Статті

Товар виключено з переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації на етапі виконання договору: порушення чи ні? 

1
108

Під час моніторингу закупівлі органи ДАСУ встановили відсутність інформації щодо відповідного ступеня локалізації товару на веб-порталі та офіційному веб-сайті Мінекономіки, відповідно не підтверджено ступінь локалізації виробництва товару. Проте, при розгляді тендерної пропозиції учасника замовником здійснювалася перевірка ступеня локалізації виробництва такого товару в переліку локалізованих товарів на веб-порталі Уповноваженого органу та відповідно була наявна інформація, яка підтверджувала ступінь локалізації виробництва товару, що було зафіксовано знімком екрану.

Виникнення такої ситуації при закупівлі товару або товару, який замовник набуває у  власність під час закупівлі робіт чи послуг згідно пункту 6-1 розділу Х “Прикінцеві та перехідні положення” Закону можливе під час здійснення будь-якої закупівлі. Тому пропонуємо детально проаналізувати даний моніторинг на предмет встановлення причин виникнення такої ситуації та способи попередження. Тож перейдемо до розгляду моніторингу ДАСУ. 

Моніторинг ДАСУ 

Витяг із висновку  моніторингу ДАСУ по закупівлі    UA-2023-11-02-008702-a: В ході моніторингу встановлено, що відповідно до підпункту 11 пункту 2 розділу V Інші умови тендерної документації визначено, що Замовник здійснює закупівлю товарів, визначених підпунктом 2 пункту 61 Розділу Х Закону, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує: у 2022 році - 10 відсотків; у 2023 році – 15 відсотків; у 2024 році - 20 відсотків; у 2025 році - 25 відсотків; у 2026 році - 30 відсотків; у 2027 році - 35 відсотків; з 2028 року до дня завершення 10-річного строку дії пункту 61 Розділу Х Закону - 40 відсотків. 

Ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником товару та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 № 861. 

Перелік товарів, визначених підпунктом 2 пункту 6-1 Розділу Х Закону, з підтвердженим ступенем локалізації оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу та офіційному веб-сайті Мінекономіки. 

В свою чергу на виконання вимог підпункту 11 пункту 2 розділу V тендерної документації, учасником у складі тендерної пропозиції надано довідку від 10.05.2024 № 1005/24-9 про ступінь локалізації товару, в якій зазначено найменування товару, назву виробника та посилання на ID номер товару: a4c1f67d7aa5460eab0cf2ebae9f3b20. 

Однак за наведеними у цій довідці параметрами та посиланням під час моніторингу не підтверджено відповідний ступінь локалізації товару на веб-порталі та офіційному веб-сайті Мінекономіки за посиланнями: https://prozorro.gov.ua/page/localisation https://cutt.ly/SX8MmIQ. 

На запит органу державного фінансового контролю Замовник в електронній системі закупівель надав пояснення: «… При розгляді документів поданих у складі тендерної пропозиції ТОВ «С», Замовник, зокрема, розглядав та перевіряв на відповідність інформацію зазначену у довідці № 1005/24-9 від 10.05.2024. На дату ухвалення рішення про визначення ТОВ «С» переможцем за процедурою закупівлі та наміру укласти договір про закупівлю (протокольне рішення № 01/01/13/10/19/02-01/01/654/4 від 29.05.2024), інформація про товар зазначений у наданій довідці була загальнодоступною для перегляду та відображалася в переліку локалізованих товарів на веб-порталі Уповноваженого органу з відповідною інформацією про найменування товару, виробника товару, ID номер товару та відповідним ступенем локалізації, що також підтверджується зробленим знімком екрану (додається). 

З метою підготовки відповіді на запит Держаудитслужби, Замовником надіслано запит (вихідний лист № 01/01/13/10/26/04-02/01/5944 від 08.07.2024 що додається) до ДП «ПРОЗОРРО» з проханням надати активне посилання на офіційний веб-сайт Мінекономіки за яким можна підтвердити відповідний ступінь локалізації та / або підтвердити відповідний ступінь локалізації. 

На надісланий запит отримано відповідь наступного змісту: «Вказаний у вашому зверненні товар, зокрема, Автоцистерна СКС-10.4-АЦП на базі шасі Renault К СКС (POLYCAR), ТОВ «СПЕЦ-КОМ-СЕРВІС», ID товару: a4c1f67d7aa5460eab0cf2ebae9f3b20, ступень локалізації – 20,1% відображався в переліку локалізованих до 28.06.2024. (у тому числі, на момент подання учасником тендерної пропозиції). У зв'язку із набранням чинності постанови КМУ від 24.05.2024 № 597 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 24.02.2016 № 166 і від 02.08.2022 № 861» та згідно із п.12 Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженого Постановою КМУ від 02.08.2022 № 861, після набрання чинності вищевказаними змінами, товар був автоматично виключений з переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації». 

Відповідно до пункту 12 Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженого Постановою КМУ від 02.08.2022 № 861, зазначено що у разі виявлення помилок у поданій виробником товару заявці або у разі невідповідності товару ступеню локалізації поточного року, визначеним у підпункті 1 пункту 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, чи передбаченому додатковим переліком товарів, що затверджується Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 3 пункту 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, заявка автоматично відхиляється. 

У разі відсутності документів, передбачених пунктом 4 цього Порядку, товар виключається з переліку через один місяць з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2024 № 597 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 166 і від 02.08.2022 № 861». 

З огляду на викладене станом на момент завершення моніторингу зазначеної закупівлі на веб-порталі та офіційному веб-сайті Мінекономіки за посиланнями: https://prozorro.gov.ua/page/localisation https://cutt.ly/SX8MmIQ відсутня інформація щодо відповідного ступеня локалізації Автоцистерни СКС-10.4-АЦП на базі шасі Renault К, виробник – ТОВ «С». 

Згідно із умовами укладеного договору від 11.06.2024 № 13/2232-МТР ТОВ «С» зобов’язався поставити Замовнику Автоцистерни СКС-10.4-АЦП на базі шасі Renault К, 2024 року виробництва, в кількості 5 штук в строк від 180 до 190 календарних днів з моменту підписання договору та в кількості 6 штук в строк від 190 до 200 календарних днів. 

Відповідно до розділу 11 укладеного договору від 11.06.2024 № 13/2232-МТР цей договір набирає чинності з моменту його укладання та діє до 31 грудня 2024 року включно, а в частині розрахунків – до повного їх виконання. 

Отже наразі Замовник здійснює закупівлю Автоцистерни СКС-10.4-АЦП на базі шасі Renault К, виробник – ТОВ «С» згідно укладеного договору від 11.06.2024 № 13/2232-МТР з недотриманням вимог підпункту 1 пункту 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону. 

Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App

Висновок про наявність (із зазначенням переліку статей, пунктів нормативно-правових актів, що були порушені) або відсутність порушення, (порушень) законодавства: За результатами аналізу питання щодо дотримання вимог законодавства в частині здійснення закупівлі товарів з відповідним ступенем локалізації установлено порушення підпункту 1 пункту 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону. 

Як бачимо аудиторами було встановлено порушення щодо не підтвердження ступеня локалізації виробництва товару з причини відсутності інформації щодо відповідного ступеня локалізації товару на веб-порталі та офіційному веб-сайті Мінекономіки. Необхідно звернути увагу на причину відсутності інформації на веб-порталі та офіційному веб-сайті Мінекономіки, яка зазначена в листі від ДП «ПРОЗОРРО», а саме: товар був автоматично виключений з переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації. Давайте розглянемо детально законодавчі зміни, які відповідають за виключення товару з переліку.  

Для цього звернемося до Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 № 861 (далі - Порядок № 861), до якого Постановою Кабміну від 24.05.2024 №597 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 166 і від 2 серпня 2022 р. № 861» були внесені зміни.  

Відповідно  до пункту 12 Порядку №861 у разі виявлення помилок у поданій виробником товару заявці або у разі невідповідності товару ступеню локалізації поточного року, визначеним у підпункті 1 пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, чи передбаченому додатковим переліком товарів, що затверджується Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 3 пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, заявка автоматично відхиляється. 

У разі відсутності документів, передбачених пунктом 4 цього Порядку, товар виключається з переліку через один місяць з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2024 № 597 “Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 166 і від 2 серпня 2022 р. № 861”. 

При цьому Постановою Кабміну від 24.05.2024 №597 були також внесені зміни до пункту 4 Порядку №861 та розширено перелік документів, який повинен надати виробник на підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів. З огляду на дані норми виробники повинні оновити перелік документів передбачених пунктом 4 Порядку №861, бо у випадку їх відсутності товар буде виключений з переліку. 

Для того, щоб не попасти в таку ситуацію, яка виникла у зв’язку з внесеними змінами до пункту 12 Постанови №861 замовникам, які здійснювали закупівлю товарів, які підпадають під локалізацію варто: 

  • по діючих договорах проінформувати постачальників про необхідність оновлення переліку документів передбачених пунктом 4 Порядку №861 і перевірки на веб-порталі Prozorro, офіційному веб-сайті Мінекономіки наявності товару в переліку локалізованих товарів, а також самостійно здійснити таку перевірку. У випадку виявлення виключення товару з переліку локалізованих товарів повідомити постачальна про необхідність внесення такого товару до переліку.  

Замовникам, які будуть здійснювати закупівлю товарів, які підпадають під локалізацію краще при здійсненні закупівлі перевіряти інформацію щодо наявності товару в переліку локалізованих та відповідності ступеня локалізації виробництва товару вимогам пункту 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону на веб-порталі Prozorro та офіційному веб-сайті Мінекономіки та робити обов’язково скріни (знімок екрану) перевірки, які можна зберігати в протоколах або окремими файлами. 

Чи дійсно відсутність товару у Переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації під час виконання договору про закупівлю є порушенням? 

Пунктом 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону визначено, що тимчасово, з 2022 року строком на 10 років, встановлюються такі особливості здійснення закупівель, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тис. грн: 

1) замовник здійснює закупівлю товарів, визначених підпунктом 2 цього пункту, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує: 

... 

у 2024 році - 20 відсотків; 

... . 

Згідно пункту 25 частини 1 статті 1 Закону публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.  

Пункт 17 Особливостей визначає, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п’ятої, сьомої - дев’ятої статті 41 Закону, та цих особливостей. 

За результатами здійснення закупівлі шляхом застосування відкритих торгів або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до цього пункту в електронній системі закупівель замовником оприлюднюється договір про закупівлю та додатки до нього відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей (абзац 2 пункту 10 Особливостей). 

Відповідно до абзацу 3 пункту 10 Особливостей звіт про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель оприлюднюється відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей (крім закупівель із застосуванням електронного каталогу). 

З наведеного аналізу слідує, що закупівля завершується шляхом укладення договору про закупівлю, його подальшого оприлюднення та формування звіту про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель. Далі взаємодію замовника та переможця регулюють умови укладеного  договору про закупівлю. 

Відповідно положення Пунктом 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону не розповсюджуються на виконання договору про закупівлю. Тож твердження аудитора про те, що наразі замовник здійснює закупівлю товару згідно укладеного договору з недотриманням вимог підпункту 1 пункту 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону” немає законодавчого підґрунтя.  

Проте, якщо умови договору про закупівлю будуть містити відповідні положення, наприклад, що товар, який постачається замовнику має бути включений у Перелік товарів з підтвердженим ступенем локалізації протягом дії договору та ступінь локалізації має становити не менше 20%, тоді виключення товару, навіть на певний період часу, буде порушенням, але не законодавства, а умов такого договору. 

Підсумки 

Звичайно рекомендуємо зберігати інформацію про перевірку ступеня локалізації товару запропонованого учасником, аби мати відповідне документальне підтвердження. А у разі відсутності товару у Переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації під час виконання договору про закупівлю нагадати постачальнику про необхідність його включення. Проте такі висновки аудиторів краще оскаржувати в судовому порядку, щоб зменшити вірогідність встановлення таких порушень 

#виконання договору#договір про закупівлю#локалізація у закупівлях#моніторинг закупівель

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard