Статті

Строки погодження завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації в Мінцифри 

1
152

Пунктом 2 розділу 2 Методики визначення належності бюджетних програм, завдань, проектів, робіт до сфери інформатизації, затвердженою наказом Міністерства цифрової трансформації України від 29.03.2023  № 34 (далі – Методика) визначено, що до завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації належать завдання, проекти, закупівля товарів, робіт та послуг, що виконуються в межах бюджетних програм або здійснюються в інтересах Замовників за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством, і відповідають кодам Національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року № 1749, що наведені у Переліку кодів Національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», що визначають належність бюджетних програм, завдань, проектів, робіт до сфери інформатизації Національної програми інформатизації, що додається. Згідно  Положення про формування та виконання Національної програми інформатизації, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2024 р. № 119 (далі – Положення № 119) замовники повинні під час здійснення закупівлі  товарів, робіт та послуг, що належать до сфери інформатизації здійснювати в установленому законодавством порядку їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.

Функції Генерального державного замовника Національної програми інформатизації виконує Міністерство цифрової трансформації  (далі - Мінцифри) відповідно до Питання Міністерства цифрової трансформації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 вересня 2019 р. № 856 (далі - Питання №856). У цій статті розглянемо яких строків погодження в Мінцифри  повинен дотримуватися замовник. 

Очікувана вартість дорівнює або перевищує 500 тис. грн 

Пункт 8 Положення №119 встановлює, що під час виконання завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, що виконуються за рахунок бюджетних коштів та/або спрямовані на виконання функцій держави чи органу місцевого самоврядування, замовники беруть бюджетні та/або фінансові зобов’язання та здійснюють платежі за завданнями, проектами, роботами з інформатизації Національної програми інформатизації після їх погодження із генеральним замовником. 

Погодження завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, очікувана вартість яких дорівнює або перевищує 500 тис. гривень, а в разі закупівель послуг із підключення закладів соціальної інфраструктури до широкосмугового доступу до Інтернету за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення доступності широкосмугового доступу до Інтернету в сільській місцевості, коли їх вартість перевищує 1 тис. гривень, здійснюється генеральним замовником за результатами експертизи, проведеної відповідно до Порядку проведення експертизи Національної програми інформатизації та її складових, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2024 р. № 119 (далі-Порядок проведення експертизи №119). 

Згідно пункту 3 Порядку проведення експертизи №119 генеральний державний замовник Національної програми інформатизації (далі - генеральний замовник) забезпечує проведення експертизи завдань, програм, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації (далі - експертиза) під час її формування та виконання. 

Пункт 12 Порядку проведення експертизи №119 визначає, що для проведення експертизи під час виконання завдань, проектів, робіт з інформатизації, що реалізовуються за рахунок бюджетних коштів, замовники не пізніше дня, наступного за днем оприлюднення замовником інформації про публічну закупівлю відповідно до законодавства у сфері публічних закупівель, подають генеральному замовникові такі документи: 

  1. проект договору про закупівлю товарів, робіт і послуг, а також інформацію про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі або технічне завдання; 
  2. обґрунтування завдання, проекту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації за формою згідно з додатком 1; 
  3. погодження Адміністрації Держспецзв’язку для завдань, проектів, робіт з інформатизації, які належать до сфери національної безпеки і оборони, потребують здійснення заходів із створення або модернізації об’єктів критичної інформаційної інфраструктури, захисту інформації та кіберзахисту, надане замовнику шляхом надсилання листа в паперовій або електронній формі із використанням кваліфікованого електронного підпису. 

У разі коли замовником є Адміністрація Держспецзв’язку, для проведення експертизи подаються документи, передбачені абзацами другим і третім цього пункту. 

Для завдань, проектів, робіт з інформатизації, спрямованих на придбання послуг з адміністрування, технічного супроводу або забезпечення функціонування засобу інформатизації, замовник також подає інформацію про введення засобу інформатизації в експлуатацію. 

Таким чином погодження завдань, проектів, робіт з інформатизації Мінцифрою здійснюється за результатами експертизи проведеної відповідно до  Порядку проведення експертизи №119. В свою чергу Мінцифри забезпечує проведення експертизи завдань, програм, проектів, робіт з інформатизації. Для проведення експертизи замовник повинен надати певний перелік документів визначений пунктом 12 Порядку проведення експертизи №119 у строк не пізніше дня, наступного за днем оприлюднення замовником інформації про публічну закупівлю відповідно до законодавства у сфері публічних закупівель. 

Що ж можна вважати інформацією про публічну закупівлю відповідно до законодавства у сфері публічних закупівель? 

Частина 1 статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі-Закон) визначає, що замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: 

1) оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю: 

  • оголошення про проведення відкритих торгів - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж; 

13) звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель - протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю. 

В свою чергу згідно пункту 3 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом. 

Здійснити закупівлю товарів, робіт і послуг вартість, яких дорівнює або перевищує 500 тис. гривень замовники можуть згідно пункту 10 та 13 Особливостей. 

Згідно пункту 10 Особливостей замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до пункту 3 розділу II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708 (далі - послуги з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному пунктом 12-1 цих особливостей або розділом “Порядок проведення відкритих торгів” цих особливостей, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 “Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу”, з урахуванням положень, визначених цими особливостями, та/або в порядку, передбаченому пунктом 8 цих особливостей. 

Відповідно до пункту 24 Особливостей замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію на закупівлю товарів, послуг не пізніше ніж за сім днів, на закупівлю робіт не пізніше ніж за 14 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій. 

Тому такою інформацією про публічну закупівлю, яка оприлюднюється замовником під час проведення відкритих торгів, можна вважити  оголошення про проведення відкритих торгів, тому відповідно  не пізніше дня, наступного за днем оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів замовник повинен надати Мінцифрі визначений пунктом 12 Порядку проведення експертизи №119 перелік документів для проведення експертизи та подальшого погодження. 

Оскільки на сьогодніщній день замовники здійснюють закупівлі за Законом з урахуванням Особливостей, то необхідно врахувати, що згідно пункту 10 Особливостей закупівлю товарів замовники можуть здійснювати шляхом використання електронного каталогу, тобто через запит пропозицій постачальників. Тому якщо здійснюється закупівля через запит пропозицій постачальників вбачається, що інформацією про публічну закупівлю можна вважити оприлюднення запиту пропозицій постачальників, тому відповідно не пізніше дня, наступного за днем оприлюднення запиту пропозицій постачальників замовник повинен надати Мінцифрі визначений пунктом 12 Порядку проведення експертизи №119 перелік документів для проведення експертизи та подальшого погодження. 

Пункт 13 Особливостей визначає, що придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у випадках передбачених цих пунктом. 

За результатами закупівлі, здійсненої відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону. 

Відповідно при здійсненні закупівель згідно пункту 13 Особливостей інформацією про публічну закупівлю, яка оприлюднюється замовником можна вважити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, тому відповідно не пізніше дня, наступного за днем оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель замовник повинен надати Мінцифрі визначений пунктом 12 Порядку проведення експертизи №119 перелік документів для проведення експертизи та подальшого погодження. 

Необхідно звернути увагу, що пункт 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону визначає: установити, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, у разі здійснення замовником закупівлі, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору. 

В свою чергу пункт 13 Особливостей визначає, що у  разі укладення договору про закупівлю відповідно до цього пункту замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту. 

Пункт 10 частини 1 статті 10 Закону встановлює, що замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - протягом трьох робочих днів з дня його укладення

Відповідно до даної норми, оприлюднити договір про закупівлю, укладений згідно пункту 13 Особливостей, замовник зобов’язаний протягом трьох робочих днів з дня його укладення. При цьому термін для оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи – не пізніше ніж  через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.   

Так як договір про закупівлю оприлюднюється одночасно разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи, рекомендуємо оприлюднювати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи, і договір про закупівлю, укладений у відповідності до пункту 13 Особливостей, в межах трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю, з метою уникнення порушень законодавчих вимог.  

Очікувана вартість менше 500 тис. грн 

Пункт 8 Положення №119 встановлює, що під час виконання завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, що виконуються за рахунок бюджетних коштів та/або спрямовані на виконання функцій держави чи органу місцевого самоврядування, замовники беруть бюджетні та/або фінансові зобов’язання та здійснюють платежі за завданнями, проектами, роботами з інформатизації Національної програми інформатизації після їх погодження із генеральним замовником. 

Абзац 3 пункту 8 Положення №119 встановлює, що погодження завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації вартістю меншою, ніж визначена в абзаці другому цього пункту, здійснюється шляхом повідомлення генеральному замовнику про укладений договір про закупівлю товарів, робіт і послуг між замовником та виконавцем завдання, проекту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації. У разі коли протягом п’яти календарних днів з дня отримання матеріалів генеральний замовник не повідомив замовнику про організацію проведення їх експертизи шляхом надсилання листа в електронній формі із використанням кваліфікованого електронного підпису, подані завдання, проекти, роботи з інформатизації вважаються погодженими генеральним замовником за принципом мовчазної згоди. 

Аналізуючи даний абзац можемо дійти висновку, що не встановлено чіткого строку повідомлення Мінцифри про укладений договір про закупівлю товарів, робіт і послуг між замовником та виконавцем завдання, проекту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, тому в даній ситуації рекомендуємо в день укладення договору про закупівлю товарів, робіт і послуг між замовником та виконавцем завдання, проекту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації повідомити Мінцифру про укладення такого договору. 

Щодо змін, які відбулися у порядку повідомлення Мінцифри про укладений договір можна ознайомитися в матеріалі Єдина інформаційна система обліку Національної програми інформатизації: що це за нова система та в яких випадках необхідно замовникам її використовувати

Погодження завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, що виконуються за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством 

Абзац 4 пункту 8 Положення №119 визначає, що погодження завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, що виконуються за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, здійснюється відповідно до частини другої статті 16 Закону України “Про Національну програму інформатизації”. 

Згідно частини 2 статті 16 Закону України “Про Національну програму інформатизації” завдання, проекти, роботи з інформатизації, що виконуються за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, погоджуються з генеральним замовником на етапі укладення замовниками або їх представниками, що здійснюють роботи для замовника, відповідних договорів, контрактів, угод про виконання завдань, проектів, робіт з інформатизації з наданням повної інформації про них з метою визначення їх відповідності нормам цього Закону та іншим нормативно-правовим актам, що регулюють відносини у сфері інформатизації. 

Підсумки 

1.У випадку проведення закупівлі шляхом проведення відкритих торгів, інформацією про публічну закупівлю можна вважати оголошення про проведення відкритих торгів, тому замовник не пізніше дня, наступного за днем оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів повинен надати Мінцифрі визначений пунктом 12 Порядку проведення експертизи №119 перелік документів для проведення експертизи та подальшого погодження завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, очікувана вартість яких дорівнює або перевищує 500 тис. гривень. 

У випадку проведення закупівлі через електронний каталог шляхом запиту пропозицій постачальників, інформацією про публічну закупівлю можна вважати оприлюднення запиту пропозицій постачальників, тому  замовник не пізніше дня, наступного за днем оприлюднення запиту пропозицій постачальників повинен надати Мінцифрі визначений пунктом 12 Порядку проведення експертизи №119 перелік документів для проведення експертизи та подальшого погодження завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, очікувана вартість яких дорівнює або перевищує 500 тис. гривень. 

У випадку здійснення закупівель згідно пункту 13 Особливостей, інформацією про публічну закупівлю  можна вважати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, тому замовник не пізніше дня, наступного за днем оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель повинен надати Мінцифрі визначений пунктом 12 Порядку проведення експертизи №119 перелік документів для проведення експертизи та подальшого погодження завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, очікувана вартість яких дорівнює або перевищує 500 тис. гривень. 

2. Строк погодження завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації вартістю менше, ніж 500 тис. грн, чітко не встановлений законодавством, тому рекомендуємо в день укладення договору про закупівлю товарів, робіт і послуг між замовником та виконавцем завдання, проекту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації повідомити Мінцифру про укладення такого договору. 

3. Згідно частини 2 статті 16 Закону України “Про Національну програму інформатизації” завдання, проекти, роботи з інформатизації, що виконуються за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, погоджуються з генеральним замовником на етапі укладення замовниками або їх представниками, що здійснюють роботи для замовника, відповідних договорів, контрактів, угод про виконання завдань, проектів, робіт з інформатизації з наданням повної інформації про них з метою визначення їх відповідності нормам цього Закону та іншим нормативно-правовим актам, що регулюють відносини у сфері інформатизації. 

#інформатизація#оприлюднення інформації#основи закупівель#строки у закупівлях

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard