостей передбачено, що у тендерній документації зазначаються: 

  • один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням положень цих особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. 

Пункт 2 частини 2 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачає, що замовник може встановити наступний кваліфікаційний критерій - наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. 

Водночас розглядаючи даний кваліфікаційний критерій варто виокремити наступні його складові: 

  • наявність працівників; 
  • працівники повинні відповідати певній кваліфікації; 
  • такі працівники, повинні мати необхідні знання; 
  • такі працівники, повинні мати необхідний досвід. 

Разом з тим, будь-яких інших вимог до встановлення розглядуваного кваліфікаційного критерію законодавство з публічних закупівель не містить, зокрема щодо документів, які можуть підтверджувати зазначений кваліфікаційний критерій. 

Тому замовникам слід звертатися до інших нормативно-правових актів, приміром з огляду на специфіку предмета закупівлі.  

При цьому, про особливості розглянутих складових даного кваліфікаційного критерію, а також про поняття «трудовий договір» та цивільно-правовий договір дізнаєтеся в статті «Встановлюємо вимоги щодо підтвердження наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід з урахуванням Особливостей». 

Окрім цього, замовникам варто врахувати, що абзац 2 частини 3 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачає, що якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців. 

Які документи вимагати на підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід? 

Як уже було з’ясовано, стаття 16 Закону України «Про публічні закупівлі» та Особливості не визначають вимог щодо документів, які повинні/можуть підтверджувати наявність працівників. 

Проте, з огляду на особливості розглядуваного кваліфікаційного критерію можемо визначити, що замовник на підтвердження наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід може вимагати довідку в довільній формі або за формою встановленою замовником та певні підтверджуючі документи, приміром, трудові книжки або накази про призначення або цивільно-правові договори. 

До прикладу, встановити вимоги в тендерній документації для підтвердження наявності працівників відповідної кваліфікації замовники можуть наступним чином. 

Що замовникам варто врахувати при встановленні вимоги щодо наявності працівників з огляду специфіку предмета закупівлі? 

Встановлюючи вимоги до наявності працівників, відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід замовникам потрібно враховувати специфіку предмета закупівлі. 

Так, з огляду на те, що здійснення будівельних робіт регулюється окремими нормативно-правовими актами доцільно звернутися до цих актів, задля з’ясування певних обов’язкових вимог до таких працівників. 

Основним документом із здійснення будівельних робіт є Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі-Закон). В зазначеному Законі визначено, що:  

  • проєкт об’єкта архітектури розробляється під керівництвом або з обов’язковою участю архітектора, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат. Проєкт об’єкта архітектури завіряється підписом і скріплюється особистою печаткою архітектора, який має кваліфікаційний сертифікат; 
  • до проведення експертизи архітектурного рішення проекту об’єкта архітектури обов’язково залучається архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат. 

Отож, замовники здійснюючи закупівлі розроблення проектної документації та експертизи проектної документації повинні враховувати положення зазначених норм. 

Водночас Закон не містить вимог до кваліфікації працівників, які здійснюють роботи з нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції. 

При цьому, законодавство містить певні вимоги щодо проходження навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці при здійсненні робіт, які перелічені у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.94 № 263/121. 

В свою чергу, встановлювати вимоги до певних працівників при здійсненні нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції замовники можуть на підставі положень Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» та вимог Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників  Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи (випуск 64). 

Приміром, в Довіднику кваліфікаційні вимоги головного інженера наступні: 

Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією керівників нижчого рівня: для магістра - не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років. 

Окрім ремонтних робіт з нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції замовники здійснюють закупівлі робіт із протипожежного призначення, зокрема визначаючи такий роботи як капітальний ремонт. Відповідно замовники можуть встановлювати вимоги до кваліфікації працівників, які будуть здійснювати такий вид робіт на підставі положень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 № 852. 

Так, пункт 14 зазначеної Постанови передбачає, що керівник робіт з монтажу, підтримання експлуатаційної придатності (технічного обслуговування) систем пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, устатковання для передачі тривожних сповіщень повинен мати:  

  • вищу освіту за однією із спеціальностей у галузях знань "Архітектура та будівництво", "Цивільна безпека" (за спеціальностями "Цивільна безпека", "Пожежна безпека"), "Автоматизація та приладобудування", "Електроніка та телекомунікації", "Електрична інженерія"; 
  • стаж роботи за цим видом робіт не менше трьох років або в органах та підрозділах цивільного захисту (за спеціальністю "Пожежна безпека") не менше п'яти років. 

Що варто врахувати при розгляді тендерної пропозиції? 

Пункт 41 Особливостей передбачає, що розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п’ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей. 

Водночас розглядаючи тендерну пропозицію замовники повинні керуватися нормами законодавства з публічних закупівель та вимог тендерної документації. 

Як правило, при здійсненні робіт потенційному підряднику потрібно буде здійснювати певний обсяг робіт на етапі виконання договору, який визначається в технічному завданні тендерної документації. 

Тому замовникам необхідно, щоб учасник при поданні тендерної пропозиції підтвердив можливість виконання таких робіт, зокрема визначивши певні вимоги в тендерній документації. 

Адже при відсутності в тендерній документації чітких вимог щодо підтвердження наявності працівників, які можуть виконати певні роботи та не підтвердження учасником наявності таких працівників, Держаудитслужба встановлює порушення при розгляді тендерної пропозиції, якщо, приміром, учасником не буде підтверджено наявності працівників для здійснення певних робіт. 

Дискримінаційні вимоги при встановленні кваліфікаційного критерію 

Встановлюючи в тендерній документації вимоги до наявності працівників замовникам потрібно враховувати положення законодавства, які передбачені в частині 4 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. 

Далі розглянемо типові дискримінаційні вимоги на переконання Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (надалі – Комісія), які встановлюють замовники в тендерній документації при закупівлі робіт. 

Згідно розглянутої практики вбачається, що дискримінаційними вимогами тендерної документації в частині наявності працівників відповідної кваліфікації Комісія вважає вимоги, які не передбачені певними законодавчими нормами, або ж певні вимоги суттєво звужують участь в закупівлі потенційних учасників, приміром, які можуть підтвердити виключно трудові відносини з працівниками. 

Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App

Підсумки 

Одним із найбільш важливих кваліфікаційних критеріїв при закупівлі робіт є наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, адже такі працівники будуть безпосередньо здійснювати роботи на певному об’єкті. 

Встановлюючи вимоги до розглядуваного кваліфікаційного критерію замовникам варто керуватися нормами законодавства з публічних закупівель, а також враховувати норми окремих нормативно-правових актів, які регулюють діяльність в галузі певних видів робіт. 

#вимоги замовника#віддділ будівництва#відкриті торги#закупівлі ремонту#закупівля робіт#кваліфікаційні критерії#тендерна документація

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard