Статті

Підтвердження учасниками технічних вимог у тендерній пропозиції. Практика АМКУ

1
548

Відповідно до пункту 40 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та / або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та / або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та / або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або інформації (та / або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції).

Невідповідністю в інформації та / або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Зазначена норма зазнала значних змін у порівнянні із нормами Закону України «Про публічні закупівлі». Зокрема, найбільше питань в замовників виникає в яких випадках давати учаснику виправляти невідповідності при поданні інформації та/або документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі.

Водночас Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі – Колегія) прийняла вже чимало рішень, які стосуються даної проблеми, тому далі розглянемо деякі з них.

Приклад 1. Відсутня інформація про всі технічні характеристики предмета закупівлі.

Рішення № 7292-р/пк-пз від 12.12.2022, оголошення № UA-2022-11-15-011230-a

Вимоги тендерної документації: відповідно до пункту 6 розділу 3 тендерної документації учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерної пропозиції інформацію та документи про відповідність тендерної пропозиції технічним, якісним, кількісним та іншим характеристикам замовника, зазначеним в інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі, викладені у Додатку № 1 до цієї тендерної документації. Учасники також додають документи, визначені у Інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі. Учасник надає заповнену та підписану тендерну пропозицію за формою визначеною в Додатку № 2 до тендерної документації.

Позиція скаржника: скаржник зазначає, що додаток 2 містить форму «Тендерна пропозиція», при цьому, скаржник просить звернути увагу Колегії на те, що окремих інструкцій до заповнення даної форми тендерної документація, як і сам додаток не містять.

Відповідно до Додатку 1 (Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі) тендерної документації: ємність акумулятору: не менше 2000 мАч; автономний час роботи: не менше 30 000 сканувань.

У складі тендерної пропозиції скаржника міститься файл: «02. Тендерна пропозиція.pdf» в якому надано тендерну пропозицію. Відповідно до характеристик, які пропонує скаржник, зокрема вказано: ємність акумулятору: не менше 2200 мАч; автономний час роботи: не менше 40 000 сканувань.

До постачання пропонується Сканер Sunlux XL-9600 (посилання на сайт виробника із технічними характеристиками: https://sunlux.com.ua/cordless-scanncrs/xl-9600).

Відтак, якщо проаналізувати характеристики даного товару, які вказано на сайті виробника, а також в інструкції, необхідно констатувати, що: 1) Ємність батареї складає 2200 мАч, а отже не менше 2000; 2) Автономний час роботи становить 40 000 сканувань, а отже не менше 30 000.

Відповідно до пункту 40 Особливостей: якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та / або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Те, що скаржник чітко не вказав на показник - жодним чином не призводить до зміни предмета закупівлі, а отже, навіть якщо замовник вважає це порушенням, він зобов’язаний був оприлюднити вимогу про усунення невідповідностей в порядку пункту 40 Особливостей. Більше того, інформація про характеристики товару наявна в повному обсязі і відповідає заявленим вимогам замовника.

Позиція замовника: замовник зазначає, що у тендерній пропозиції учасника № 02-21 від 21.11.2022 у технічних характеристиках не вказані конкретні показники ємності акумулятору та автономного часу роботи.

Позиція Колегії: у складі тендерної пропозиції скаржника міститься, зокрема:

  • форма «тендерна пропозиція» №02-21 від 21.11.2022.

У вищезазначеній формі «тендерна пропозиція» відсутня інформація про конкретні характеристики (показники) запропонованого товару, зокрема, ємність акумулятору та автономний час роботи. Враховуючи наведене, тендерна пропозиція скаржника була правомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.

Приклад 2. В складі тендерної пропозиції відсутня копія сертифікату відповідності.

Рішення № 7094-р/пк-пз від 01.12.2022, оголошення № UA-2022-10-26-012929-a

Вимоги тендерної документації: відповідно до пункту 6 розділу ІІІ тендерної документації учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерної пропозиції інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічній специфікації, з описом усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики до предмета закупівлі, установленим даною тендерної документацією. Інформація про необхідні технічні специфікації, маркування, сертифікати, протоколи випробувань та інші засоби підтвердження відповідності (опис предмета закупівлі) визначені у Додатку 4 до тендерної документації.

Позиція скаржника: скаржник зазначає, що тендерна пропозиція ТОВ «Т» не відповідає вимогам тендерної документації, є такою, що містить чисельні грубі порушення умов тендерної документації, а також вимог Закону та Особливостей.

У складі тендерної пропозиції ТОВ «Т» взагалі не надало, як того вимагають положення тендерної документації, копію сертифікату відповідності товару, яким би підтверджувалася якість товару зазначеним ДСТУ.

Позиція Колегії: у складі тендерної пропозиції відсутня, зокрема, копія сертифікату відповідності. Враховуючи наведене, тендерна пропозиція переможця не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Відповідно до пункту 41 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли, зокрема, тендерна пропозиція учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації. Враховуючи викладене, у замовника наявні підстави для відхилення тендерної пропозиції переможця, визначені підпунктом 2 пункту 41 Особливостей.

Приклад 3. Учасник в складі тендерної пропозиції надав технічний паспорт з іншими розмірами предмета закупівлі

Рішення № 7044-р/пк-пз від 29.11.2022, оголошення № UA-2022-11-02-008843-a

Вимоги тендерної документації: відповідно до пункту 6 розділу 3 тендерної документації учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником. Технічні вимоги, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі зазначено в додатку 3 до цієї тендерної документації. Додаток 3 тендерної документації містить інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі та передбачає, зокрема:

  • позиція - 3 опора оцинкована 8 м з одинарним кронштейном: габаритні і приєднувальні розміри див. рис. 1: діаметр 70;
  • позиція - 4 опора оцинкована 8 м з подвійним кронштейном: габаритні і приєднувальні розміри див. рис. 1: діаметр 70.

Позиція скаржника: скаржник не погоджується з рішенням замовника про відхилення його тендерної пропозиції, у зв’язку з чим були розглянуті підстави відхилення тендерної пропозиції скаржника та встановлено наступне.

Скаржник зазначає, що замовником було висунуто вимогу про усунення невідповідностей до 16.11.2022. Скаржник зазначає, що 16.11.2022 скаржником на виконання вимоги замовника про усунення невідповідностей було завантажено паспорти якості на кронштейни Опори оцинкованої 8 м в комплекті з одинарним кронштейном - позиція № 3 та опори оцинкованої 8 м в комплекті з подвійним кронштейном - позиція № 4 - файл «Паспорти (кронштейни).pdf» сторінка 1 файлу «Паспорти (кронштейни).pdf», Кронштейн опори оцинкованої 8 м в комплекті з одинарним кронштейном - позиція 3 із діаметром нижнього фланцю 70 сторінка 3 файлу «Паспорти (кронштейни). Pdf», кронштейн опори оцинкованої 8 м в комплекті з подвійним кронштейном - позиція № 4 із діаметром нижнього фланцю 70. Таким чином, скаржником було усунуто невідповідності згідно висунутої вимоги замовника протягом 24 годин, зокрема в частині діаметру нижнього фланцю кронштейнів за позиціями № 3 та № 4.

Позиція Колегії: у складі тендерної пропозиції скаржника містяться:

форма «ТЕНДЕРНА ПРОПОЗИЦІЯ» (файл. 10. Цінова пропозиція (1).pdf), відповідно до якої учасник пропонує наступний товар, зокрема:

  • позиція 3 опора оцинкована 8м з одинарним кронштейном;
  • позиція 4 опора оцинкована 8м з подвійним кронштейном.
  • сертифікат відповідності № UA.C.028-22, у якому зазначено, зокрема: конструкції сталеві опор зовнішнього освітлення і контактної мережі міського транспорту;
  • технічний паспорт (паспорт якості) опора оцинкована 8 м з одинарним або подвійним кронштейном (файл. 9. Технічна частина.pdf), у якому зазначено, зокрема: діаметр 48.

Разом з тим, інформація наведена у вищенаведеному технічному паспорті в частині діаметру 48, не відповідає вимогам, встановленим у тендерній документації, а саме - діаметр 70.

Відповідно до інформації оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу, замовник розмістив повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей.

Зазначені замовником у вищенаведеному повідомленні документи не відносяться до документів, визначених пунктом 40 Особливостей, у зв'язку з чим замовник не мав права звертатись за усуненням невідповідностей у зазначених вище документах.

Враховуючи наведене, тендерна пропозиція скаржника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації та мала бути відхилена замовником на підставі вимог підпункту 2 пункту 41 Особливостей.

Приклад 4. В декларації про відповідність відсутня інформація про прізвище та посаду уповноваженої особи (осіб), що діє від імені емітента

Рішення № 7290-р/пк-пз від 12.12.2022, оголошення № UA-2022-11-15-013241-a

Вимоги тендерної документації: додаток 2 тендерної документації містить інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі — технічні вимоги до предмета закупівлі, зокрема, технічну специфікацію. У складі тендерної пропозиції учасник повинен надати, зокрема, декларацію про відповідність, складену відповідно до чинного законодавства.

Позиція скаржника: скаржник зазначає, що загальні вимоги до декларації постачальника про відповідність (декларації про відповідність) встановлено Національним стандартом України «Оцінювання відповідності. Декларація постачальника про відповідність» ДСТУ ISO/ІЕС 17050-1:2006.

Підпунктом 6.1. пункту 6 частини 1 ДСТУ ISO/ІЕС 17050-1:2006 встановлено, що щонайменше декларація про відповідність повинна містити:

a) однозначну ідентифікацію декларації про відповідність;

b) назву та контактну адресу надавача декларації про відповідність;

c) ідентифікацію об’єкта декларації про відповідність (наприклад назву, тип, дату виготовлення або серійний номер виробу, опис процесу, системи управління, персоналу або органу, та / або іншу потрібну додаткову інформацію);

d) заяву про відповідність;

e) повний та чіткий перелік стандартів або інших встановлених вимог, а також можливі версії, якщо такі є;

f) дату та місце надання декларації про відповідність;

g) підпис (або рівнозначну ознаку затвердження), прізвище та посаду уповноваженої особи (осіб), що діє від імені емітента;

h) будь-яке обмеження чинності декларації про відповідність.

Скаржник зазначає, що у складі тендерної пропозиції, поданої ПП «В», відсутні документи, які б відповідали вимогам чинного законодавства до декларації про відповідність, зокрема, вимогам підпункту 6.1. пункту 6 частини 1 ДСТУ ISO/ІЕС 17050- 1:2006. Скаржник, посилаючись на пункт 40 Особливостей, зазначає, що оскільки декларація про відповідність, складена відповідно до чинного законодавства, надання якої вимагалося додатком 2 тендерної документації, належить саме до інформації (та / або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, то ненадання такого документу не може бути віднесено до невідповідності в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та / або подання яких передбачалося тендерною документацією, які можуть бути усунуті учасником на вимогу замовника у порядку, передбаченому пунктом 40 Особливостей.

На думку скаржника, враховуючи наведене, тендерна пропозиція, подана ПП «В», не відповідає вимогам тендерної документації в цій частині та відповідно до вимог Закону мала бути відхилена замовником.

Позиція Колегії: у складі тендерної пропозиції переможця містяться:

  • документ «Declaration of confomrity» (файл «Declaration of confomrity оригінал.pdf»), наданий іншою, ніж українська, мовою, у якому зазначено, зокрема (мовою оригіналу): «FT 01/2019 ; Ed/Rev: 1/0»;
  • переклад українською мовою декларації про відповідність «FT 01/2019; Видання/Редакція: 1/0» (файл «Декларація про відповідність переклад.pdf»).

Разом з тим, у наведеній вище декларації про відповідність 2FT 01/2019; видання/редакція: 1/0 відсутня інформація про прізвище та посаду уповноваженої особи (осіб), що діє від імені емітента. Враховуючи викладене, тендерна пропозиція переможця не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Відповідно до пункту 41 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Враховуючи викладене, у замовника наявні підстави для відхилення тендерної пропозиції переможця, визначені підпунктом 2 пункту 41 Особливостей.

Коментар: як бачимо, Колегія будь-які невідповідності в інформаціїта / або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, які ми розглядали у прикладах вище, вважає підставою для відхилення тендерної пропозиції на підставі підпункту 2 пункту 41 Особливостей.

#практика оскарження#тендерна пропозиція#технічні вимоги

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard