Підстава для відхилення тендерної пропозиції — учасник процедури закупівлі не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником
У відповідності до абзацу 3 підпункт 1 пункту 41 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами) (далі – Особливості) замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли учасник процедури закупівлі не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції.
Проте, дана підстава до внесених змін, Постановою Кабміну від 17.02.2023 № 157 (далі – Постанова №157), до Особливостей містила суперечності із пунктом 40 Особливостей в якому йшлося, що «…під невідповідністю в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та / або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та / або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або інформації (та / або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції)…».
Тобто невідповідністю згідно зазначеного пункту Особливостей не може бути виключно відсутність забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником. Проте у випадку, коли забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції замовникам слід було надавати 24 год на виправлення невідповідностей згідно з пунктом 40 Особливостей.
Водночас згідно з абзацом 3 підпункту 1 пункту 41 Особливостей дана інформація була підставою для відхилення тендерної пропозиції.
Так, Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі – Колегія) у випадку, коли забезпечення тендерної пропозиції не відповідало умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції вважала, що замовник мав відхилити тендерну пропозицію як, наприклад у рішенні Колегії від 26.12.2022 № 7729-р/пк-пз, оголошення № UA-2022-11-21-015066-a. Про у випадку коли учасником не надано документи, які підтверджують повноваження підписанта забезпечення тендерної пропозиції або ліцензію, то Колегія визначала, що замовник мав надати «24 години» на виправлення невідповідностей згідно пункту 40 Особливостей. До прикладу рішення № 139-р/пк-пз від 04.01.2023, оголошення № UA-2022-11-14-013401-a
Умови тендерної документації: відповідно до пункту 2 розділу ІІІ тендерної документації розмір забезпечення пропозиції становить не більше 3 % від очікуваної вартості закупівлі та складає: 278 967,00 грн (двісті сімдесят вісім тисяч дев’ятсот шістдесят сім грн 00 коп.). Строк дії забезпечення пропозиції складає не менше 90 робочих днів із дати кінцевого строку подання пропозицій. Вид забезпечення пропозиції – банківська гарантія. Подається в електронному форматі разом з пропозицією. Банківська гарантія повинна бути оформлена у відповідності до форми забезпечення пропозиції та вимог, затверджених наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 14.12.2020 № 2628 «Про затвердження форми і Вимог до забезпечення пропозиції».
Разом з електронною банківською гарантією Учасник надає документ, що підтверджує повноваження особи, яка підписує банківську гарантію та ліцензію НБУ на право здійснення банківських операцій. Ці документи повинні бути подані у вигляді сканованої копії з накладанням КЕП Банка-гаранта. У випадку, якщо підписантом є не Голова правління, то повноваження особи, яка підписує банківську гарантію повинні бути підтверджені сканованою копією відповідного документа гаранта (доручення, тощо) з накладенням КЕП Банка-гаранта.
Позиція скаржника: скаржник не погоджується з рішенням замовника про визначення переможця процедури закупівлі, оскільки всупереч вищевказаних вимог тендерної документації, ТОВ «А» не додало документ, що підтверджує повноваження особи, яка підписує банківську гарантію з накладенням КЕП Банка-гаранта.
Позиція Колегії: у складі тендерної пропозиції переможця містяться, зокрема:
- гарантія № 4442/22-ТГ, підписана начальником Управління з надання банківських гарантій Департаменту документарного бізнесу АТ «Б» фізична особа «Г»;
- банківська ліцензія від 24.10.2011 № 21 на право надання банківських послуг, визначених частиною третьою статті 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Разом з тим, у складі тендерної пропозиції переможця відсутній документ гаранта (доручення тощо) з накладенням КЕП Банка-гаранта, що підтверджує повноваження особи, яка підписала банківську гарантію.
Враховуючи викладене, наявні невідповідності в документах тендерної пропозиції зазначеного учасника, визначених пунктом 40 Особливостей.
В той же час, внесено зміни до Особливостей згідно з Постановою №157, які набрали чинності 25.02.2023. Зокрема, змін зазнала підстава для відхилення тендерної пропозиції щодо ненадання забезпечення тендерної пропозиції.
пов'язані статті
12 жовт.
[онлайн 29-31 січня] Підвищення кваліфікації уповноважених осіб: практикум09 жовт.
В яких випадках переможець має надати документи по значному правочину03 жовт.
Субпідрядник/співвиконавець в «чорному списку» АМКУ: підстава для відхилення ТП01 жовт.
Відповідальність за незастосування вимог щодо підтвердження ступеня локалізації30 верес.
Відхилення тендерної пропозиції, якщо вимоги не винесені у відповідні додатки. Практика АМКУ та ДАСУ