Статті

Учасник / переможець торгів не виконує вимоги замовника щодо документального підтвердження аналізу цін на матеріальні ресурси або вважає  їх такими, що не передбачені законодавством

1
108

Замовники, які укладають договір про закупівлю  послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва з 23.10.2024 повинні  оприлюднювати в електронній системі закупівель інформацію про ціни на матеріальні ресурси. При цьому, законодавчого обов’язку замовника перевіряти ціни на матеріальні ресурси немає, але замовник має право зобов’язати переможця / суб’єкта господарювання з яким укладається договір про закупівлю згідно пункту 13 Особливостей у визначений спосіб надавати підтвердження аналізу цін на кожен зазначений у додатку до договору матеріальний ресурс. Однак, з практики вже зрозуміло, що така ситуація може бути не до вподоби потенційним учасникам закупівель, які намагаються переконати замовника в незаконності таких вимог, або ж відмовляються надавати документи під час виконання договору. 

Абзацом 2 частини 1 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон) визначено, що невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. 

Згідно абзацу 4 частині статті 41 Закону у документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов’язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.

У статті «Чи має замовник перевіряти ціни на матеріальні ресурси, встановлені підрядником у додатку до договору про закупівлю»  аналізували, що замовник не має законодавчого обов’язку перевіряти ціни на матеріальні ресурси, встановлені підрядником у додатку до договору про закупівлю. 

А от щодо обов'язку та способу учасника визначати ціни на матеріалі ресурси поговоримо далі.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 затверджено Настанову з визначення вартості будівництва, затвердженої (далі - Настанова), яка  визначає  основні  правила  застосування  кошторисних  норм та нормативів   з  ціноутворення   у   будівництві  для   визначення   вартості   нового будівництва, реконструкції,  капітального  ремонту  будинків,  будівель  і  споруд  будь-якого призначення,  їх  комплексів   та   частин,   лінійних   об’єктів   інженерно-транспортної інфраструктури (крім  автомобільних  доріг загального користування),  а  також реставрації пам’яток архітектури та містобудування (далі – будівництво). 

Так, пунктом 5.1 Настанови встановлено, що ціна  пропозиції  учасника  процедури  закупівлі  (договірна  ціна)  формується  на  підставі вартості  будівельних  робіт,  до  складу  якої  включаються  прямі,  загальновиробничі  та  інші витрати  на  будівництво  об’єкта, прибуток, кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій, кошти на покриття ризиків у випадках, передбачених у пункті 4.40 цієї Настанови, кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, кошти на сплату податків, зборів, обов’язкових платежів. 

Згідно пункту 5.10 Настанови поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного учасником процедури  закупівлі  (підрядником)  аналізу  цін  (при  рівних  якісних  характеристиках),  за обґрунтованою ціною матеріальних ресурсів, що склалася на дату оформлення ціни пропозиції та яка не повинна перевищувати середню ціну в регіоні. 

Витрати  з  транспортування  матеріальних  ресурсів  розраховуються  на  підставі  їх нормативної кількості, відстані перевезень та чинних тарифів. 

Якщо перевезення планується здійснювати власними транспортними засобами учасника процедури  закупівлі  (підрядника),витрати  з  транспортування  матеріальних  ресурсів визначаються  на  підставі  розрахунків  вартості  перевезень  за  1  т  на  необхідну  відстань відповідними транспортними засобами. Загальновиробничі та адміністративні витрати, а також прибуток враховуються в ціні пропозиції учасника процедури закупівлі (договірній ціні) в цілому по  об’єкту  будівництва  і  обчислюються  з  урахуванням  трудовитрат  робітників,  зайнятих  на керуванні та обслуговуванні власного автомобільного транспорту.  Заготівельно-складські витрати розраховуються виходячи з відповідних статей цих витрат та обсягів матеріальних ресурсів, які зберігаються на складах та застосовуються безпосередньо на об’єкті будівництва, потужності організації та обсягів робіт по цьому об’єкту будівництва або за  домовленістю  сторін  за  відсотковими  показниками,  передбаченими  в  інвесторській кошторисній документації, що обумовлюється договором. 

Якщо  для  виконання  будівельних  робіт  учасник  процедури  закупівлі  (підрядник) планує виготовлення власними силами окремих будівельних матеріалів, виробів і комплектів на другорядних виробництвах, що є в його структурі, ціни на такі матеріальні ресурси приймаються за  відповідними  калькуляціями,  затвердженими  підрядною  організацією  в  установленому порядку (за виробничою собівартістю). Прибуток та адміністративні витрати враховуються в ціні пропозиції учасника процедури закупівлі (договірній ціні) в цілому по об’єкту  будівництва і обчислюються з урахуванням трудовитрат структурного підрозділу підрядної організації, який виготовляє ці матеріальні ресурси.   

При  цьому  відповідні  ціни  на  такі  матеріальні  ресурси  разом  з  прибутком  та адміністративними витратами не повинні перевищувати середні ціни інших виробників на ті ж самі ресурси, що склалися в регіоні з урахуванням транспортних витрат з доставки цих ресурсів на франко-приоб’єктний склад. 

Настановою визначено обов’язок учасника процедури закупівлі (підрядника) проводити аналіз цін на матеріальні ресурси станом на дату оформлення ціни пропозиції. А в ціновій пропозиції враховувати ціни на матеріальні ресурси, які не можуть перевищувати середні ціни в регіоні.

Отже, що ми маємо. Встановлювати вимоги саме до учасника процедури закупівлі щодо документального підтвердження аналізу цін на кожен зазначений у додатку до договору матеріальний ресурс не варто, адже збір та аналіз займає чимало часу й учасники можуть не встигнути її зібрати. Однак, доречним є встановлення вимоги до переможця торгів під час закупівлі робіт з будівництва, адже така інформація та документи необхідні саме для укладання договору про закупівлю. Ще одним варіантом під час закупівлі як робіт, так і послуг із поточного ремонту є визначення певних вимог безпосередньо в умовах проекту договору, тобто, документи будуть надаватися під час виконання договору про закупівлю.

У статті Способи перевірки цін на матеріальні ресурси, визначені підрядником у договорі про закупівлю проаналізували способи перевірки цін на матеріальні ресурси, встановлені підрядником у додатку до договору про закупівлю. В даній статті також наведені приклади вимог до переможця торгів / суб’єкта господарювання з яким укладається договір про закупівлю згідно пункту 13 Особливостей та приклад умов проекту договору про закупівлю.

Обгрунтування встановлення замовником вимог до переможця торгів щодо документального підтвердження аналізу цін на матеріальні ресурси 

Отже, замовник може встановити вимогу щодо надання переможцем торгів документального підтвердження аналізу цін на матеріальні ресурси до моменту підписання договору. 

Необхідність такої вимоги пояснюється тим, що на етапі укладення договору про закупівлю переможець процедури закупівлі повинен буде заповнити додаток до такого договору з інформацією про ціни на матеріальні ресурси. А замовник в свою чергу перед його підписанням має впевнитися, що зазначена переможцем інформація про ціни відповідає дійсності або хоча б отримати документи, які в майбутньому, за потребою, зможуть його захистити.

Відповідно до пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Згідно частини 3 статті 22 Закону тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Пункт 8 частини 2 статті 22 Закону визначає, що тендерна документація обов'язково повинна міститися проект договору про закупівлю з обов’язковим зазначенням порядку змін його умов. Тобто, проект договору по суті є частиною тендерної документації.

Згідно пункту 5.10 Настанови поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного учасником процедури  закупівлі  (підрядником)  аналізу  цін  (при  рівних  якісних  характеристиках),  за обґрунтованою ціною матеріальних ресурсів, що склалася на дату оформлення ціни пропозиції та яка не повинна перевищувати середню ціну в регіоні.

Відповідно вимоги до переможця торгів при закупівлі робіт з будівництва щодо надання документів для підтвердження цін на матеріальні ресурси, визначені переможцем у договорі про закупівлю, замовник має право встановити.

Разом з тим, під час закупівлі послуг із поточного ремонту у потенційного учасника відсутній обов'язок дотримуватися вимог Настанови, в тому числі в частині визначення цін на матеріалі ресурси. Попри це, за поясненням законотворців Закон України № 3988-IX від 19.09.2024, яким внесено зміни до Закону, спрямований на забезпечення максимальної відкритості та прозорості інформації про використання публічних фінансів на закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з капітального ремонту та будівництва, шляхом оприлюднення інформації про ціни на матеріальні ресурси. Такі зміни покликані сприяти запобіганню корупційних дій, зловживанням під час проведення таких закупівель та поверненню цін на матеріальні ресурси у будівництві до ринкових. Тож, у разі якщо замовник планує під час закупівлі саме послуг із поточного ремонту встановлювати вимогу до переможця щодо документального підтвердження цін на матеріальні ресурси до моменту підписання договору, можна під час обгрунтування своєї позиції  посилатися на цілі зазначених змін. Або ж передбачати відповідні вимоги саме в проекті договору про закупівлю. Підписуючи договір про закупівлю переможець торгів / суб’єкт господарювання з яким укладається договір про закупівлю згідно пункту 13 Особливостей зобов'язаний виконувати його умови.

Підрядник  відмовляється надавати документи щодо  аналізу цін на матеріальні ресурси згідно з умовами договору про закупівлю

Замовник може встановити вимогу в проекті договору, але вже не до переможця торгів, а до підрядника чи виконавця послуг з поточного ремонту на етапі здачі виконаних робіт (надання актів виконаних робіт) або наданих послуг надавати документи щодо  аналізу цін на матеріальні ресурси.

Договір -  домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (стаття 626 Цивільного Кодексу України).

Положеннями статтей 11, 629 Цивільного кодексу України  ЦКУ (далі – ЦКУ) встановлено, що договір є однією з підстав виникнення зобов`язань та є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі статтею 526 ЦКУ зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. 

Відповідно до статті 527 ЦКУ боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту. 

Статтею 530 ЦКУ визначено - якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). 

Згідно зі статтею 610 ЦКУ порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). 

Тобто, якщо підрядник / виконавець послуг з поточного ремонту підписав договір про закупівлю, фактично він підтвердив згоду з усіма його умовами, та в такому разі повинен виконувати всі його умови згідно наведених норм ЦКУ.
#віддділ будівництва#договір про закупівлю#закупівлі поточного ремонту#закупівлі ремонту#закупівля робіт#тендерна пропозиція#учасник закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard