Що варто врахувати при встановленні технічних та якісних характеристик згідно національних стандартів при закупівлі електричної енергії
Відповідно до абзацу 1 пункту 29 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) у разі проведення відкритих торгів згідно з цими особливостями для закупівлі твердого палива, бензину, дизельного пального, природного газу, газу скрапленого для автомобільного транспорту, газу скрапленого для комунально-побутового споживання та промислових цілей, електричної енергії положення пунктів 1 і 2 частини 2 статті 16 Закону замовником не застосовуються.
Абзацом 2 зазначеного пункту передбачено, що у разі здійснення закупівель, визначених абзацом першим цього пункту, замовники не можуть установлювати вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом (за наявності національного стандарту для відповідного предмета закупівлі).
З огляду на викладене, замовники при закупівлі зазначених вище товарів зобов’язані встановлювати вимоги, які передбачені виключно національними стандартами.
Одним із зазначених товарів є електрична енергія, закупівля якої торкається практично всіх замовників. Тому сьогодні визначимо, що замовникам варто врахувати при складенні тендерної документації для закупівлі електричної енергії.
Якість електроенергії та якість постачання електроенергії різні поняття?
Згідно з Правилами роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 договір про постачання електричної енергії споживачу містить такі істотні умови:
- загальні положення;
- предмет договору;
- умови постачання;
- якість постачання електричної енергії;
- ціна та / або порядок її розрахунку, порядок обліку та оплати електричної енергії;
- права та обов'язки споживача;
- права і обов'язки електропостачальника;
- відповідальність сторін;
- порядок зміни електропостачальника;
- порядок врегулювання спорів;
- умови форс-мажорних обставин;
- строк дії договору;
- реквізити сторін;
- порядок організації комерційного обліку електричної енергії та надання даних комерційного обліку електричної енергії відповідно до забезпечення послуг комерційного обліку;
- інші умови.
Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» регулятор визначає перелік показників якості електропостачання, які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з передачі, розподілу та постачання електричної енергії, а також якість електричної енергії, та затверджує їх величини.
Регулятор визначає порядок компенсації за недотримання показників якості електропостачання та розмір компенсації.
Показники якості електропостачання, порядок та розмір компенсації за їх недотримання підлягають оприлюдненню у порядку, визначеному Регулятором.
Згідно з розділом 1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 якість електропостачання - перелік визначених Регулятором показників (і їх величин), які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з передачі, розподілу та постачання електричної енергії, а також якість електричної енергії.
Відповідно до положень пункту 11.4.5. Кодексу систем розподілу (далі – Кодекс), який затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 якість електричної енергії характеризується фізичними параметрами поставленої споживачу електричної енергії та їх відповідністю встановленому стандарту.
Основні показники якості електричної енергії визначені у пунктах 11.4.7 – 11.4.12 глави 11.4 розділу XІ КСР.
Згідно з пунктом 11.4.6. Кодексу параметри якості електричної енергії в точках приєднання споживачів у нормальних умовах експлуатації мають відповідати параметрам, визначеним у ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення» (далі - ДСТУ EN 50160:2014).
Національним стандартом щодо електричної енергії є ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загальної призначеності» (далі - ДСТУ EN 50160:2014), який прийнято у відповідності до наказу Мінекономіки 20.05.2014 № 573 «Про прийняття національних стандартів України, гармонізованих з міжнародними та європейськими стандартами, затвердження національних стандартів України, скасування національних стандартів України та міждержавних стандартів в Україні».
З огляду на викладене, в даному випадку показники якості електропостачання та якості електричної енергії є різними поняттями. Зокрема, показники якості електропостачання включають в себе показники якості електричної енергії.
Що таке якість електропостачання?
Постановою НКРЕКП від 12.06.2018 № 375 «Про затвердження Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання» визначені стандарти якості надання послуг електропостачальника.
Зокрема, електропостачальник забезпечує дотримання загальних та гарантованих стандартів якості надання послуг, зазначених у цій главі.
До загальних стандартів якості надання послуг електропостачальника належать:
- рівень сервісу кол-центру протягом 30 секунд (відсоток дзвінків, з’єднаних з оператором кол-центру протягом 30 секунд) у звітному році - не менше 75 %;
- відсоток втрачених дзвінків кол-центру (без урахування втрачених дзвінків у меню голосового самообслуговування) у звітному році - не більше 10 %.
Загальні стандарти якості надання послуг електропостачальника поширюються лише на суб’єктів господарювання, що отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії та які мають споживачів, кількість яких перевищує 100 000.
До гарантованих стандартів якості надання послуг електропостачальником належать:
1) надання даних про споживання електричної енергії у строк 5 робочих днів з дня отримання звернення споживача;
2) розгляд звернень / скарг / претензій споживачів з дня отримання звернення / скарги / претензії споживача:
- у строк 30 днів;
- у строк 45 днів, якщо під час розгляду звернення необхідно здійснити технічну перевірку або провести експертизу засобу комерційного обліку;
3) розгляд звернень споживачів щодо перевірки правильності рахунка за електричну енергію у строк 5 робочих днів з дати отримання звернення;
4) урахування суми відповідної компенсації за недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг оператором системи в кінцевому рахунку споживача за електричну енергію (якщо постачання електричної енергії споживачу здійснюється постачальником універсальних послуг або якщо відповідно до комерційної пропозиції електропостачальника плату за надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії забезпечує електропостачальник) у строк 30 днів з дня отримання повідомлення від оператора системи щодо виплати компенсації;
5) виставлення рахунка електропостачальником (у паперовій або електронній формі) у строки, визначені договором про постачання електричної енергії та / або ПРРЕЕ;
6) виставлення рахунка електропостачальником з правильними даними про ціну, вартість та обсяг спожитої електричної енергії.
Як бачимо, електропостачальник зобов’язаний забезпечити саме якість електропостачання.
Хто відповідальний за якість електроенергії?
Водночас в ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення» визначені параметри якості електричної енергії в точках приєднання споживачів.
Разом з тим, якщо звернутися до Кодексу, то в Розділі VI визначені параметри вимірювання електричної енергії в системі розподілу та в точках приєднання електроустановок Користувачів.
Відповідно до пункту 6.3.1. Кодексу оператор системи розподілу (далі - ОСР) проводить моніторинг якості електричної енергії в системі розподілу з дотриманням вимог цього Кодексу, зокрема щодо вимірювання таких параметрів: частоти, напруги, небалансу напруги, напруги гармонік, флікерів, а також фіксації провалів напруги та перенапруги.
З огляду на викладене, саме ОСР є відповідальним за якість електричної енергії, а не електропостачальник. Відповідно встановлюючи вимоги до якості електроенергії згідно ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення» замовники фактично встановлюють вимоги до ОСР, а не до самих електропостачальників.
Таким чином, в даному випадку простежується певна суперечність при встановленні вимог до технічних та якісних характеристик електричної енергії з урахуванням абзацу 2 пункту 29 Особливостей.
Встановлення вимог до якості електроенергії та якості електропостачання
Встановлюючи вимоги до технічних та якісних характеристик електричної енергії замовникам варто пам’ятати, що такі вимоги не повинні суперечити основним показникам якості електричної енергії, які визначені у пунктах 11.4.7 – 11.4.12 глави 11.4 розділу XІ КСР та вимогам до якості електричної енергії, які визначені ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення».
Встановлюючи вимоги до якості електропостачання у відповідності до Постанови НКРЕКП від 12.06.2018 № 375 «Про затвердження Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання», зокрема задля дотримання електропостачальником загальних та гарантованих стандартів якості надання послуг, в тендерній документації замовники такі вимоги можуть визначати виключно як інформацію, яка передбачена абзацом 1 частиною 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Оскільки визначення такої інформації як вимог до технічних та якісних характеристик предмета закупівлі контролюючі органи можуть потрактувати як порушення пункту 29 Особливостей, зокрема визначення інформації, яка не передбачена ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення».
Підсумки
Замість підсумків пропонуємо приклад технічної специфікації для закупівлі електричної енергії.
Приклад технічної специфікації для закупівлі електричної енергії
Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі та технічна специфікація до предмета закупівлі
Технічні та якісні характеристики предмету закупівлі повинні відповідати технічним умовам та стандартам, передбаченим законодавством України, діючим на період постачання Товару.
Учасник повинен забезпечувати дотримання загальних та гарантованих стандартів якості постачання електричної енергії, в тому числі, що передбачені згідно Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, затвердженого постановою НКРЕКП від 12.06.2018 р. № 375 (надалі – Порядок 375), Закону України «Про ринок електричної енергії» (надалі - Закон про ринок), Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі - ПРРЕЕ), інших нормативно-правових актів.
Якісні характеристики мають відповідати пункту 1.1.2 глави 1.1. розділу І ПРРЕЕ, а саме, що якість електропостачання це перелік визначених Регулятором, НКРЕКП показників (і їх величин), які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з передачі, розподілу та постачання електричної енергії, а також якість електричної енергії.
Електропостачальник забезпечує дотримання загальних та гарантованих стандартів якості надання послуг з електропостачання, в тому числі тих, що передбачені згідно Порядку 375, Закону, ПРРЕЕ, КСР, умов договору про постачання електричної енергії (договору про закупівлю) та інших нормативно-правових актів. Згідно статті 18 Закон показники якості електропостачання повинні відповідати величинам, що затверджені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Електропостачальник зобов'язується:
- здійснювати своєчасну закупівлю електричної енергії в обсягах для забезпечення безперервного надання послуг з постачання електричної енергії Споживачу що за належних умов забезпечать задоволення попиту на споживання електричної енергії Споживачу.
- зобов'язується забезпечити комерційну якість послуг, які надаються Споживачу, що передбачає вчасне та повне інформування Споживача про умови постачання електричної енергії, ціни на електричну енергію та вартість послуг, що надаються, надання роз’яснень положень актів чинного законодавства, якими регулюються відносини між Електропостачальником та Споживачем, ведення точних та прозорих розрахунків із Споживачем, а також можливість вирішення спірних питань шляхом досудового врегулювання.
У разі недотримання показників комерційної якості надання послуг Постачальником Споживач має право на отримання компенсації, а Постачальник зобов’язується надавати таку компенсацію Споживачу у порядку, затвердженому Регулятором, опублікувати на своєму офіційному веб-сайті порядок надання компенсацій та їх розміри.
Взаємовідносини між електропостачальниками та споживачами електричної енергії регулюються наступними документами: Законом України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017; Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312; Кодексом систем передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 309; Кодексом систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 310; Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 311.
Відповідно до положень пункту 11.4.6 глави 11.4 розділу XI КСР параметри якості електричної енергії в точках приєднання споживачів у нормальних умовах експлуатації мають відповідати параметрам, визначеним у ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення».
Технічні, якісні характеристики товару за предметом закупівлі повинні відповідати встановленим / зареєстрованим чинним нормативним актам чинного законодавства (державним стандартам, технічним умовам).
Найменування оператора системи розподілу (ОСР): _________ (варто також вказати найменування оператора системи розподілу (ОСР), до мереж якого приєднані об’єкти (електроустановки) замовник, якщо об’єкти приєднанні до різних операторів системи розподілу необхідно вказати інформацію щодо кожного ОСР).
пов'язані статті
20 листоп.
Як здійснити закупівлю товарів по субвенції Захист України через ЗПП, якщо код ДК в каталозі, не відповідає вимогам законодавства19 листоп.
Замовник не зазначив в оголошенні інформацію про забезпечення тендерної пропозиції, порушення чи ні та яка відповідальність18 листоп.
12 тестів щодо підготовки тендерної документації15 листоп.
Чи можна не встановлювати вимогу по локалізації, якщо товар, який потрібний замовнику повністю іноземного виробництва15 листоп.
Тендерна / цінова пропозиція, як окремий документ: варто чи не варто вимагати