Новий договір від ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”»: дії замовника
Постановою Кабміну від 11.04.2025 № 408 продовжено право постачання природного газу ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» бюджетним установам, яке встановлено Положенням про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам, затвердженим постановою Кабміну від 19.07.2022 № 812 (далі — Положення).
Проте не менш важливою зміною є підстава такої співпраці. Тож у цьому матеріалі розглянемо, на що слід звернути увагу замовникам.
Так, в редакції абзацу 1 пункту 6 Положення, яка діє до 30.04.2025 (включно), визначено, що: «ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” постачає з 1 вересня 2022 р. до 30 квітня 2025 р. (включно) природний газ бюджетним установам на умовах договору постачання, укладеного з цим товариством на період до 31 грудня 2022 р., а також з 1 січня 2024 р. до 30 квітня 2025 р. (включно)…».
Проте оновлена редакція цього пункту, що діятиме з 01.05.2025, містить інше формулювання: «ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” постачає з 1 вересня 2022 р. до 31 жовтня 2025 р. (включно) природний газ бюджетним установам на умовах договору приєднання, форма якого встановлюється ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” відповідно до законодавства, а також з 1 січня 2024 р. до 31 жовтня 2025 р. (включно)…».
Тобто ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» при постачанні природного газу з 01.05.2025 до 31.10.2025 (включно) бюджетним установам укладатиме виключно договір приєднання.
До речі, 16.04.2025 на офіційному сайті ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» розміщено новий договір постачання природного газу та заяву-приєднання до цього договору.
Звичайно, перше запитання, яке виникає у замовників, — що таке договір приєднання. Так, відповідно до частини 1 статті 634 ЦКУ, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно, основною відмінністю договору приєднання від звичного для замовників договору є те, що:
- договір приєднання підписується виключно однією стороною — у нашому випадку, постачальником;
- замовник укладає договір шляхом підписання заяви-приєднання до такого договору.
Чи може договір приєднання бути договором про закупівлю в розумінні закупівельного законодавства?
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю — господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Пунктом 17 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), визначено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих Особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої — п’ятої, сьомої — дев’ятої статті 41 Закону та цих Особливостей.
Тож однією з важливих умов є те, що договір про закупівлю є господарським договором.
Вимоги до господарського договору встановлені статтею 179 ГКУ, частина 4 якої передбачає, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:
- вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
- примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
- типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України чи, у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
- договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Наступним запитанням, що постає перед замовниками, є: як такий договір використовувати під час проведення відкритих торгів.
Пунктом 8 частини 2 статті 22 Закону визначено, що тендерна документація повинна містити проєкт договору про закупівлю з обов’язковим зазначенням порядку змін його умов.
Ознайомившись із запропонованим ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» договором приєднання, можна відзначити, що він містить порядок зміни його умов, визначений у пункті 13.3. Відповідно, цей договір може бути використаний як основа проєкту договору про закупівлю.
Проте запропонований договір приєднання оприлюднено на сайті у форматі PDF, ще й із підписом зі сторони ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”», що суперечить принципам проведення відкритих торгів.
Тому рекомендуємо замовникам привести запропонований договір приєднання у відповідність шляхом виключення інформації про ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”», його реквізитів, посилань на Положення тощо. Це можна зробити шляхом перетворення файлу з формату «pdf» в «word» та видалення відповідної інформації, зокрема логотипу.
Як бути із закупівлями, які були оголошені до 16.04.2025 (включно) та містять інший договір?
Чимало замовників уже провели або розпочали проведення відкритих торгів для прискорення процесу укладення договору про закупівлю природного газу на міжопалювальний сезон. Проте, з урахуванням радикальних змін, запропонованих у договорі ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", цим замовникам слід оголосити нові відкриті торги та врахувати договір про приєднання, оприлюднений на їх офіційному сайті 16.04.2025 року або внести зміни до оголошених закупівель шляхом виключення нової редакції проєкту договору про закупівлю в електронні системі закупівель. Нагадуємо, що при внесенні змін до тендерної документації замовник має:
- оформити рішення про внесення змін у вигляді протоколу;
- підготувати перелік змін до тендерної документації;
- оприлюднити в електронній системі закупівель нову редакцію тендерної документації, додатків до неї та перелік змін;
- продовжити строк подання тендерних пропозицій (у разі, якщо до кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишається менше чотирьох днів).
Це пов’язано з тим, що підпункт 6 пункту 13 Особливостей передбачає, що предмет закупівлі, його технічні, кількісні та якісні характеристики, проєкт договору про закупівлю, а також вимоги до суб’єкта, з яким укладається договір про закупівлю, не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації (крім вимог, визначених пунктом 47 цих особливостей), та сума договору про закупівлю не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, які відмінено через відсутність достатньої кількості учасників процедури закупівлі (учасника процедури закупівлі), з урахуванням прийнятного відсотка перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, якщо такий прийнятний відсоток був зазначений у тендерній документації.
Алгоритм укладення договору про закупівлю з ТОВ «Газопостачальна компанію “Нафтогаз Трейдинг”»
Процес укладення договору про закупівлю природного газу з ТОВ "Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” значно спрощується з 01.05.2025 року. Адже новий договір приєднання, розміщений на їх офіційному сайті, передбачає підписання заяви-приєднання до договору постачання природного газу та згоди на приєднання до договору постачання природного газу, які будуть невід'ємними його частинами, виключно замовником.
Тож задля укладення договору замовникам необхідно буде надати наступні документи:
- заяву-приєднання до Договору постачання природного газу (підписану уповноваженою особою та засвідчену печаткою установи);
- статут / Положення (актуальний)*;
- заяву-приєднання до Договору на розподіл, укладений з Оператором ГРМ (додаток до Договору на розподіл, де прописано ЕІС-код підприємства)*;
- документи на особу, яка уповноважена на підписання / укладання договору / правочинів (протокол, рішення, наказ, контракт тощо)*.
* документи надсилаються у випадку, якщо вони не надавались Товариству раніше (в попередні договірні кампанії) або відбулись зміни документів.
Як оприлюднити договір про закупівлю, укладений з ТОВ «Газопостачальна компанію “Нафтогаз Трейдинг”»?
Укладення договору про закупівлю природного газу з ТОВ «Газопостачальна компанію “Нафтогаз Трейдинг”» здійснюється на підставі підпункту 6 пункту 13 Особливостей. Тобто замовник має спочатку оголосити відкриті торги, а якщо вони будуть відмінені через неподання жодної тендерної пропозиції для участі, тоді у замовника з’являється право на укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів.
За результатами такої закупівлі замовник має оприлюднити в електронній системі закупівель:
- договір про закупівлю та усі додатки до нього;
- обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до пункту 13 Особливостей.
Тож під час оприлюднення інформації замовник має оприлюднити:
- договір приєднання, підписаний зі сторони ТОВ «Газопостачальна компанію “Нафтогаз Трейдинг”»;
- заяву-приєднання до договору постачання природного газу разом з додатком до неї, які є невід’ємними частинами договору;
- згоду на приєднання до договору постачання природного газу, яка є невід’ємною частиною договору;
- інші додатки до договору.
Чи є шанс продовжити діючий договір про закупівлю природного газу, якщо є невикористаний обсяг?
Ні, адже Положення чітко встановлює, що ТОВ «Газопостачальна компанію “Нафтогаз Трейдинг”» постачає природний газ бюджетним установам до 31.10.2025 на умовах договору приєднання, форма якого встановлюється ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” відповідно до законодавства. Відповідно продовження діючого договору буде суперечити Положенню.
пов'язані статті
18 квіт.
Інформатизація в публічних закупівлях: що це та як з цим працювати17 квіт.
Чи потрібно змінювати кінцеву дату строку дії договору про закупівлю в електронній системі закупівель при звітуванні про виконання договору16 квіт.
При застосуванні в договорі ч. 3 ст. 631 ЦКУ, який орієнтовний місяць проведення закупівлі зазначати в річному плані16 квіт.
Закупівля благоустрою населених пунктів: відповіді на основні питання15 квіт.
Дії замовників у зв’язку з продовженням дії Постанови № 812 до 31.10.2025р. (включно)