Статті

Практика моніторингу щодо оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів

0
206

Стаття 21 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначає особливості інформування про проведення відкритих торгів. Так, у відповідності до частини 1 статті 21 Закону оголошення про проведення відкритих торгів безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону. Частиною 2 статті 21 визначено перелік інформації, який повинно містити оголошення про проведення відкритих торгів:

  1. найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
  2. назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
  3. кількість та місце поставки товарів, обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;
  4. очікувана вартість предмета закупівлі;
  5. строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
  6. кінцевий строк подання тендерних пропозицій;
  7. умови оплати;
  8. мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції;
  9. розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
  10. дата та час розкриття тендерних пропозицій, якщо оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону;
  11. розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі або в грошових одиницях;
  12. математична формула для розрахунку приведеної ціни (у разі її застосування).

В оголошенні про проведення відкритих торгів може зазначатися інша інформація.

Окрім цього, частиною 3 статті 10 Закону, визначено, що  оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель у строки, встановлені у частині 1 цієї статті, обов’язково додатково оприлюднюються в електронній системі закупівель англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну:

  • §  для товарів і послуг - 133 тисячам євро;
  • §  для робіт - 5 150 тисячам євро.

Курс євро визначається згідно з офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі.

Отож, Закон містить певні вимоги до оголошення про проведення відкритих торгів, яких повинні дотримуватись замовники. Однак замовники досить часто ігнорують дані норми Закону, що помічає Державна аудиторська служба України (далі – ДАСУ), практику якої розглянемо далі.

Приклад 1. Моніторинг № UA-M-2022-06-06-000037, оголошення № UA-2022-02-06-000033-a

Витяг з висновку за результатами моніторингу: за умовами пункту 1.1. проєкту договору про закупівлю, що міститься у Додатку 3 до тендерної документації, постачальник передає у власність замовника, а замовник оплачує товар, визначений в асортименті, та цінами за одиницю товару (далі – «товар»), які знаходяться в магазинах та на складах постачальника, постачальник передає у власність замовника товар на умовах, зазначених в договорі про закупівлю. Слід зазначити, що умова пункту 1.1. укладеного за результатами проведеного тендеру договір про закупівлю від 11.04.2022 № 110422 відповідає пункту 1.1. проєкту договору про закупівлю, що міститься у Додатку 3 до тендерної документації. Однак, відповідно до оприлюдненого оголошення про проведення відкритих торгів № UA-2022-02-06-000033-a предметом закупівлі визначено «роботи», код ДК 021:2015: 45233142-6 — Ремонт доріг. Окрім того, як зазначено вище, у Додатку 2 (ТЕХНІЧНА СПЕЦИФІКАЦІЯ») до тендерної документації зазначено, що поточний ремонт здійснюється струменевим методом.

За визначенням у пункті 21 частини 1 статті 1 Закону поточний ремонт віднесено до послуг. В умовах розділів 2 – 5 проєкту договору про закупівлю (Додаток 3 до тендерної документації) йдеться про надання послуг. В той же час, в оголошенні про проведення відкритих торгів № UA-2022-02-06-000033-a вид предмета закупівлі вказано – роботи. Таким чином, замовником допущено порушення пункту 2 частини 2 статті 21 Закону при відображенні інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів.

Приклад 2. Моніторинг № UA-M-2022-06-20-000012, оголошення № UA-2022-01-28-005991-c

Витяг з висновку за результатами моніторингу: згідно з частиною 3 статті 10 Закону оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель у строки, встановлені у частині 1 цієї статті, обов’язково додатково оприлюднюються в електронній системі закупівель англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну: для товарів і послуг – 133 тисячам євро, для робіт – 5 150 тисячам євро.

Отже, Законом передбачена імперативна норма щодо обов’язкового оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі товарів перевищує суму, еквівалентну 133 тис. євро.

Одночасно, у частині 2 статті 21 Закону визначено перелік інформації, що повинна міститись в оголошенні про проведення відкритих торгів. Слід зазначити, що відповідно до пункту 3 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.07.2020 за № 610/34893), розміщення інформації в електронній системі закупівель здійснюється замовником шляхом заповнення електронних полів, визначених адміністратором і реалізованих в електронній системі закупівель, та завантаження відповідних документів через автоматизоване робоче місце замовника. Інформація, що заповнюється в електронних полях, може відображатися на веб-порталі у вигляді документа, доступного для друку. Також, згідно з пунктом 21 Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 166, оператор авторизованого / попередньо авторизованого електронного майданчика повинен забезпечити для замовників на безоплатній основі можливість вчинення усіх необхідних дій для проведення закупівлі та виконання інших вимог, встановлених Законом.

Разом з цим, моніторингом встановлено, що оприлюднене замовником оголошення про проведення відкритих торгів з публікацією англійською мовою не містить викладеної англійською мовою наступної інформації (обов’язковість зазначення якої в оголошенні визначена частиною другою статті 21 Закону): місцезнаходження замовника, обсяг і місце поставки товару, строк поставки товару, умови оплати, мова, якою повинні готуватися тендерні пропозиції.

Таким чином, у разі технічної неможливості заповнити електронне поле щодо оприлюднення інформації, передбаченої Законом, замовник мав можливість завантажити окремо документ, доступний для друку, із зазначенням всієї необхідної інформації англійською мовою, проте не зробив цього, що призвело до порушення частини третьої статті 10 Закону внаслідок неоприлюднення в оголошенні про проведення відкритих торгів англійською мовою обов’язкової інформації, визначеної пунктом 1 (в частині не зазначення місцезнаходження Замовника), пунктами 3, 5, 7, 8 частини 2 статті 21 Закону.

Приклад 3. Моніторинг № UA-M-2022-07-20-000001, оголошення № UA-2022-06-23-001035-a

Витяг з висновку за результатами моніторингу: в ході моніторингу встановлено порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлю. Так, відповідно до частини 3 статті 10 Закону визначено, що оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель у строки, встановлені у частині 1 цієї статті, обов’язково додатково оприлюднюються в електронній системі закупівель англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну: для товарів і послуг - 133 тисячам євро; для робіт - 5 150 тисячам євро. Курс євро визначається згідно з офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі.

Станом на момент оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі 23.06.2022 курс євро Національного Банку України становить 30,75 грн. Таким чином, очікувана вартість закупівлі у перерахунку у євро становить 164 029,91 євро, а отже перевищує визначену частини 3 статті 10 Закону порогову суму для товарів та послуг. За таких обставин замовник повинен був обов’язково додатково оприлюднити в електронній системі закупівель оголошення англійською мовою. Проте, Замовником така дія не вжита, чим порушено означену законодавчу норму.

Допущення викладеного порушення може спричинити ряд невідповідностей іншим нормам Закону. Зокрема, враховуючи очікувану вартість, під час проведення процедури замовник повинен керуватись положеннями частини 3 статті 20 Закону, відповідно до якої строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше, ніж 30 днів з дня його оприлюднення. Проте, у даній процедурі строк для подання тендерних пропозицій встановлено до 09.07.2022, що є значно менше за 30 днів.

Також слід зазначити, що відповідно до вимог частини 12 статті 29 Закону, якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини 3 статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації до проведення оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів. За результатами розгляду замовником в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону складається та оприлюднюється протокол розгляду всіх тендерних пропозицій. При цьому, застосована процедура відкритих торгів передбачає оцінку тендерних пропозицій електронною системою автоматично, а розгляд замовником на предмет відповідності вимогам Закону та тендерної документації проводиться після оцінки пропозицій та може бути обмежений лише пропозицією переможця.

Крім того, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 32 Закону тендер автоматично відміняється електронною системою закупівель у разі допущення до оцінки менше двох тендерних пропозицій у процедурі відкритих торгів, у разі якщо оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено відповідно до частини 3 статті 10 цього Закону. Проте, застосування процедури відкритих торгів без публікації англійською мовою не передбачає такого обмеження.

Приклад 4. Моніторинг № UA-M-2022-07-01-000061, оголошення № UA-2021-10-13-012231-b

Витяг з висновку за результатами моніторингу: за результатами моніторингу процедури закупівлі встановлено, що на порушення вимог пункту 9 частини 2 статті 21 Закону опубліковане оголошення про проведення відкритих торгів не містить інформації про умови надання забезпечення тендерних пропозицій.

Приклад 5. Моніторинг № UA-M-2022-06-27-000011, оголошення № UA-2021-11-17-000288-a

Витяг з висновку за результатами моніторингу: у відповідності до пункту 3 частини 2 статті 21 Закону оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити наступну інформацію – кількість та місце поставки товарів, обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг. Проведеним моніторингом встановлено, що замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів не зазначено інформацію щодо місця надання послуг. Так, у графі «Місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг» зазначено «Україна, Відповідно до документації», чим порушено вимоги пункту 3 частини 2 статті 21 Закону.

Приклад 6. Моніторинг № UA-M-2022-08-17-000014, оголошення № UA-2022-08-11-002949-a

Витяг з висновку за результатами моніторингу: за результатами моніторингу процедури закупівлі встановлено, що під час унесення інформації щодо предмета закупівлі в оголошення про проведення відкритих торгів не дотримано пункту 14 «Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі», затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2020 за № 610/34893 (далі – Порядок № 1082) щодо зазначення коду товару чи послуги, визначеного згідно з Єдиним закупівельним словником, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі. Національний класифікатор України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затверджений наказом Мінекономіки від 23.12.2015 № 1749 містить наступну позицію щодо групи цифр за категорією та відповідає назві, що описує послуги, які становлять предмет закупівлі та які має намір придбати замовник згідно інформації, розміщеної у Технічному завданні, а саме: 45233142-6 — Ремонт доріг (Road repair works). Відповідно до пункту 7 Порядку № 1082 замовник / ЦЗО / учасник / постачальник може вносити зміни до інформації, яку вже оприлюднено на веб-порталі, у випадках, передбачених Законом. При цьому, Законом не передбачено внесення змін до оголошення про проведення процедури відкритих торгів, яка передбачена частиною 1 статті 13 Закону. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 32 Закону замовник відміняє тендер у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути.

Коментар: як бачимо, замовники допускають найрізноманітніші помилки публікуючи оголошення про проведення відкритих торгів. При цьому, таких порушень ДАСУ встановлює чималу кількість. Тому замовникам оприлюднюючи оголошення про проведення відкритих торгів слід керуватись нормами Закону та інших нормативно-правових актів, зокрема Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі», затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, задля уникнення моніторингів з боку аудиторів та наступного виявлення порушень, оскільки, в основному, наслідком таких моніторингів є зобов’язання замовників відмінити закупівлі у відповідності до статті 32 Закону.  

#відкриті торги#моніторинг закупівель#оприлюднення інформації

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard