Що робити замовнику, якщо ним надано 24 год не на всі невідповідності
Розгляд тендерних пропозицій є одним із найбільш важливих етапів при здійсненні закупівель. Так, здійснюючи розгляд тендерних пропозицій уповноважена особа повинна керуватися вимогами тендерної документації, а також враховувати норми законодавства.
Водночас здійснюючи розгляд тендерних пропозицій замовники повинні враховувати вимоги пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) щодо надання учаснику виправити невідповідності в тендерній пропозиції.
Проте, іноді замовники виявляють в тендерній пропозиції кілька невідповідностей, приміром в документах, які підтверджують кваліфікаційні критерії, однак в повідомленні про виправлення невідповідностей замовники зазначають не про всі невідповідності.
Натомість учасники виправляють «частину» таких невідповідностей, які були визначені замовником у повідомленні про усунення невідповідностей та в подальшому замовник продовжує здійснювати закупівлю, приміром, визначає учасника переможцем закупівлі.
І тому в зазначених випадках замовники стикаються з невизначеністю - які повинні бути їх наступні дії, щоб не порушити норми законодавства.
Норми, які регулюють механізм надання 24 год
Згідно пункту 41 Особливостей розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п’ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей.
Пункт 43 Особливостей передбачає, що якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов’язаних з виконанням рішення органу оскарження.
З аналізу абзацу 1 пункту 43 Особливостей вбачається, що в замовника присутній імперативний обов’язок, а не право, надати учаснику виправити невідповідності, в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, якщо ним такі невідповідності виявлені при розгляді тендерної пропозиції.
Окрім цього, в цій же нормі йдеться саме про виявлення замовником невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією.
Тобто даною нормою деталізовано, що замовник повинен надати учаснику виправити свою тендерну пропозицію при наявності «всіх» невідповідностей, які були виявлені замовником при розгляді тендерних пропозицій.
Натомість надання учаснику виправити невідповідності тільки для частини невідповідностей є порушенням пункту 43 Особливостей.
Окрім цього, позиції щодо неправомірності надання 24 год не на всі невідповідності дотримується Державна аудиторська служба України, як було в закупівлі № UA-2024-07-11-002411-a
Що робити замовнику, якщо ним надано 24 год не на всі невідповідності?
Найбільш очевидною дією, яку замовнику необхідно здійснити при з’ясуванні, що ним надано учаснику виправити не всі невідповідності, є відміна закупівлі на підставі підпункту 2 пункту 50 Особливостей - неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень.
Та чи може замовник використати цю підставу, щоб виправити свою помилку?
В статті Розбір підстави для відміни тендеру: неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель було з’ясовано, що для можливості відміни закупівлі згідно підпункту 2 пункту 50 Особливостей повинні бути присутні наступні складові:
- неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства;
- виявлені порушення;
- порушення мають бути вимог законодавства у сфері публічних закупівель;
- замовник має описати такі порушення.
І тому, якщо проаналізувати ситуацію, в якій замовник не надав учаснику виправити всі невідповідності в тендерній пропозиції, вбачається, що в цій ситуації присутні всі складові, які є необхідними для відміни закупівлі згідно підпункту 2 пункту 50 Особливостей, зокрема не надання учаснику виправити всі невідповідності є порушенням пункту 43 Особливостей, а також на наступних етапах закупівлі, приміром, після визнання такого учасника переможцем закупівлі, в замовника відсутня можливість усунути порушення, адже після визначення переможця замовник не може скасувати своє рішення.
пов'язані статті
09 січ.
Інструкція як перевірити чи відноситься товар до переліку локалізованих товарів07 січ.
Замовник не вірно визначив очікувану вартість закупівлі: чи можна відмінити відкриті торги06 січ.
Чи може замовник укласти договір з суб’єктом господарювання, який перебуває на території активних бойових дій06 січ.
Головне про формування тендерної документації27 груд.
Підстави для відмови в участі у відкритих торгах: практикум