Статті

Що замовникам потрібно знати про централізовані закупівельні організації

1
246

Одним із інструментів, який покликаний підвищити професіоналізацію публічних закупівель є створення централізованих закупівельних організацій. Тому сьогодні розберемось, що таке централізовані закупівельні організації, розглянемо правові основи їхньої діяльності, визначимо їхні завдання та функції, та яким чином вони повинні взаємодіяти із замовниками.

Відповідно до пункту 7 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості)  централізовані закупівельні організації, у тому числі утворені під час дії правового режиму воєнного стану в Україні, організовують і проводять в інтересах замовників процедури закупівлі відкриті торги (далі - відкриті торги) відповідно до цих особливостей та закупівлі за рамковими угодами відповідно до умов, визначених Законом, а також можуть формувати та супроводжувати електронний каталог відповідно до постанови Кабміну від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу».

В пункті 38 частини 1 статті 1 Законі України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначено, що централізовані закупівельні організації - юридичні особи державної або комунальної власності, що визначаються Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування як замовники, які організовують і проводять тендери та закупівлі за рамковими угодами в інтересах замовників відповідно до цього Закону.

Правові основи створення та діяльності централізованих закупівельних організацій визначені в постанові Кабміну № 1216 від 27.12.2018 «Про особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій» (далі – Постанова № 1216).

В пункті 1 зазначеної постанови визначено, що ці особливості встановлюють механізм визначення централізованих закупівельних організацій та умови їх діяльності. Централізовані закупівельні організації визначаються із новостворених та / або існуючих юридичних осіб.

Хто може створювати централізовані закупівельні організації?

Пунктом 3 Постанови №1216 визначено, що централізовані закупівельні організації визначаються:

пов'язані статті