Встановлений тариф на послугу з передачі електричної енергії на 2024 рік: алгоритм дій замовника
Наразі велика кількість замовників проводять закупівлю електричної енергії на потреби 2024 року. До ціни 1-ї кіловат години включаються певні складові такої ціни, однією із яких є ціна (тариф) на послугу з передачі електричної енергії. Як, уже відомо, що ціна (тариф) на послугу з передачі є регульованою та встановлюється Національною комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі – НКРЕКП). І ось, 09.12.2023 на офіційному сайті НКРЕКП оприлюднено Постанову № 2322 від 09.12.2023 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2024 рік» (надалі – Постанова № 2322).
Що ж визначено Постановою № 2322?
Постановою № 2322 встановлено ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО»:
1) тарифи на послуги з передачі електричної енергії на рівні:
- для користувачів системи (крім підприємств «зеленої» електрометалургії) – 528,57 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість);
- для підприємств «зеленої» електрометалургії – 364,70 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість);
Тобто, Постановою № 2322 встановлений тариф на послугу з передачі електричної енергії в розмірі 0,52857 грн. за 1 кВт.год. без ПДВ.
Коли новий тариф має застосовуватися?
У відповідності до пункту 4 Постанови № 2322 ця постанова набирає чинності з 01.01.2024, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно відомостей із вебсайту НКРЕКП Постанова № 2322 була оприлюднена 09.12.2023, та набрала чинність 10.12.2023.
Проте, враховуючи положення пункту 4 Постанови № 2322 дана постанова набирає чинності 01.01.2024 та відповідно застосовувати новий тариф на послугу з передачі електричної енергії буде відбуватися із 01.01.2024.
На що замовникам слід звернути увагу, у разі оголошення закупівель з 10.12.2023, тобто з дати набрання чинності Постанови № 2322?
Перше, врахувати новий тариф на послугу з передачі електричної енергії під час визначення очікуваної вартості 1 кВт.год електричної енергії.
Друге, при оголошеннізакупівлі в умовах тендерної документації та в проєкті договору про постачання електричної енергії, враховуючи що закупівля електричної енергії буде здійснюватися на 2024 рік чітко прописувати, що учасник під час подання тендерних пропозиції має врахувати тариф на послугу з передачі електричної енергії, затверджений Постановою НКРЕКП № 2322 від 09.12.2023. До прикладу:
Ціна тендерної пропозиції повинна враховувати податки і збори, у тому числі, що сплачуються або мають бути сплачені відповідно до положень Податкового кодексу України. У разі, якщо учасник не є платником ПДВ, ціна тендерної пропозиції зазначається без ПДВ.
До ціни 1 кіловат години електричної енергії має включатися:
Ціна РДН/ВДР/ринок двосторонніх договорів – ціна в гривнях за 1 кВт*годину електричної енергії
Ціна передачі – ціна (тариф) на передачу електричної енергії в гривнях за 1 кВт*годину електричної енергії, встановлений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 09.12.2023 № 2322
К – коефіцієнт націнки постачальника електричної енергії
1,2 – податок на додану вартість (ПДВ).
Таким чином, цінова пропозиція учасника має відповідати наступній формулі:
Ціна пропозицій = (Ціна РДН/ВДР/ринок двосторонніх договорів+ Ціна передачі + К)*Vоб*1,2
грн з ПДВ.
Vоб – плановий обсяг закупівлі електричної енергії, кВт*год.
У разі якщо замовником проводиться закупівля без використання формули визначення 1 кВт.год., то в такому випадку замовникам слід прописати умови тендерної документації та в проєкті договору наступного змісту:
Ціна тендерної пропозиції повинна враховувати податки і збори, у тому числі, що сплачуються або мають бути сплачені відповідно до положень Податкового кодексу України. У разі, якщо учасник не є платником ПДВ, ціна тендерної пропозиції зазначається без ПДВ.
Ціна за 1 кВт.год електричної енергії має включати ціну на послугу з передачі електричної енергії, яка встановлена Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 09.12.2023 № 2322.
Чому варто замовнику враховувати новий тариф на послугу з передачі електричної енергії?
Рекомендації ґрунтуються на моніторингах ДАСУ закупівель в частині зміни ціни за 1 кВт.год. у зв’язку із зміною регульованої складової ціни електричної енергії.
До прикладу моніторинг закупівлі № UA-M-2021-09-13-000040, оголошення № UA-2020-12-30-003462-b.
Згідно висновку моніторингу за результатом проведення торгів 05.02.2021 укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу в загальному обсязі 280 000 кВт/год на загальну суму 833 884,80 грн (у т.ч. ПДВ). Згідно з пунктом 1 Комерційної пропозиції, яка є Додатком 1 до Договору (далі – Додаток 1 до Договору), ціна електричної енергії складає 2,97816 грн за 1 кВт/год (з ПДВ). Згідно з додатковою угодою від 15.02.2021 № 2 до Договору внесено зміни до пункту 1 Додатку 1 до Договору в частині збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії до 3,316224 грн (у т.ч. ПДВ) та до пункту 4 Додатку 1 до Договору, в частині зменшення об’єму постачання електричної енергії до 251 456,114 кВт/год. Відповідно до змісту додаткової угоди від 15.02.2021 № 2, підставою для внесення змін до істотних умов Договору є прийняті Постанова НКРЕКП щодо встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії від 09.12.2020 № 2353 та Постанова НКРЕКП щодо встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання від 09.12.2020 № 2371.
Слід зазначити, що вищезазначені постанови НКРЕКП від 09.12.2020 № 2371 та від 09.12.2020 № 2353, оприлюднені на офіційному веб – сайті Регулятора 10.12.2020 та набрали чинності з 01.01.2021. Отже, вищезазначені постанови набрали чинності на час подання в електронній системі закупівель тендерної пропозиції учасника ТОВ «К» (14.01.2021), а також діяли на час укладання Договору (05.02.2021).
З урахуванням вищезазначеного, замовником безпідставно внесено зміни до істотних умов Договору, в частині зміни ціни за 1 кВт/год електричної енергії згідно з умовами додаткової угоди від 15.02.2021 № 2 до Договору (без наявності зміни регульованих цін (тарифів), що застосовуються в договорі про закупівлю).
Також, варто навести думку суду, яка викладена у Постанові від 14.11.2022 № 924/244/22 Північно-Західний апеляційний господарський суд.
Витяг із постанови: як вбачається із змістом додаткової угоди № 1 від 25.01.2021, остання була укладена на підставі пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», у зв'язку з набуттям чинності з 01.01.2021 постановив НКРЕКП № 2381 від 09.12.2020 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" на 2021 рік» та зростанням тарифу на послуги з розподілу електричної енергії з 0,89057 до 1,12143 грн/кВт.год. без ПДВ.
У зв'язку із цим, сторони узгодили зміну тарифів і виклали додаток № 1 до договору «Комерційна пропозиція постачальника» в новій редакції та передбачили підвищення з 01.01.2021 ціни товару на 2,54167 грн. до 2,7725 грн. без ПДВ без збільшення загальної суми договору за рахунок зменшення загального обсягу постачання електричної енергії.
У той же час місцевий господарський суд дійшов правильного висновку, згідно з яким постановою НКРЕКП (НКРЕКП) № 2381 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання» було збільшено тариф на розподіл електричної енергії, була прийнята до 09.12.2020 та набрала чинності з 01.01.2021, тобто до укладення сторін Договору № 7179 і навіть до подання відповіді на тендерну пропозицію (22.12.2020).
Таким чином, суд першої інстанції вірно встановив, що внесення змін до договору на підставі вищевказаного пункту є правомірним у разі зміни тарифу на розподіл електричної енергії в період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди.
Відповідно, відповідач, володіючи інформацією про підвищення тарифу на електроенергію з 01.01.2021 року, у грудні 2020 року дає тендерну пропозицію, яка призначає ціни, нижчі ніж встановлені Регулятором на період поставки, тобто – з січня 2021 року. Таким чином, вказуючи таку інформацію, відповідач отримав перевагу перед іншими учасниками аукціону щодо визначення найбільш економічно вигідної цінової пропозиції.
Підсумки
Задля прозорості та чіткості умов закупівлі та в подальшому не приведення під час внесення змін до істотних умов договору в частині зміни регульованої складової ціни 1 кВт.год. електричної енергії до порушень у сфері публічних закупівель рекомендуємо в умовах тендерної документації та в проєкті договору про закупівлю чітко прописувати який тариф має бути врахований учасником під час подання тендерної пропозиції, а саме ціна (тариф) на послугу з передачі електричної енергії, яка встановлена Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.12.2023 № 2322.
пов'язані статті
05 груд.
Чи можна здійснити закупівлю РЕБ/дронів для військової частини замовнику на підставі пп.21 п.13 Особливостей04 груд.
Використання субвенцій для закупівлі послуг з харчування учнів 1-4 класів. Які зміни необхідно внести в раніше укладений договір на харчування дітей03 груд.
Чи необхідно оприлюднювати рядок річного плану у разі продовження строку дії договору на 20%29 листоп.
Закупівля комунальних послуг на 2025 рік28 листоп.
Чи можна договори про закупівлю продуктів харчування / медичних виробів / лікарських засобів продовжити на 20%, а потім провести закупівлю через електронний каталог