Статті

Відповідальність проектантів за виготовлення проектної документації 

0
130

Для того, щоб здійснити закупівлі будівельних робіт – нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, замовникам насамперед необхідно закупити виготовлення проектно-кошторисної документації, оскільки стаття 875 Цивільного кодексу України визначає, що за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.  

Більше про закупівлю проектної документації читайте в статті Алгоритм закупівлі розроблення проектної документації

Отож, виготовлення проектної документації має важливе значення, адже від якості проектної документації залежить виконання будівельних робіт – нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, оскільки, як уже було з’ясовано, виконувати будівельні роботи підрядники повинні у відповідності до проектної документації. 

Тому важливим є обрання кваліфікованих проектантів, які зможуть належно виконати умови договору/розробити проектну документацію. 

Водночас законодавство визначає певні вимоги щодо осіб, які розробляють проектну документацію.  

Так, Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначає, що проект об'єкта архітектури розробляється під керівництвом або з обов'язковою участю головного архітектора проекту та/або головного інженера проекту, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат. 

Однак, іноді, підрядники здійснюючи будівельні роботи з’ясовують, що проектна документація містить дефекти та недоліки, тобто розроблена неналежним чином.  

Та чи передбачена відповідальність для проектантів, які неналежно розробили проектну документацію?  

Законодавчі норми, які регулюють діяльність проектувальників  

Відповідно до статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» (далі-Закон про архітектуру) будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». 

Архітектор - автор проекту або уповноважена ним особа бере участь у прийнятті в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта архітектури та підписує відповідний акт. 

Без підпису архітектора - автора проекту або уповноваженої ним особи такий акт є недійсним. 

Згідно статті 26 Закону про архітектуру архітектор, інші проектувальники, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури, зобов'язані: 

  • додержуватися норм і правил, вимог вихідних даних на проектування; 
  • не порушувати під час проектування, організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси власників і користувачів будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови; 
  • не розголошувати без згоди замовника відомості, які становлять комерційну таємницю проекту. 

Проектна організація, яка розробляла проектну документацію, а також головний архітектор та головний інженер проекту несуть відповідальність за відповідність проектної документації вихідним даним на проектування, вимогам норм і правил. 

Відповідальність проектувальників за якість проектної документації 

Відповідно до частини 6 статті 11 Закону України «Про будівельні норми», відповідальність за недотримання вимог будівельних норм визначається законом. 

Згідно статті 25 Закону України «Про основи містобудування» несуть відповідальність особи, винні у: 

  • недотриманні норм і правил при проектуванні і будівництві; 
  • проектуванні об'єктів з порушенням затвердженої в установленому порядку містобудівної документації. 

Відповідальність проектувальників за якість проекної документації визначена кількома нормативно-правовими актами. Зокрема, Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» (далі-Закон про відповідальність) та Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі-КУпАП). 

Закон про відповідальність встановлює відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. 

Водночас стаття 1 Закону про відповідальність визначає, що правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. 

Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України. 

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону про відповідальність суб'єкти містобудування, які здійснюють проектування об'єктів, експертизу проектів будівництва, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за нестворення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, незабезпечення приладами обліку води і теплової енергії, а також за заниження класу наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва: 

  • проектна організація - у розмірі дев'яноста прожиткових мінімумів для працездатних осіб; 
  • експертна організація - у розмірі вісімнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб. 

Згідно частини 1 статті 2 Закону про відповідальність штраф може бути накладено на суб'єктів містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніш як через три роки з дня його вчинення. 

Стаття 3 Закону України про відповідальність визначає органи, уповноважені розглядати справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності: 

1) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; 

2) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 

3) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. 

Водночас Порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності визначений Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, який затверджений Постановою Кабміну від 6 квітня 1995 р. № 244. 

Окрім цього, адміністративна відповідальність для проектувальників визначена положеннями КУпАП. Зокрема, стаття 96-1 КУпАП містить наступні положення: 

Передача замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об’єкті, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об’єктів, будівельних норм, стандартів і правил, у тому числі щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, передбачення приладів обліку води і теплової енергії, а також заниження класу наслідків (відповідальності) об’єкта - 

тягнуть за собою накладення штрафу на головного архітектора проекту, головного інженера проекту, експерта, інших відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат, від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - 

тягнуть за собою накладення штрафу на головного архітектора проекту, головного інженера проекту, експерта, інших відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат, від однієї тисячі п'ятисот до однієї тисячі семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

Підсумки 

1. Необхідною передумовою здійснення закупівлі будівельних робіт – нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, є придбання розроблення проектно-кошторисної документації, який розробляє проектувальник (архітектор), який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, який надає йому повноваження ведення особистої діяльності у сфері архітектурної діяльності, і який несе відповідальність за результати своєї роботи. 

2. Відповідальність проектувальників за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об’єкті, розробленої з порушенням вимог законодавства, передбачена нормами Закону про відповідальність та КУпАПом. 

#віддділ будівництва#відповідальність у закупівлях#закупівлі ремонту#закупівля робіт

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard